Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie źródła prądowego do akumulatoar ni-mh/cd.

29 Kwi 2013 18:34 1029 3
 • Poziom 21  
  Witam. Potrzebny jest układ który rozładowywałby akumulator ni-mh/cd stałym prądem aż do osiągnięcia - a w zasadzie spadku - do napięcia progu odcięcia.

  Nie biorę pod uwagę rozładowywania żarówką, rezystorem, czy obciążeniem w postaci obciążenia aktywnego.

  Myślałem o źródle prądowym w postaci przetwornicy DC/DC ustawionej w tryb constant current - rozładowywany akumulator byłby podłączony do wyjścia drivera:

  Podłączenie źródła prądowego do akumulatoar ni-mh/cd.

  Ma to w ogóle sens? Zakładamy oczywiście, że napięcie na akumulatorze jest monitorowane.
 • Poziom 33  
  Taki układ nazywa się obciążeniem aktywnym. Można takie urządzenie kupić lub samemu stworzyć- przypuszczam, że i na ty forum można znaleźć kilka projektów takiego. Mnie też się zdarzyło zaprojektować i zbudować takie. Działa to dość podobnie jak źródło prądowe- mierzy się prąd czyli napięcie na rezystorze pomiarowym( o b. małej rezystancji i odpowiednio dużej mocy) i tak steruje się tranzystorem mocy by ten prąd był stały (ustawiony). Moc tracona jest na tranzystorze który grzeje odpowiednio duży radiator.
  Układ taki można oczywiście obudować w układ mikroprocesorowy który będzie mierzył napięcie na akumulatorze i przerwie rozładowanie kiedy osiągnie ono zadaną wartość.

  ps. dokładne czytanie mnie zawiodło...
  Pytanie-czemu nie obciążenie aktywne ??
 • Poziom 21  
  Czyli moja teoria okazała się poprawna.

  Wolałbym unikać regulowania tranzystora - zbyt duże straty. Nie chce używać radiatorów a tym bardziej wiatraków jak miałem okazję zobaczyć w krążących po internecie projektach.

  W moim przypadku przy zasilaniu z 12V a aku np 6 da to 6W strat na tranzystorze. Jako, że potrzebuje równocześnie testować co najmniej 4 aku to da to minimum 24W strat. Jest to nie do przyjęcia.

  Nie mogę jednak znaleźć odpowiedniej przetwornicy step-down z możliwością sterowania napięciowego (tak aby sterować z uP).
 • Poziom 33  
  Czegoś nie rozumiem...chcesz odbierać moc z akumulatora i nie chcesz przekształcać ją na ciepło - w takim razie na co?? Jeżeli nie tracić to albo zużyć na coś(ale na co) albo zmagazynować w innej baterii (oczywiście tracąc przy przetwarzaniu). Nie da się zjeść ciastko i mieć ciastko.