Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Typy tranzystorów, a konkretne modele.

ZYLA1 29 Kwi 2013 21:20 2172 12
  • #1 29 Kwi 2013 21:20
    ZYLA1
    Poziom 9  

Jestem elektronikiem amatorem i mam spory problem.
    Mam wykonać Płytkę PCB do testowania trzech tranzystorów. Płytkę już zaprojektowałem, ale z tranzystorami jest problem. Otóż nauczycielka podała takie oto dane.
    1 Złączowy (JFET N)
    2 MOSFET N wzbogacany ( indukowany)
    3 MOSFET N zubożany (wbudowany)
    Układ będzie pracował przy zasilaczach laboratoryjnych o napięciu do 20 Volt. Jeśli chodzi o JFET N to chyba udało mi się znaleźć-J108 (czy ten by pasował ?)
    Może ktoś wie jakie konkretnie (model np. IRF540) tranzystory mam kupić bo gość w sklepie mnie oczywiście wyśmiał jak zacząłem mu dyktować te rodzaje.
    Błagam pomocy bo jutro rano jeszcze mogę je kupić.

Nie ma nigdzie odpowiedzi. W forum czy katalogach podają jedynie że np. dany tranzystor jest to mosfet n, ale nie ma czy wbudowany czy zubożony.
    A ja potrzebuje konkretnego tranzystora z każdej wymienionej grupy by móc wejść do sklepu i kupić je.

0 12
  • #3 29 Kwi 2013 22:25
    ZYLA1
    Poziom 9  

Dzięki ci bardzo (opisy po angielsku) ale jak by można było otrzymać info jaki konkretnie wybrać tranzystor mając tak ubogie dane. Ja niestety potrafię tylko zbudować układ z gotowych elementów, i nie potrafię dobrać odpowiedniego tranzystora do projektu opierając się o dane katalogowe.
    Ps. Ten z linku to chodzi o ten 3 tranzystor jak mniemam

0
  • #4 29 Kwi 2013 22:41
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Angielskiego chyba w szkole Cię uczą?
    Bo mnie nie uczyli a znam.
    Chciałbyś noty katalogowe po polsku? - nie ma takich. Jęz. angielski to jęz. międzynarodowy, obowiązkowy w elektronice.
    Jak mam Ci to podać? - musiałbym przejrzeć oferty wszystkich sklepów internetowych aby taki znaleźć. W dodatku zazwyczaj sklepy nie podają czy to enhacement czy depletion - trzeba by sprawdzać noty każdego tranzystora jaki mają. Jak sobie to wyobrażasz? - chyba nie bardzo, bo nie ogarniasz tematu.
    Jaki trzeci? - to jest link do noty katalogowej 1 (jednego) tranzystora.
    Podałem Ci typ - i gdzie go kupisz? Bo jak pisałem typów "depletion mode" jest niewiele i są rzadko używane. O ile pamiętam, były takie dwubramkowe MOSFET-y używane w głowicach UHF OR, właśnie depletion mode - BF9xx ale dwubramkowe co skomplikuje ci sprawę.

0
  • #5 29 Kwi 2013 22:48
    wojtek 9007
    Poziom 34  

Witam - jest ich dość sporo ;CONTRANS TI. Tranzystory Mosfet z kanałem wzbogaconym
    i zubożonym.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #6 29 Kwi 2013 22:53
    jony
    Specjalista elektronik

1 - JFET - BF245
    2 - MOSFET N wzbogacany - tu praktycznie każdy się nadaje nawet ten IRF540.
    3 - MOSFET N zubożany tu gorzej, jedyny jaki znam to BF960. I ma on aż dwie bramki.
    No ale są to bardzo mało popularne tranzystory.

0
  • #10 01 Maj 2013 21:11
    ZYLA1
    Poziom 9  

to kiszka prawdę mówiąc bo w moim układzie to się nie sprawdzi, jest to coś takiego:
    Typy tranzystorów, a konkretne modele.
    Te oczka to złącza bananowe.
    Nie wiem co teraz zrobić z tym brakiem tranzystora zubożanego. Wstawię chyba jjakikolwiek np. Buz'a 11 bo taki mam. Nauczycielka jest taka mądra że pewnie się nie zorientuje bo nie potrafiła podać konkretnych tranzystorów.

0
  • #11 01 Maj 2013 21:13
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Czytaj jeszcze raz co napisałem - poprawiłem.
    I zawsze sprawdzaj swoje linki/fotki które wklejasz - ten jest nieczytelny

0
  • #12 01 Maj 2013 21:39
    ZYLA1
    Poziom 9  

Na schemacie poprostu są trzy tranzystory o które pytałem. Do karzdego wyjscia tranzystora podlaczone są gniazda bananowe, i 2 listwy ze zlaczami bananowymi po 5 sztuk. Będzie to plytka do testowania tranzystorow.
    Jedna bramka na stałe do zasilania, tylko jak to wykonać bez dodawania nowego złącza na tą bramkę.
    Ja jestem wujkiem tego chłopaka, i potrafię jedynie zbudować kit gotowego układu, wykonać płytkę od podstaw prostego układu, ale wybaczcie- nie potrafię czytać not katalogowych, projektować układów i dobierać do nich odpowiednie elementy.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo