Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywny filtr subsoniczny

30 Kwi 2013 12:52 2040 13
  • Poziom 15  
    Witam.Używam filtra A-140 jak w temacie do subwofera na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC,filtr posiada m.inn filtr subsoniczny o częstotliwości ok. 20Hz,czy podłączając do niego dodatkowo filtr aktywny subsoniczny AL-22,również o częstotliwości odcięcia 20Hz ,zmieni mi się częstotliwość subsoniczna czy zostanie taka sama.Chciałbym zwiększyć tak na 30-40Hz na wszelki wypadek aby zmniejszyć wychył membrany.Czy może należy w AL-22 dobrać tak elementy C żeby taką częstotliwość uzyskać,bo jest taka możliwość.
  • Poziom 34  
    Przy połączeniu dwóch, częstotliwość podziału się nie zmieni, ale zmieni się dobroć filtra, na mniejszą. Jeśli przykładowo wcześniej był Butterworth, teraz będzie Linkwitz-Riley.
    Lepiej przestroić istniejący filtr.
  • Poziom 28  
    Łącząc jeden filtr za drugi, nie zmienisz mocno jego częstotliwości, ale za to jego stromość.
    Gdzieś na forum znalazłem filtr o stromości 36dB/oct i było podane kilka przykładowych wartości elementów do określonych cięć.

O, znalazłem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic188221.html
  • Poziom 15  
    Czyli zasadne byłoby wycięcie tych najniższych częstotliwości 30, 40Hz?
  • Poziom 15  
    Paczka powiem że typowa B-R szczelinowy, 7cmx40cm, może być trochę więcej niż 90 L,projekt gotowy.Niekoniecznie wyliczony idealnie,dlatego wspomniałem na początku na wszelki wypadek więcej wyciąć niż 20 Hz.

Dodano po 5 [godziny] 36 [minuty]:

Przypomniało mi się że ten filtr aktywn subsoniczny AL-22 z dobranymi elementami C na częstotliwość 120Hz,podłączałem ekperymentalnie do kolumn STX PA-600 na zwrotnicach pasywnych.I tutaj te częstotliwości odcięcia to się chyba zsumowały bo nie brzmiało to dobrze,znaczy wysoko to było.
  • Poziom 15  
    Oj coś mi się żle przypomniało,bo jeszcze raz podłączyłem ekperymentalnie AL-22 na częstotliwość 120Hz do PA-600 i na ucho nie jest odczuwalna różnica w brzmieniu,czyli wszystko OK. tylko ja namieszałem trochę w temacie,dziękuję za odpowiedzi, a kondensatory użyte to 22nF.
  • Poziom 28  
    Ja jednak słyszę brak niskich tonów w kolumnach ciętych poniżej 120Hz...
    MUSI być różnica.
  • Poziom 15  
    Małe sprostowanie.Wyżej napisałem PA 600,z zwrotnicami pasywnymii po dołożeniu do tego aktywnego subsonicznego na 120Hz i wtedy niema różnicy,czyli pasywnie tak samo jak pasywnie plus subsoniczny na 120Hz.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Prawie?
    Jak prawie?
    PA600 powinny grać jako-takim basem, bo mają 12" głośnik. Moje STX 10" też jako-takim grają, ale po 120Hz od dołu, to jest wg mnie wielka różnica...

No, bo zaraz specjalnie nagram próbki, jaka to różnica... ;)

Co do SW 15 3 800 to u mnie ma subsonic 25Hz z CX2310, ale ten z linku też używałem zanim się crossovera dorobiłem. Ciąłem na 33Hz, bo paczka strojona na ok 40Hz. Sprawował się znakomicie ;)

Dodaję próbkę zrobioną na szybko:
    http://www30.zippyshare.com/v/52311552/file.html
    W połowie crash i działanie filtra.
  • Poziom 15  
    I rzeczywiście jest tak jak piszesz,po ponownym odsłuchaniu różnica jest odczuwalna,wcześniej pewnie za bardzo się nie wsłuchałem,no i pewnie znerwowałem trochę.