Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup młotowiertarki (Bosch, Makita, Metabo, DeWalt, Celma)

RafZielak 30 Kwi 2013 09:43 21723 28
  • #1 30 Kwi 2013 09:43
    RafZielak

Poziom 10  

Witam.
    Przeczytałem chyba wszystkie istniejące tematy na Elektrodzie i na wielu innych forach i niestety nie znalazłem sensownej i miarodajnej wypowiedzi w kwestii mojego problemu.
    Potrzebuję kupić młotowiertarkę zdolną przez długie lata służyć mi w wykonywaniu instalacji elektrycznych (i innych pracach ogólnobudowlanych).

Wymagania:
    1. Uchwyt SDS-Plus
    2. Moc min. 800 W
    3. Moc udaru min. 3 J (w ostateczności nie mniej niż 2,5 J)
    4. Waga max. 3,5 kg
    5. Konstrukcja raczej tradycyjna tj. z silnikiem w osi wiertła ze względu na konieczność docierania do ciasnych miejsc i pracy bardzo blisko sufitów/podłóg/rogów.
    6. Sensowne i trwałe sprzęgło przeciążeniowe.
    7. Zdolność do pracy z wiertłami do żelbetu do 25 mm
    8. Zdolność do pracy z koronkami wiertniczymi do 68-70 mm
    9. Funkcja podkuwania.
    10. Im mniej awaryjnej elektroniki tym lepiej (nie potrzebuje 50 biegów i płynnych regulacji prędkości).
    11. Trwałość i w sytuacjach krytycznych dostępność szybkiego, sprawnego serwisu gwarancyjnego i niedrogich napraw pogwarancyjnych.
    12. Cena max. 1000 PLN brutto, ale jak to w życiu ... im mniej tym lepiej.

Szukałem w wielu markach: Metabo, Makita, Hilti, Bosch (GBH 2-28 DV Professional lub GBH 2-28 DFV Professional), Celma (RHD-263 / PRWG26CEO), DeWalt (D25124K), Kress, Milwaukee/AEG itp. itd. i nie wiem na co się zdecydować toteż chętnie poznam opinie użytkowników i jeszcze chętniej opinie serwisantów.

Celma ... zdecydowanie wygrywa ceną i historycznym wkładem w budowę Polskiej rzeczywistości, ale ... może jednak to już nie "ta" Celma?
    Choć daleki jestem od gadżeciarstwa i szpanowania to jednak lubię mieć cały sprzęt jednego producenta toteż chociażby ze względu na to skłaniam się póki co ku Boschowi (mam już sporo sprzętu tej firmy, a i asortyment jaki posiadają uświadcza mnie w przekonaniu, że znajdę u nich wszystko), ale nie upieram się.
    Hilti ... koszmarnie drogie i mam mieszane uczucia czy cena idzie naprawdę w parze z jakością.
    Makita ... póki co nie przemawia do mnie zbyt pozytywnie.

Pozdrawiam
    Rafał "RafZielak" Z.

• #2 30 Kwi 2013 10:43
    gdw
    Poziom 11  

Stałem przed podobnym dylematem, tylko miałem mniejszy budżet. Kupiłem Makitę HR2610, ale mam ją zbyt krótko żeby wydać opinię, na razie jestem zadowolony. Co do mnie przemówiło? Zdecydowana przewaga dobrych opinii o poprzedniku (czyli 2470), renoma marki, niskie ceny części zamiennych i ich dobra dostępność (porównaj sobie ceny tej samej części u różnych firm).

