Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux Supercyclone - Brak regulacji obrotów

30 Kwi 2013 14:32 10920 9
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam popsutą regulację obrotów w odkurzaczu electrolux supercyclone.
    objawy były takie, że po uruchomieniu, czasami obroty falowały, czasem na maksymalnej mocy zmniejszały się o połowę, po przekręceniu potencjometru rosły itd. aż w końcu regulacja przestałą działać w ogóle.
    Odkurzacz działa tylko na maksymalnej mocy.
    Wymieniłem na płytce Triak BTB16 oraz potencjometr ale to nie pomogło.
    Domyślam się, że może uszkodził się układ scalony, ale może coś znajdziecie innego.

potencjometr akurat wylutowany (20K montażowy)
    Electrolux Supercyclone - Brak regulacji obrotów Electrolux Supercyclone - Brak regulacji obrotów
  • Poziom 9  
    Raczej wysypał się ten scalak chyba komparator dokładnie. Często się to zdarza a z tego co pamiętam brak na nim oznaczeń??
  • Poziom 10  
    Ma oznaczenie: MQD4C XNVSJ
  • Poziom 36  
    Na tym kondensatorze elektrolitycznym C3 to ile jest napięcia ?
    wojteklatos88 napisał:
    Raczej wysypał się ten scalak chyba komparator dokładnie
    Mi się wydaje że jak by się wysypał układ to odkurzacz wcale by nie działał.
  • Poziom 9  
    Fakt, masz rację tak by to wyglądało.
  • Poziom 10  
    Podczas pracy dokładnie 4,72V
    Dodam jeszcze, że działa soft start, więc może scalak jest sprawny.

Można kupić nową płytkę na stronie producenta za 70zł ale wolałbym naprawić tą jeśli się uda.
  • Poziom 39  
    pawelhome napisał:
    Podczas pracy dokładnie 4,72V
    Trochę mało. Sprawdź pojemności kondensatorów (dużych białych oraz elektrolitycznego C3). Zobacz czy nie ma zimnych lutów, ew. ostrożnie popraw - dużo roboty nie będzie.
  • Poziom 36  
    Ja zawsze zaczynam pracę od wymiany C3 i diody D1 potem sprawdzam.
  • Poziom 10  
    Witam..
    Przepraszam za odgrzanie kotleta. Mam problem z tym regulatorem. Próbowałem ustawić zresetować i ustawić go tak jak na czeskiej stronie jest napisane ale bez rezultatów. Tzn. Działa potencjometr ale załącza go od momentu ok. Max wg skali na obudowie i regulacja jest, ale tylko do momentu jak ma zasilanie z sieci. Gdy odlacze wtyczkę z gniazdka i włączę znowu to obroty faluja. Próbowałem ustawić go zgodnie opisem z załącznika ale bez efektu.
    Może ktoś miał podobny przypadek lub wie gdzie popełniałam błąd?!
    Z góry dziękuję za pomoc