Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakup m這towiertarki (Bosch, Makita, Metabo, DeWalt, Celma)

RafZielak 30 Apr 2013 09:43 29193 28
    RafZielak

Level 11  
    Witam.
    Przeczyta貫m chyba wszystkie istniej帷e tematy na Elektrodzie i na wielu innych forach i niestety nie znalaz貫m sensownej i miarodajnej wypowiedzi w kwestii mojego problemu.
    Potrzebuj kupi m這towiertark zdoln przez d逝gie lata s逝篡 mi w wykonywaniu instalacji elektrycznych (i innych pracach og鏊nobudowlanych).

Wymagania:
    1. Uchwyt SDS-Plus
    2. Moc min. 800 W
    3. Moc udaru min. 3 J (w ostateczno軼i nie mniej ni 2,5 J)
    4. Waga max. 3,5 kg
    5. Konstrukcja raczej tradycyjna tj. z silnikiem w osi wiert豉 ze wzgl璠u na konieczno嗆 docierania do ciasnych miejsc i pracy bardzo blisko sufit闚/pod堯g/rog闚.
    6. Sensowne i trwa貫 sprz璕這 przeci捫eniowe.
    7. Zdolno嗆 do pracy z wiert豉mi do 瞠lbetu do 25 mm
    8. Zdolno嗆 do pracy z koronkami wiertniczymi do 68-70 mm
    9. Funkcja podkuwania.
    10. Im mniej awaryjnej elektroniki tym lepiej (nie potrzebuje 50 bieg闚 i p造nnych regulacji pr璠ko軼i).
    11. Trwa這嗆 i w sytuacjach krytycznych dost瘼no嗆 szybkiego, sprawnego serwisu gwarancyjnego i niedrogich napraw pogwarancyjnych.
    12. Cena max. 1000 PLN brutto, ale jak to w 篡ciu ... im mniej tym lepiej.

Szuka貫m w wielu markach: Metabo, Makita, Hilti, Bosch (GBH 2-28 DV Professional lub GBH 2-28 DFV Professional), Celma (RHD-263 / PRWG26CEO), DeWalt (D25124K), Kress, Milwaukee/AEG itp. itd. i nie wiem na co si zdecydowa tote ch皻nie poznam opinie u篡tkownik闚 i jeszcze ch皻niej opinie serwisant闚.

Celma ... zdecydowanie wygrywa cen i historycznym wk豉dem w budow Polskiej rzeczywisto軼i, ale ... mo瞠 jednak to ju nie "ta" Celma?
    Cho daleki jestem od gad瞠ciarstwa i szpanowania to jednak lubi mie ca造 sprz皻 jednego producenta tote chocia瘺y ze wzgl璠u na to sk豉niam si p鏦i co ku Boschowi (mam ju sporo sprz皻u tej firmy, a i asortyment jaki posiadaj u鈍iadcza mnie w przekonaniu, 瞠 znajd u nich wszystko), ale nie upieram si.
    Hilti ... koszmarnie drogie i mam mieszane uczucia czy cena idzie naprawd w parze z jako軼i.
    Makita ... p鏦i co nie przemawia do mnie zbyt pozytywnie.

Pozdrawiam
    Rafa "RafZielak" Z.
    gdw
    Level 11  
    Sta貫m przed podobnym dylematem, tylko mia貫m mniejszy bud瞠t. Kupi貫m Makit HR2610, ale mam j zbyt kr鏒ko 瞠by wyda opini, na razie jestem zadowolony. Co do mnie przem闚i這? Zdecydowana przewaga dobrych opinii o poprzedniku (czyli 2470), renoma marki, niskie ceny cz窷ci zamiennych i ich dobra dost瘼no嗆 (por闚naj sobie ceny tej samej cz窷ci u r騜nych firm).
    Piasek80
    Level 31  
    Rozbi喚 si mocno z cenami...
    Hilti, Milwaukee to hihg-end`owa p馧ka sprz皻u. Bardzo drogi.
    DeWalt - Mamy du膨 230mm i ma陰 125mm szlifierki k徠owe tego producenta. Ju 5 lat 篡j w tym du篡 obrobi 2 wielkie budowy (2 hale stalowe). Bywa造 dni 瞠 zje盥瘸 12-13 tarcz "korundowskich" zatem "nie ma lipy" Mega mocne urz康zenie - nie ma opcji 瞠by stan掖 czy zwolni chocia瘺y a zn璚ali si nad nim ile wlaz這.
    Bosch, Makita - wszystko made in China... To ju tylko wspomnienie renomy jak te sprz皻y kiedy mia造.
    Metabo - my郵 瞠 por闚nywalny z DeWalt`em
    AEG - wybacz.... to to marketowa lipa. Niemieckie "bauhausy" zasypane s tym 軼ierwem jak nasze Topexem
    Celma - mamy z tego stare wiertarki - sprawne wszystko ale to jeszcze "stara, dobra Celma"
    RafZielak