• #3 30 Kwi 2013 10:45
    Piasek80
    Poziom 28  

Rozbiłęś się mocno z cenami...
    Hilti, Milwaukee to hihg-end`owa półka sprzętu. Bardzo drogi.
    DeWalt - Mamy dużą 230mm i małą 125mm szlifierki kątowe tego producenta. Już 5 lat żyją w tym duży obrobił 2 wielkie budowy (2 hale stalowe). Bywały dni że zjeżdżał 12-13 tarcz "korundowskich" zatem "nie ma lipy" Mega mocne urządzenie - nie ma opcji żeby stanął czy zwolnił chociażby a znęcali się nad nim ile wlazło.
    Bosch, Makita - wszystko made in China... To już tylko wspomnienie renomy jaką te sprzęty kiedyś miały.
    Metabo - myślę że porównywalny z DeWalt`em
    AEG - wybacz.... toż to marketowa lipa. Niemieckie "bauhausy" zasypane są tym ścierwem jak nasze Topexem
    Celma - mamy z tego stare wiertarki - sprawne wszystko ale to jeszcze "stara, dobra Celma"

• #4 30 Kwi 2013 11:22
    RafZielak

Poziom 10  

Hiltii owszem inna pólka cenowa i sam o tym napisałem, ale reszta raczej spokojnie mieści się w przedziale 500-1000 PLN o którym mówiłem.
    Mocno negatywna opinia na temat AEG ... toż to to samo co Milwaukee tylko z innym napisem o ile się nie mylę. Z czego więc wynika taka opinia?
    Bosch ... wiertarki o których napisałem są z serii 2, niebieskiej oznaczonej Professional więc chyba nie jest to aż taki chłam zwłaszcza, że na nich napisu Made in China ani ja, ani inni ich użytkownicy nie zauważyli.

W chwili obecnej zastanawiam się nad (w kolejności stopnia zainteresowania):
    Celma RHD-263 / PRWG26CEO (cena wedle Ceneo od 499 PLN)
    Metabo KHE 2650 (cena wedle Ceneo od 766 PLN) lub nawet KHE 2850 (cena wedle Ceneo od 814 PLN)
    Bosch GBH 2-28 DV Professional (cena wedle Ceneo od 736 PLN) lub GBH 2-28 DFV Professional (cena wedle Ceneo od 912 PLN)
    DeWalt D25124K (cena wedle Ceneo od 798 PLN)

W asortymencie Hilti, Makity i Milwaukee nie znalazłem interesującego mnie modelu choć może za słabo szukałem.

• #5 30 Kwi 2013 13:52
    PtasiorWro
    Poziom 27  

Naprawdę godny polecenia i nie do zajechania jest młotek Milwaukee PPH 30 X2E
    Dwie prędkości na przekładni planetarnej robią swoje, dwa uchwyty w zestawie.
    Cena troszkę ponad 1000zł. W okresie 3 letniej gwarancji wymienia się tylko szczotki, uszczelnienie tłoka i maszyna chodzi dalej (chyba że trafi na debila).

Na pewno nie kupuj GBH 2-28 jak coś to już 2-26.

A dla informacji AEG to nie zawsze to samo co Milwaukee, mają wspólne konstrukcje ale tylko parę.

• #6 30 Kwi 2013 15:05
    RafZielak

Poziom 10  

Takie małe pytanie ... po co w młotowiertarce 2 biegi? Po co kręcić wiertłem z zawrotnymi prędkościami? Czyżby wielu producentów naraz myliło się budując konstrukcje jednobiegowe, bez zbędnych, obniżających sprawność przekładni?

Faktycznie w Milwaukee musiałem poszukać głębiej i ... okazuje się, że mają coś ciekawego jednak proponowany przez Ciebie sprzęt nie jest już produkowany i został wycofany ze sprzedaży, a dodatkowo ... jednak znalazłem na amerykańskich forach sporo informacji o awaryjności. Mimo to firmę biorę pod uwagę choć w dalszym ciągu zastanawiam się czy warto.

W chwili obecnej zastanawiam się nad (w kolejności stopnia zainteresowania):
    1. Celma RHD-263 / PRWG26CEO (800W ; 3,0J ; cena wedle Ceneo od 499 PLN)
    2. Metabo KHE 2850 (1010W ; 2,8J ; cena wedle Ceneo od 814 PLN)
    3. Metabo KHE 2851 (1010W ; 2,8J ; dodatkowa główka zaciskowa ; cena wedle Ceneo od 905 PLN)
    4. Metabo KHE 2650 (800W ; 2,7J ; cena wedle Ceneo od 766 PLN)
    5. Bosch GBH 2-28 DV Professional (850W ; 3,2J ; cena wedle Ceneo od 736 PLN)
    6. Bosch GBH 2-28 DFV Professional (850W ; 3,2J ; dodatkowa główka zaciskowa ; cena wedle Ceneo od 912 PLN)
    7. DeWalt D25124K (800W ; 2,8J ; cena wedle Ceneo od 798 PLN)
    8. Milwaukee PH 30 Power X (1030W ; 3,6J ; cena wedle Ceneo od 1235 PLN)
    9. Milwaukee PH 28 X (820W ; 3,4J ; cena wedle Ceneo od 1095 PLN)

Milwaukee ma największe moce udaru, ale jednak jest o 300 PLN (30%) droższe od sprzętu konkurencji. Nie uwzględniając dodatkowego wyposażenia pozostałe firmy mieszczą się w przedziale 700-800 PLN za sprzęt ~800W. Czy więc warto pójść w kierunku amerykańca?

• #7 30 Kwi 2013 15:34
    PtasiorWro
    Poziom 27  

2 bieg wykorzystujesz do wiercenia w metalu jak zajdzie taka potrzeba.
    Nie jest produkowana ale jest jeszcze dostępna.
    Co do awaryjności to się nie zgodzę bo pracuję w serwisie gwarancyjnym i jeszcze lepszego młotka nie spotkałem, mogę go nawet porównać trwałością do nr1 na świecie, legendy młoto-wiertarek TE15C.

Jest to prawie identyczna konstrukcja kultowych Pneumatyków AEG i AtlasCopco z lat 90, Zostały wprowadzone tylko lekkie zmiany.

• #8 30 Kwi 2013 15:46
    RafZielak

Poziom 10  

Po 1 ... dlaczego wycofano z produkcji tak bardzo udany sprzęt? Co było tego powodem? Czym go zastąpiono? Czy nowy jest równie dobry?
    Po 2 ... do metalu wolę mieć jednak drugą wiertarkę. Poza tym nie zdarza mi się raczej wiercić wiertarkami ręcznymi z większymi prędkościami niż ta dostępna już na 1 biegu bo większym problemem niż prędkość obrotowa jest odpowiednio duży docisk bez którego zwiększając prędkość obrotową jedynie pali się wiertła.

Poproszę o opinie na temat wymienionych wyżej wiertarek. Wymieniłem sporo zachodnich, ale może jednak Celma nie będzie złym wyborem. Parametrami nie ustępuje, a jak sprawuje się w dłuższej, ciężkiej eksploatacji, jak podchodzi do tematu serwis fabryczny?

• #9 30 Kwi 2013 22:17
    arek59
    Poziom 29  

Dla mnie dobry jest sprzęt makity, kupiłem cały osprzęt tej firmy i uważam że jest lepsze, wygodniejsze niż innych marek w tej cenie.
    Ja mam osprzęt makity (szliferki, wiertarki, młoty, wkrętarki i inne) made in japan oraz made in UK ale bywają też made in china np w castoramie.

• #10 02 Maj 2013 20:54
    RafZielak

Poziom 10  

Panowie ... obecnie zastanawiam się już w zasadzie tylko nad Metabo, Milwuakee i ... Celmą. Nadal kusi mnie by kupić nawet 2 wiertarki Celmy zamiast jednej dwóch pierwszych firm. Celma ma wszystko czego potrzebuje tylko jak jest z jakością współcześnie produkowanych Celm, jak jest z serwisem, co mogą powiedzieć użytkujący ten sprzęt do pracy?

