Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Seagate - ST3100528AS uszkodzona elektronika.

29 Apr 2013 19:10 3510 26
 • Level 8  
  Witam,
  Na wstępie chciałbym przeprosić za powielenie tematu, ponieważ w innych tematach nie potrafiłem swojej usterce zaradzić.
  Mam problem z dyskiem Seagate Barracuda 7200.12 model ST31000528AS.
  Może od początku. Kupiłem sobie nowego coolera na procesor. Jak to wiadomo, nie zawsze można w obudowie takie rzeczy wymieniać, tak więc cała płyta główna leży sobie na stole. Ok, cooler wymieniony. Mam dwa takie same dyski Seagate'a z czym ten drugi czasem podłączam gdy są mi potrzebne inne dane jak np. muzyka.
  Przyjechał do mnie siostrzeniec. Naczytał się w internetach, że dyski z interfejsem Sata II i Sata III można odłączać i podłączać podczas pracy komputera chciał to sprawdzić na własne oczy. Ma w domu lapka i nie ma jak. Stwierdził, że może u mnie to zrobić bez mojej wiedzy. Nie pomyślał chyba, że zasilanie chyba nie musi zadziałać, no ale stało się, zdążyłem wejść do pokoju gdzie on siedział i tylko widziałem jak bezczelnie psuje mi dysk. Słychać było tylko jak talerze zawirowały, po czym ucichły. Podłączyłem dysk po wyłączeniu komputera. Bios go nie wykrył. Zamieniłem elektronikę z obu dysków, i po podłączeniu dysku do komputera charakterystycznie zaczyna "klikać". Sądzę, iż padła tylko elektronika.
  Proszę Was, drodzy forumowicze o pomoc i wyjaśnienie, jak najtańszym kosztem naprawić tą usterkę. Widziałem na allegro zamiennik elektroniki tego dysku za 100 zł, wiem, że to niedużo, ale czy da się taniej.

  PS. Zdjęcia robione dziś ok. godz. 17. Nie wiem które ukazuje usterkę najlepiej.
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • TermopastyTermopasty
 • Level 8  
  Dostałem wiadomość, że wg. pewnego człowieka który już dużo razy tracił czas na wymianę elektroniki. Trochę mnie przestraszyła ta wiadomość. :/ Mi nawet nie chodzi o sam dysk, co najbardziej mi chodzi o dane. A siostrzeniec się teraz cieszy, że pogłębił wiedzę :/
  Paul165 -> na moich oczach go podpinał i uwierz mi, nic innego nie miał w rękach, tylko dysk i kabel zasilający. Może, źle podpiął.. Wiem, że dysk się nie chce nawet zakręcić, a na innej elektronice działa. Temat lutowania smd nie jest mi obcy. :) Opowiedziałem znajomemu o moim problemie, na co on odpowiedział, że dużo razy odpinał tak dyski Seagate 7200.10 co jest potwierdzeniem Twoich słów. Dwa elementy na dysku (na zdjęciu) są zwęglone, czy one mogą być odpowiedzialne z niemożność działania na dysku?
 • IT specialist
  Quote:
  Dwa elementy na dysku (na zdjęciu) są zwęglone, czy one mogą być odpowiedzialne z niemożność działania na dysku?

  Oczywiście. Są to rezystory zerowe lub dławiki. Przed ich wymianą należy sprawdzić czy transil/transile nie są zwarte. Jaki masz zasilacz? Markę i model podaj.
  Podobny temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2557932.html
 • TermopastyTermopasty
 • Level 8  
  Głupie pytanie, gdzie szukać tego transila?
 • IT specialist
  Zaznaczyłem na zdjęciu.

  Seagate - ST3100528AS uszkodzona elektronika.
 • IT specialist
  Quote:
  Daję zdjęcia, bo sądzę, że się nie zwarły

  Ty masz je sprawdzić miernikiem...
  miecho18 wrote:
  Jaki masz zasilacz? Markę i model podaj.
 • Level 8  
  Miernikiem.. Nie skojarzyłem. Wolę zapytać. Woltomierzem?
  Zasilacz Cooler Master Silent Pro 700W
 • Level 40  
  Miernik masz ustawić na pomiar oporności.
 • Level 8  
  Sory, Następnym razem będę trzeźwy, obiecuję..
 • Level 40  
  Ty nie wiesz jak odczytać wskazania miernika a twierdzisz, że z lutowaniem smd nie masz problemu ?! Patrzysz na miernik i nie wiesz co on pokazuje ?! Nie wiesz jak mierzyć oporniki, nie wiesz jak rozpoznać transil a bierzesz się za naprawę. Ręce opadają ...
 • Level 25  
  kajet1916 wrote:
  Brzmi to dziwnie, ale niestety w szkole elektronicznej mamy mierniki cyfrowe, a analogowych nie mamy i nauczyciel nie chciał ich opisać. smd przerobiliśmy w teorii i w praktyce. :)


  Człowieku, czy Ty jesteś poważny?

  Jakie widzisz różnice w mierniku cyfrowym i analogowym? Podłączyć masz tak samo oba. Zakres ustawiasz też tak samo. Wynik odczytujesz również tak samo!

  Odpięcie wtyczki zasilającej rzeczywiście nie powinno uszkodzić elektroniki dysku, natomiast jej podpięcie jest już bardzo ryzykowne.

  Sam już kiedyś nieświadomie w ten sposób uszkodziłem dysk.

  Pozdrawiam!
 • Level 8  
  Siostrzeniec podpiął dysk a nie odpiął. Szczerze przepraszam, ale nie myślę logicznie dziś. :) Zrozumiałem swoje idiotyczne odpowiedzi, za co jeszcze raz przepraszam.
 • Moderator of Designing
  Czy Ty nie masz tu wydumanego problemu?
  Bo piszesz
  kajet1916 wrote:
  Mam dwa takie same dyski Seagate'a .....
  Mi nawet nie chodzi o sam dysk, co najbardziej mi chodzi o dane.......
  .........a na innej elektronice działa..........

  oraz o ewentualnej wymianie/zakupie elektroniki.
  Po co? - podmieniłeś elektronikę - zgraj dane, przełóż elektronikę z powrotem do pierwszego, a ewentualną naprawę zleć komuś kto się choć trochę na tym zna.
 • Level 8  
  Dobra na trzeźwo teraz. Dysk się zepsuł. Chciałbym go naprawić aby był sprawny. Na innej elektronice działa, ale przez to miałem na myśli, że talerze wirują, jednak do danych nie ma dostępu.
 • Level 8  
  Panowie, witajcie ponownie.
  Wiem, że mogę Wam się wydawać niepoważny, wręcz śmieszny, ale powiem szczerze, pierwszy raz stykam się elektroniką dyskową. Proszę Was o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Dodałem Wam zdjęcia abyście określili, czy dioda się zwarła. W odpowiedzi dostałem hejty, iż patrzę na miernik i nie wiem co pokazuje. Może i prawda, ale jedynie mogę to usprawiedliwić tym, iż nie znam się na transilach. Czy mogę na Was liczyć?

  Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

  Po rozmowie z nauczycielem-elektronikiem w spr. tego transila stwierdzam, że transile są ok. Czy w takim razie wystarczy wymienić tylko te rezystory 0 i wtedy będzie dysk działać?
 • IT specialist
  Quote:
  Czy w takim razie wystarczy wymienić tylko te rezystory 0 i wtedy będzie dysk działać?

  Wymień, a się przekonasz.
 • Level 8  
  Witam ponownie,
  Otóż dopiero dziś pomierzyłem rezystancję tych rezystorów zerowych (nie wiem czy jest po co) i wyniosła ona ok. 653 Ohm. Z tego co mi wiadomo powinno "wyjść" 0 Ohm. Pytanie głupie, ale zadam je jeszcze raz, czy jeśli wymienię te 2 rezystory, albo zamienie je na coś innego, ten dysk zadziała?
  Pozdrawiam.
 • Level 43  
  Witam,
  kajet1916 wrote:
  Witam ponownie,
  Otóż dopiero dziś pomierzyłem rezystancję tych rezystorów zerowych (nie wiem czy jest po co) i wyniosła ona ok. 653 Ohm. Z tego co mi wiadomo powinno "wyjść" 0 Ohm. Pytanie głupie, ale zadam je jeszcze raz, czy jeśli wymienię te 2 rezystory, albo zamienie je na coś innego, ten dysk zadziała?
  Pozdrawiam.
  pytanie Twoje - i na odległość - jest właściwe dla jasnowidza.
  Jak nie wymienisz tych rezystorów to nie będziesz wiedzieć, ale - co wnioskuję po treści poprzednich postów - to zrobiłeś "krzywdę" temu HDD, a czy była to tylko ta "krzywda", czy też może jeszcze inna, to okaże się dopiero wtedy, kiedy wymienisz te rezystory.