Level 11  
    Hiltii owszem inna p鏊ka cenowa i sam o tym napisa貫m, ale reszta raczej spokojnie mie軼i si w przedziale 500-1000 PLN o kt鏎ym m闚i貫m.
    Mocno negatywna opinia na temat AEG ... to to to samo co Milwaukee tylko z innym napisem o ile si nie myl. Z czego wi璚 wynika taka opinia?
    Bosch ... wiertarki o kt鏎ych napisa貫m s z serii 2, niebieskiej oznaczonej Professional wi璚 chyba nie jest to a taki ch豉m zw豉szcza, 瞠 na nich napisu Made in China ani ja, ani inni ich u篡tkownicy nie zauwa篡li.

W chwili obecnej zastanawiam si nad (w kolejno軼i stopnia zainteresowania):
    Celma RHD-263 / PRWG26CEO (cena wedle Ceneo od 499 PLN)
    Metabo KHE 2650 (cena wedle Ceneo od 766 PLN) lub nawet KHE 2850 (cena wedle Ceneo od 814 PLN)
    Bosch GBH 2-28 DV Professional (cena wedle Ceneo od 736 PLN) lub GBH 2-28 DFV Professional (cena wedle Ceneo od 912 PLN)
    DeWalt D25124K (cena wedle Ceneo od 798 PLN)

W asortymencie Hilti, Makity i Milwaukee nie znalaz貫m interesuj帷ego mnie modelu cho mo瞠 za s豉bo szuka貫m.
    PtasiorWro
    Level 27  
    Naprawd godny polecenia i nie do zajechania jest m這tek Milwaukee PPH 30 X2E
    Dwie pr璠ko軼i na przek豉dni planetarnej robi swoje, dwa uchwyty w zestawie.
    Cena troszk ponad 1000z. W okresie 3 letniej gwarancji wymienia si tylko szczotki, uszczelnienie t這ka i maszyna chodzi dalej (chyba 瞠 trafi na debila).

Na pewno nie kupuj GBH 2-28 jak co to ju 2-26.

A dla informacji AEG to nie zawsze to samo co Milwaukee, maj wsp鏊ne konstrukcje ale tylko par.
    RafZielak

Level 11  
    Takie ma貫 pytanie ... po co w m這towiertarce 2 biegi? Po co kr璚i wiert貫m z zawrotnymi pr璠ko軼iami? Czy瘺y wielu producent闚 naraz myli這 si buduj帷 konstrukcje jednobiegowe, bez zb璠nych, obni瘸j帷ych sprawno嗆 przek豉dni?

Faktycznie w Milwaukee musia貫m poszuka g喚biej i ... okazuje si, 瞠 maj co ciekawego jednak proponowany przez Ciebie sprz皻 nie jest ju produkowany i zosta wycofany ze sprzeda篡, a dodatkowo ... jednak znalaz貫m na ameryka雟kich forach sporo informacji o awaryjno軼i. Mimo to firm bior pod uwag cho w dalszym ci庵u zastanawiam si czy warto.