• #11 13 Maj 2013 12:22
    andronek1
    Poziom 10  

Witam,
    mam problem z wiertarką Metabo UHE 22 multi.
    W mojej padł wirnik, a na portalu aukcyjnym ktoś oferuje taką samą z uszkodzonym sprzęgłem przeciążeniowym.
    Proszę o pomoc w identyfikacji sprzęgła na schemacie
    Zakup młotowiertarki (Bosch, Makita, Metabo, DeWalt, Celma)

• #12 13 Maj 2013 12:30
    PtasiorWro
    Poziom 27  

Pozycja 33, ale jak padło sprzęgło to na 90% dostały też zęby wirnika.

W Twojej wirnik padł elektrycznie czy mechanicznie?

• #13 13 Maj 2013 13:28
    andronek1
    Poziom 10  

Elektrycznie padł.
    mechanicznie jest ok.
    Czy przezwojenie tego wirnika jest możliwe?
    Wymiana na nowy oryginał jest mało opłacalna, więc kombinuję jak koń pod górę, "jak nie wydać a mieć".

• #14 13 Maj 2013 14:14
    PtasiorWro
    Poziom 27  

Jest możliwe przezwojenie, na PW masz szczegóły.

• #15 21 Kwi 2015 10:31
    RafZielak

Poziom 10  

Witam wszystkich ponownie.

Muszę odgrzać mocno już zimnego kotleta, ale mam nadzieję nikt się nie obrazi gdyż ... problem nie został rozwiązany.
    W roku 2013 zakup miał być mocno prywatny, majsterkowiczowy i w końcowym rezultacie ... nie został dokonany bo udało się wszystko robić sprzętem pożyczanym od kogoś lub z wypożyczalni.

Teraz są inne czasy, inne nieco wymagania jednak tylko w zakresie wytrzymałości (technicznie to samo). Sprzęt ma być kupiony na firmę, używany do wykonywania szeroko pojętych prac elektro-instalatorskich.
    Czy przez 2 lata sytuacja na rynku uległa mocnym zmianom? Co warto kupić, a czego bezwzględnie się wystrzegać? Co możecie polecić na bazie własnych doświadczeń?

Pozdrawiam
    Rafał

P.S. Czekam właśnie na inny sprzęt zakupiony dzięki opiniom znalezionym na Elektrodzie (Odkurzacz przemysłowy Starmix ISP ARDL-1435 EWS Permanent iPulse) i mam nadzieję, że się nie zawiodę. :-)

• #16 21 Kwi 2015 10:51
    witkacy26
    Poziom 9  

Sprzęt DeWalt-a i Makity jest nie do zajechania. Godne uwagi są też Bosch-e z wyższej półki.

• #17 21 Kwi 2015 11:40
    RafZielak

Poziom 10  

Ehh ... widać nie wszyscy wiedzą co to konkrety.
    Powtarzam ...
    1. Nie interesują mnie slogany reklamowe.
    2. Nie interesują mnie opinie bazujące na "wujek mojego wujka", "sąsiad mojego sąsiada" itp.

Tak jak z odkurzaczem, mogłem kupić najtańszą podróbę podróby, a jednak kupiłem wyrób niby mniej markowego (bo niewiele osób wie, że Starmix produkuje dla Boscha, Makity itp.), a jednak uznawanego za ścisły TOP w tym temacie producenta.

Nie chcę przepłacić, nie potrzebuję sprzętu nie wiadomo jak uniwersalnego, ale potrzebuję długiej gwarancji i niezależnie od tego pewności, że nie będę musiał schodzić z 80 metrowego komina bo się np. "główka urwała".