  Pozdrawiam
 • Level 40  
  Mija półtora miesiąca a ty dalej nic. Zewrzyj te rezystory cienkim drucikiem ( przylutuj do nich druciki - wzdłuż) i podłącz zasilanie. Rób coś albo zamknij ten temat, bo w ten sposób to można do późnej starości pisać.
 • User removed account  
 • Level 8  
  Witam. Na wstępie chciałbym przeprosić Panów, którzy zechcieli skomenrować mój post, za swoją głupotę, a w szczególności chciałbym podziękować użytkownikowi krakarak za okazaną cierpliwość. Pragnę poinformować, że po zastąpieniu rezystorów 0 nóżkami od rezystora dysk ożył. Użytkownikowi Quarz pragnę podziękować za ukazanie mi "problemu dla jasnowidza". Mam nadzieję, że komuś pomogę kiedyś tym tematem i ten ktoś pośmieje się ze mnie -głupca- czytając jak to wstawiłem zdjęcia transili myśląc, że się zwarły między sobą (połączyły się), a nie w sobie. Temat uważam za zamknięty i jeszcze raz chcę podziękować za okazaną pomoc.
  Pozdrawiam i życzę miłego tygodnia. :)
 • Level 43  
  Jednym słowem; miałeś dużo szczęścia z tym HDD, a on sam 'wrócił z dalekiej podróży'... :idea: :lol:
  Warto jednak dojść co było przyczyną "spalenia się" owych zero-omowych rezystorów.
  Na pewno nie mogły mu zaszkodzić operacje opisane przez Ciebie w poście #1.
  Stawiam na kiepski zasilacz, a który wtedy zasilał ten HDD i warto go pod tym kątem - i przy sztucznym obciążeniu - sprawdzić.
  Możliwe też było zwarcie szyn zasilających do GND na samej elektronice dysku, ale po tym to zostają przeważnie mikroślady w postaci nadpalonej - wielkie słowo - widoczne pod lupą x10, czy x20 (mam takie dwusoczewkowe) na ścieżkach czy elementach szyn zasilania.

  Poza tym, to zamiana elektroniki na inną - o takich samych parametrach - pozwoli tylko na sprawdzenie czy działa jego silnik napędzający talerze, ale w żadnym przypadku nie da się odczytać jego zawartości. To nie ta epoka dysków twardych, gdzie przełożenie elektroniki od innego egzemplarza HDD - o takich samych oznaczeniach typu - pozwalało go odczytać, to było dawno temu dla HDD o interfejsie ATA (ale i tam nie zawsze było to możliwe), ale nigdy przy dyskach SATA.
 • Level 40  
  Mostkując pady drutem jedynie sprawdziłeś czy dysk działa. Skoro tak jest to teraz poszukaj gdzieś rezystorów takie jak się spaliły i wlutuj je tam. One spełniają również funkcje bezpieczników.
 • Level 43  
  krakarak wrote:
  Mostkując pady drutem jedynie sprawdziłeś czy dysk działa. Skoro tak jest to teraz poszukaj gdzieś rezystorów takie jak się spaliły i wlutuj je tam. One spełniają również funkcje bezpieczników.
  W tej kwestii (rezystorów/bezpieczników), autor tego tematu, dostał ode mnie odpowiedź na PW, ponieważ - nie bacząc na treść części mego podpisu - odważył się do mnie napisać.
 • Level 40  
  Quarz wrote:
  ...nie bacząc na treść części mego podpisu - odważył się do mnie napisać.

  :D . Pewne nawyki się nie zmieniają.
  A to, że Ty wiesz, to ja wiem. Napisałem ten post dla tych co kiedyś będą czytać. Niech wiedzą, że mostek robi się w ostateczności i jedynie dla sprawdzenia zdając sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji. A potem montuje oryginalny element.