W chwili obecnej zastanawiam si nad (w kolejno軼i stopnia zainteresowania):
    1. Celma RHD-263 / PRWG26CEO (800W ; 3,0J ; cena wedle Ceneo od 499 PLN)
    2. Metabo KHE 2850 (1010W ; 2,8J ; cena wedle Ceneo od 814 PLN)
    3. Metabo KHE 2851 (1010W ; 2,8J ; dodatkowa g堯wka zaciskowa ; cena wedle Ceneo od 905 PLN)
    4. Metabo KHE 2650 (800W ; 2,7J ; cena wedle Ceneo od 766 PLN)
    5. Bosch GBH 2-28 DV Professional (850W ; 3,2J ; cena wedle Ceneo od 736 PLN)
    6. Bosch GBH 2-28 DFV Professional (850W ; 3,2J ; dodatkowa g堯wka zaciskowa ; cena wedle Ceneo od 912 PLN)
    7. DeWalt D25124K (800W ; 2,8J ; cena wedle Ceneo od 798 PLN)
    8. Milwaukee PH 30 Power X (1030W ; 3,6J ; cena wedle Ceneo od 1235 PLN)
    9. Milwaukee PH 28 X (820W ; 3,4J ; cena wedle Ceneo od 1095 PLN)

Milwaukee ma najwi瘯sze moce udaru, ale jednak jest o 300 PLN (30%) dro窺ze od sprz皻u konkurencji. Nie uwzgl璠niaj帷 dodatkowego wyposa瞠nia pozosta貫 firmy mieszcz si w przedziale 700-800 PLN za sprz皻 ~800W. Czy wi璚 warto p鎩嗆 w kierunku ameryka鎍a?
    PtasiorWro
    Level 27  
    2 bieg wykorzystujesz do wiercenia w metalu jak zajdzie taka potrzeba.
    Nie jest produkowana ale jest jeszcze dost瘼na.
    Co do awaryjno軼i to si nie zgodz bo pracuj w serwisie gwarancyjnym i jeszcze lepszego m這tka nie spotka貫m, mog go nawet por闚na trwa這軼i do nr1 na 鈍iecie, legendy m這to-wiertarek TE15C.

Jest to prawie identyczna konstrukcja kultowych Pneumatyk闚 AEG i AtlasCopco z lat 90, Zosta造 wprowadzone tylko lekkie zmiany.
    RafZielak

Level 11  
    Po 1 ... dlaczego wycofano z produkcji tak bardzo udany sprz皻? Co by這 tego powodem? Czym go zast徙iono? Czy nowy jest r闚nie dobry?
    Po 2 ... do metalu wol mie jednak drug wiertark. Poza tym nie zdarza mi si raczej wierci wiertarkami r璚znymi z wi瘯szymi pr璠ko軼iami ni ta dost瘼na ju na 1 biegu bo wi瘯szym problemem ni pr璠ko嗆 obrotowa jest odpowiednio du篡 docisk bez kt鏎ego zwi瘯szaj帷 pr璠ko嗆 obrotow jedynie pali si wiert豉.

Poprosz o opinie na temat wymienionych wy瞠j wiertarek. Wymieni貫m sporo zachodnich, ale mo瞠 jednak Celma nie b璠zie z造m wyborem. Parametrami nie ust瘼uje, a jak sprawuje si w d逝窺zej, ci篹kiej eksploatacji, jak podchodzi do tematu serwis fabryczny?
    arek59
    Level 29  
    Dla mnie dobry jest sprz皻 makity, kupi貫m ca造 osprz皻 tej firmy i uwa瘸m 瞠 jest lepsze, wygodniejsze ni innych marek w tej cenie.
    Ja mam osprz皻 makity (szliferki, wiertarki, m這ty, wkr皻arki i inne) made in japan oraz made in UK ale bywaj te made in china np w castoramie.
    RafZielak

Level 11  
    Panowie ... obecnie zastanawiam si ju w zasadzie tylko nad Metabo, Milwuakee i ... Celm. Nadal kusi mnie by kupi nawet 2 wiertarki Celmy zamiast jednej dw鏂h pierwszych firm. Celma ma wszystko czego potrzebuje tylko jak jest z jako軼i wsp馧cze郾ie produkowanych Celm, jak jest z serwisem, co mog powiedzie u篡tkuj帷y ten sprz皻 do pracy?
    andronek1
    Level 11  
    Witam,
    mam problem z wiertark Metabo UHE 22 multi.
    W mojej pad wirnik, a na portalu aukcyjnym kto oferuje tak sam z uszkodzonym sprz璕貫m przeci捫eniowym.
    Prosz o pomoc w identyfikacji sprz璕豉 na schemacie
    Zakup m這towiertarki (Bosch, Makita, Metabo, DeWalt, Celma)
    PtasiorWro
    Level 27  
    Pozycja 33, ale jak pad這 sprz璕這 to na 90% dosta造 te z瑿y wirnika.

W Twojej wirnik pad elektrycznie czy mechanicznie?
    andronek1
    Level 11  
    Elektrycznie pad.
    mechanicznie jest ok.
    Czy przezwojenie tego wirnika jest mo磧iwe?
    Wymiana na nowy orygina jest ma這 op豉calna, wi璚 kombinuj jak ko pod g鏎, "jak nie wyda a mie".
    PtasiorWro
    Level 27  
    Jest mo磧iwe przezwojenie, na PW masz szczeg馧y.
    RafZielak

Level 11  
    Witam wszystkich ponownie.

Musz odgrza mocno ju zimnego kotleta, ale mam nadziej nikt si nie obrazi gdy ... problem nie zosta rozwi您any.
    W roku 2013 zakup mia by mocno prywatny, majsterkowiczowy i w ko鎍owym rezultacie ... nie zosta dokonany bo uda這 si wszystko robi sprz皻em po篡czanym od kogo lub z wypo篡czalni.

Teraz s inne czasy, inne nieco wymagania jednak tylko w zakresie wytrzyma這軼i (technicznie to samo). Sprz皻 ma by kupiony na firm, u篡wany do wykonywania szeroko poj皻ych prac elektro-instalatorskich.
    Czy przez 2 lata sytuacja na rynku uleg豉 mocnym zmianom? Co warto kupi, a czego bezwzgl璠nie si wystrzega? Co mo瞠cie poleci na bazie w豉snych do鈍iadcze?

Pozdrawiam
    Rafa

P.S. Czekam w豉郾ie na inny sprz皻 zakupiony dzi瘯i opiniom znalezionym na Elektrodzie (Odkurzacz przemys這wy Starmix ISP ARDL-1435 EWS Permanent iPulse) i mam nadziej, 瞠 si nie zawiod. :-)
    witkacy26
    Level 10  
    Sprz皻 DeWalt-a i Makity jest nie do zajechania. Godne uwagi s te Bosch-e z wy窺zej p馧ki.
    RafZielak

Level 11  
    Ehh ... wida nie wszyscy wiedz co to konkrety.
    Powtarzam ...
    1. Nie interesuj mnie slogany reklamowe.
    2. Nie interesuj mnie opinie bazuj帷e na "wujek mojego wujka", "s御iad mojego s御iada" itp.

Tak jak z odkurzaczem, mog貫m kupi najta雟z podr鏏 podr鏏y, a jednak kupi貫m wyr鏏 niby mniej markowego (bo niewiele os鏏 wie, 瞠 Starmix produkuje dla Boscha, Makity itp.), a jednak uznawanego za 軼is造 TOP w tym temacie producenta.

Nie chc przep豉ci, nie potrzebuj sprz皻u nie wiadomo jak uniwersalnego, ale potrzebuj d逝giej gwarancji i niezale積ie od tego pewno軼i, 瞠 nie b璠 musia schodzi z 80 metrowego komina bo si np. "g堯wka urwa豉".

Pozdrawiam
    Rafa
    Thunder55
    Level 12  
    Do instalacji polecam Milwaukee PLH 32 xe jest to naprawd mocny i wytrzyma造 m這tek z opcj wymiany g這wicy na uchwyt wiertarski (cho do wiercenia bez udaru lepiej mie osobn wiertark). Wykujesz nim puszki, bruzdy pod przewody, dziury na USMP i ko趾i, wywiercisz w regipsach, zrobisz przebicia do 32mm (wg zalece producenta :) ), nie boi si najtwardszego betonu. 3 lata gwarancji po rejestracji na stronie. Polecam, chocia drogi ale w 100% si op豉ca na d逝窺z met. I dobra rada: kup sobie os這n przeciwpy這w (taka gumka) na wiert豉 sds i zawsze u篡waj do wiercenia, kucia w suficie bo w豉郾ie przez tak robot jak si py do "bebch闚" dostaje to si szybciej sprz皻 grzeje i skraca jego 篡cie. Z tego co wiem na allegro mo積a takie z makity dosta kilka/na軼ie z szt.
    Odradzam m這tki Metabo bo teraz maj bardzo niekorzystny stosunek jako嗆-cena (ostatnio zacz窸o je robi sparky dla metabo a to p馧ka ni瞠j) nawet znajomi serwisanci, sprzedawcy metabo je odradzaj.
    Dewalt/Milwaukee dobre na sds-max.
    Jak Bosch to tylko GBH 2-26 DFR albo DRE.
    Makita 2470 (nie produkowany ju ale jeszcze 豉two dost瘼ny) - dzisiaj ma zamiennika (2610) ale 2470 lepsza jako軼iowo.
    Robi貫m osobi軼ie wszystkimi wymienionymi przeze mnie m這tkami i je sprawdzi貫m. Dla siebie wybra貫m PLH 32 xe, chyba najwygodniejszy (nie trzeba si pier... 瞠by dziurk wyku nie wa積e w czym kujesz i ma bardzo korzystny stosunek Mocy, si造 udaru i wagi :) ) m這ty w uk豉dzie L s przystosowane do d逝窺zego kucia co elektrykom jest niezb璠ne.
    Pozdrawiam.
    RafZielak

Level 11  
    Co prawda sam zbyt aktywnym u篡tkownikiem nie jestem i nigdy nie by貫m, ale pami皻am czasy gdy Elektroda by豉 warto軼iowym i pomocnym portalem, a przede wszystkim forum, a teraz ... c騜 ... widz, 瞠 czas zapomnie o historii.
    O ile "dzieci neostrady" ju zaakceptowa貫m, a mo瞠 raczej toleruj i wiem, 瞠 zdolno嗆 rozumnego, zrozumia貫go czytania i odpowiadania u os鏏 w okolicach 20 roku 篡cia to w obecnych czasach rzadko嗆, ale ... zawsze jest to ale.

Napisa貫m wytyczne sprz皻u jakiego szukam, napisa貫m wymagania i to czego si ustrzegam, a w odpowiedzi ... na wymaganie 12 tj. "Cena max. 1000 PLN brutto" dostaje propozycje za 2300 PLN. Brawo.
    Za te pieni康ze b璠 szuka, ale ju na pewno m這tka nie z SDS-Plus'em tylko z SDS-Max niezb璠nego mi do koronek.

Miwaukee jest cz瘰to polecane. Jak wygl康a podej軼ie do napraw gwarancyjnych? Serwis czepia si wszystkiego co tylko mo積a by nei uzna gwarancji czy jest raczej pro-kliencki? Jak p騧niej z naprawami pogwarancyjnymi?

Pozdrawiam
    Rafa
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Masz 1000z i czy kupisz boscha czy Makit czy DeWalt czy inny sprz皻 " dobrego producenta " to b璠ziesz zadowolony. Jak ma si zepsu to si zepsuje. A r騜nice w sprz璚ie s tylko wtedy kiedy robisz robot boschem a kolega ma makit a drugi metabo i zaczyna si sza por闚nywania, podziwiania i g這szenie legend.
    Za 1000zeta to masz pole do popisu ze hej.
    Cokolwiek kupisz b璠ziesz zadowolony.
    Osobi軼ie pracuj na boschach ale katowa貫m do upad貫go DeWalt ( wiertarko m這tek + ) jako m這tek do kucia a si rozlecia ale dzie w dzie kucie w ceg豉ch.
    Co jeszcze mo積a wspomnie czy potrzeba tak na prawd wiertark do wierte metal drewno wtedy jest wymienny uchwyt jak nie trzeba to ola to bo podnosi cen i tyle.
    Thunder55
    Level 12  
    @RafZielak To skoro znasz wymagania i bud瞠t to id i kup 1 lepsz makit albo boscha a nie krytykujesz za to, 瞠 kto wyrazi swoj opinie. Owszem model, kt鏎y poda貫m jest drogi i w豉郾ie dlatego ni瞠j doda貫m sprawdzone modele, kt鏎e si mieszcz w twoim bud瞠cie, mia造 mniej ni 3J tylko, 瞠 niestety m這tki z 3J+ takich firm, kt鏎e ci interesuj zaczynaj si od twojej g鏎nej granicy bud瞠tu w g鏎. Ka盥y by chcia kupi sprz皻 co jest warty 2 razy wi璚ej ni kosztuje ale tak si nie da.
    srebrnylis
    Level 6  
    @RafZielak
    No i co tam w ko鎍u kupi貫?
    Ja dumam: Makita HR 2811 FT, Metabo KHE 3251, Milwakuee PLH 28 XE, Milwakuee PLH 32 XE. Ta ostatnia sporo dro窺za od pozosta造ch (2x tyle co Makita), parametry podobne. Sk康a taka r騜nica i jak firm warto wzi望 ?
    RafZielak

Level 11  
    W kwestii m這towiertarki ... Ostateczny wyb鏎 pad na Stanley FatMax SDS-PLUS FME1250K-QS.
    I nie 瘸逝j ani jednej wydanej z這t闚ki. Tyle ile ten sprz皻 zrobi w ostatnie 2 lata ... A gwarancja jest na 3. :-)
    srebrnylis
    Level 6  
    Stanley FatMax SDS-PLUS FME1250K-QS wygl康a solidnie, ale nie ma systemu t逝mienia drga, wi璚 wszystko idzie w stawy - co za co.
    Jest te o 2kg ci篹szy od m這tk闚 podobnej mocy Makita, Milwakuee czy Metabo
    RafZielak

Level 11  
    Zgadzam si, ale jedynie cz窷ciowo.
    Nie jest to najl瞠jsza m這towiertarka, ale nie przesadza豚ym z tymi 2 kg albowiem ona ma moc 1250W i si喚 udaru 4,5J. Dodatkowo regulacja p造nna regulacja mocy ... przydaje si czasami.
    Szczerze m闚i帷 nie znalaz貫m odpowiednika u konkurencji. Skusi貫m si na ni bo jest o po這w ta雟za i ma 3 lata bezwarunkowej gwarancji.
    srebrnylis
    Level 6  
    Faktycznie te przewagi s niezaprzeczalne.
    CZy ona ma wymienn g堯wk (g這wic) SDS+ ? A mo瞠 ma te dodatkow g這wic na klasyczne wiert豉 ?
    Topolski Miros豉w
    Moderator of Electrical engineering
    RafZielak wrote:
    albowiem ona ma moc 1250W i si喚 udaru 4,5J. .

A nie przypadkiem 3,5J?
    RafZielak

Level 11  
    Racja ... 3,5J. Co nadal czyni j bardzo mocnym sprz皻em.
    Ja nie m闚i, 瞠 to najlepszy wyb鏎, na pewno nie do codziennego, ca這dniowego, intensywnego wykorzystywania. Ja jednak uwa瘸m na w豉snym przyk豉dzie, 瞠 to sprz皻 wart ka盥ej wydanej na niego z這t闚ki.
    By mo瞠 obecnie kupi豚ym Milwaukee (wszed貫m chocia瘺y w akumulatorowy system M18 kupuj帷 wkr皻ark udarow FPD i zakr皻ark udarow FID) tym nie mniej pami皻ajmy, 瞠 tego Stanleya kupi mo瞠my za ~610 PLN brutto, a za Milwaukee o podobnej mocy musia豚ym zap豉ci min. 2 razy wi璚ej.
    W kwestii g這wicy ... Nie jest ona wymienna, ale w zestawie jest klasyczna g這wica na kluczyk montowana w gnie寮zie SDS-plus. Nie u篡wa貫m, nie oceniam, do tego celu u篡wam innego sprz皻u.