Pozdrawiam
    Rafał

• #18 21 Kwi 2015 16:58
    Thunder55
    Poziom 12  

Do instalacji polecam Milwaukee PLH 32 xe jest to naprawdę mocny i wytrzymały młotek z opcją wymiany głowicy na uchwyt wiertarski (choć do wiercenia bez udaru lepiej mieć osobną wiertarkę). Wykujesz nim puszki, bruzdy pod przewody, dziury na USMP i kołki, wywiercisz w regipsach, zrobisz przebicia do 32mm (wg zaleceń producenta :) ), nie boi się najtwardszego betonu. 3 lata gwarancji po rejestracji na stronie. Polecam, chociaż drogi ale w 100% się opłaca na dłuższą metę. I dobra rada: kup sobie osłonę przeciwpyłową (taka gumka) na wiertła sds i zawsze używaj do wiercenia, kucia w suficie bo właśnie przez taką robotę jak się pył do "bebchów" dostaje to się szybciej sprzęt grzeje i skraca jego życie. Z tego co wiem na allegro można takie z makity dostać kilka/naście zł szt.
    Odradzam młotki Metabo bo teraz mają bardzo niekorzystny stosunek jakość-cena (ostatnio zaczęło je robić sparky dla metabo a to półka niżej) nawet znajomi serwisanci, sprzedawcy metabo je odradzają.
    Dewalt/Milwaukee dobre na sds-max.
    Jak Bosch to tylko GBH 2-26 DFR albo DRE.
    Makita 2470 (nie produkowany już ale jeszcze łatwo dostępny) - dzisiaj ma zamiennika (2610) ale 2470 lepsza jakościowo.
    Robiłem osobiście wszystkimi wymienionymi przeze mnie młotkami i je sprawdziłem. Dla siebie wybrałem PLH 32 xe, chyba najwygodniejszy (nie trzeba się pier... żeby dziurkę wykuć nie ważne w czym kujesz i ma bardzo korzystny stosunek Mocy, siły udaru i wagi :) ) młoty w układzie L są przystosowane do dłuższego kucia co elektrykom jest niezbędne.
    Pozdrawiam.

• #19 21 Kwi 2015 17:29
    RafZielak

Poziom 10  

Co prawda sam zbyt aktywnym użytkownikiem nie jestem i nigdy nie byłem, ale pamiętam czasy gdy Elektroda była wartościowym i pomocnym portalem, a przede wszystkim forum, a teraz ... cóż ... widzę, że czas zapomnieć o historii.
    O ile "dzieci neostrady" już zaakceptowałem, a może raczej toleruję i wiem, że zdolność rozumnego, zrozumiałego czytania i odpowiadania u osób w okolicach 20 roku życia to w obecnych czasach rzadkość, ale ... zawsze jest to ale.

Napisałem wytyczne sprzętu jakiego szukam, napisałem wymagania i to czego się ustrzegam, a w odpowiedzi ... na wymaganie 12 tj. "Cena max. 1000 PLN brutto" dostaje propozycje za 2300 PLN. Brawo.
    Za te pieniądze będę szukał, ale już na pewno młotka nie z SDS-Plus'em tylko z SDS-Max niezbędnego mi do koronek.

Miwaukee jest często polecane. Jak wygląda podejście do napraw gwarancyjnych? Serwis czepia się wszystkiego co tylko można by nei uznać gwarancji czy jest raczej pro-kliencki? Jak później z naprawami pogwarancyjnymi?

Pozdrawiam
    Rafał

• #20 21 Kwi 2015 18:42
    zdzisiek1979
    Poziom 36  

Masz 1000zł i czy kupisz boscha czy Makitę czy DeWalt czy inny sprzęt " dobrego producenta " to będziesz zadowolony. Jak ma się zepsuć to się zepsuje. A różnice w sprzęcie są tylko wtedy kiedy robisz robotę boschem a kolega ma makitę a drugi metabo i zaczyna się szał porównywania, podziwiania i głoszenie legend.
    Za 1000zeta to masz pole do popisu ze hej.
    Cokolwiek kupisz będziesz zadowolony.
    Osobiście pracuję na boschach ale katowałem do upadłego DeWalt ( wiertarko młotek + ) jako młotek do kucia aż się rozleciał ale dzień w dzień kucie w cegłach.
    Co jeszcze można wspomnieć czy potrzeba tak na prawdę wiertarkę do wierteł metal drewno wtedy jest wymienny uchwyt jak nie trzeba to olać to bo podnosi cenę i tyle.

• #21 22 Kwi 2015 14:49
    Thunder55
    Poziom 12  

@RafZielak To skoro znasz wymagania i budżet to idź i kup 1 lepszą makitę albo boscha a nie krytykujesz za to, że ktoś wyraził swoją opinie. Owszem model, który podałem jest drogi i właśnie dlatego niżej dodałem sprawdzone modele, które się mieszczą w twoim budżecie, miały mniej niż 3J tylko, że niestety młotki z 3J+ takich firm, które cię interesują zaczynają się od twojej górnej granicy budżetu w górę. Każdy by chciał kupić sprzęt co jest warty 2 razy więcej niż kosztuje ale tak się nie da.

• #22 09 Kwi 2017 13:54
    srebrnylis
    Poziom 3  

@RafZielak
    No i co tam w końcu kupiłeś?
    Ja dumam: Makita HR 2811 FT, Metabo KHE 3251, Milwakuee PLH 28 XE, Milwakuee PLH 32 XE. Ta ostatnia sporo droższa od pozostałych (2x tyle co Makita), parametry podobne. Skąda taka różnica i jaką firmę warto wziąć ?

• #23 09 Kwi 2017 14:14
    arlix
    Poziom 12  

Ja mam od pół roku KHE3251 i jak na razie wszystki ok.

• #25 09 Kwi 2017 22:53
    srebrnylis
    Poziom 3  

Stanley FatMax SDS-PLUS FME1250K-QS wygląda solidnie, ale nie ma systemu tłumienia drgań, więc wszystko idzie w stawy - coś za coś.
    Jest też o 2kg cięższy od młotków podobnej mocy Makita, Milwakuee czy Metabo

• #26 10 Kwi 2017 06:36
    RafZielak

Poziom 10  

Zgadzam się, ale jedynie częściowo.
    Nie jest to najlżejsza młotowiertarka, ale nie przesadzałbym z tymi 2 kg albowiem ona ma moc 1250W i siłę udaru 4,5J. Dodatkowo regulacja płynna regulacja mocy ... przydaje się czasami.
    Szczerze mówiąc nie znalazłem odpowiednika u konkurencji. Skusiłem się na nią bo jest o połowę tańsza i ma 3 lata bezwarunkowej gwarancji.

• #27 10 Kwi 2017 22:39
    srebrnylis
    Poziom 3  

Faktycznie te przewagi są niezaprzeczalne.
    CZy ona ma wymienną główkę (głowicę) SDS+ ? A może ma też dodatkową głowicę na klasyczne wiertła ?

• #28 10 Kwi 2017 23:21
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

RafZielak napisał:
    albowiem ona ma moc 1250W i siłę udaru 4,5J. .

A nie przypadkiem 3,5J?

• #29 10 Kwi 2017 23:39
    RafZielak

Poziom 10  

Racja ... 3,5J. Co nadal czyni ją bardzo mocnym sprzętem.
    Ja nie mówię, że to najlepszy wybór, na pewno nie do codziennego, całodniowego, intensywnego wykorzystywania. Ja jednak uważam na własnym przykładzie, że to sprzęt wart każdej wydanej na niego złotówki.
    Być może obecnie kupiłbym Milwaukee (wszedłem chociażby w akumulatorowy system M18 kupując wkrętarkę udarową FPD i zakrętarkę udarową FID) tym nie mniej pamiętajmy, że tego Stanleya kupić możemy za ~610 PLN brutto, a za Milwaukee o podobnej mocy musiałbym zapłacić min. 2 razy więcej.
    W kwestii głowicy ... Nie jest ona wymienna, ale w zestawie jest klasyczna głowica na kluczyk montowana w gnieździe SDS-plus. Nie używałem, nie oceniam, do tego celu używam innego sprzętu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME