Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Minolta EP3010- pionowe białe pasy

bigjohn 25 Feb 2005 23:23 1760 17
 • #1
  bigjohn
  Level 11  
  Witam, na kopiach wychodzą pionowe(lub poprzeczne jak kto woli) białe pasy. Wygląda na to, jakby przywierało coś na ładowaniu lub transferze
  Elektrody wyczyściłem, sprawdziłem przewody wyskiego napięcia czy nie są przetarte i nadal nic.
  Pasy są o szerokości ok.2-3cm i pojawiają się na przypadkowych kopiach(nie jest to zjawisko ciągłe).
  Mam dwie takie maszyny z podobnymi objawami - obydwie mają też przebieg ok.300 tys kopii.
  Dzięki za pomoc.
 • #2
  NEWPRINT
  Level 19  
  To może być sprzęgło na rolce synchronizującej, lub za duża szczelina na dr.bladzie i starter blokuje bęben
 • #3
  bigjohn
  Level 11  
  Witam, dzięki za zainteresowanie tematem.
  to co mi podpowiadasz sprawdziłem, ale to nie to.
  Niestety, nie mogę załączyć skanu kopii pochodzącej z kopiarki ale kopia w 100% zgadza się z oryginałem. Jakby uszkodzone było sprzęgłó to zostałby biały pas z prawej strony kartki a kopia byłaby krótsza od oryginału, a tak nie jest.
  Nie jest to również deweloper - bęben obraca się prawidlowo.
 • #4
  MINOLTA
  Level 24  
  Sprawdzałeś wałek magnetyczny ?? Pewnie jakiś paproch dostał się pod rd blejd i nie puszcze developera. Częsta usterka w tych maszynach. A jeżeli te pasy są od przodu do tyłu maszyny to umyj elektrody moze przebijaja i sprawdź generator może jest zimny lut.
 • #5
  Goshky
  Level 20  
  Już dawno nie miałem styku z taką maszyną i nie pamiętam jak tam jest ale może coś w optyce, tzn. napęd skanera.
  Może jakaś rolka z łożyskiem się zacina, albo lineczka popękana, czasem mi się tak zdarza ale robię głównie w Sharpie.
 • #6
  bigjohn
  Level 11  
  Dzięki za odzew panowie.
  W skanerze nic nie znalazłem - żadnych uszkodzonych linek lub pasków zębatych (są stalowe) ani przycinających się łożysk.
  Elektrody są dokładnie wymyte.
  A pod listwą dewelopera nie ma żadnych paprochów - pasy wychodzą w poprzek kopii (od przodu do tyłu maszyny).
  Postaram się jutro załączyć skan kopii.
 • #7
  copyman
  Photocopiers specialist
  Z tą listwą blade'a to chodziło o to czy nie jest za wysoko szczotka z dewelopera na wałku magnetycznym. Widać to na bębnie - często jest po jednej stronie przytarty (zmatowiony) . Należy wtedy zmniejszyć sczelinę na wałku magnetycznym - powinno pomóc.

  C.
 • #9
  bigjohn
  Level 11  
  Załączam dwa skany kopii. Zawsze pierwszy jest biały pas a drugi ciemny, zawsze w tej samej odległości.
  Np.co dziesiąta kopia może tak wyglądać, wykluczam więc zarysowany bębe
 • #10
  ziwoj
  Level 13  
  mialem taki objaw w 4050 pomogla wymiana rolek dystansowych walka magnetycznego beben byl zbyt blisko walka magnetycznego nie powstawalo przy tym zmatowienie ani rysy na bebnie
 • #11
  bigjohn
  Level 11  
  Szczerze mówiąc nie wymieniałem w tych dystansów w żadnej minolcie typu 1054 czy 3010 a bęben czy deweloper wymieniałem.
  Spróbuję tak zrobić jak piszesz - o efektach napiszę.
  Płytkę generatora WN przelutowałem, elektrody podstawiałem od innej sprawnej 3010 i prawdę mówiąc pomysły co tu dalej zrobić już się kończą...
  Narqa
 • #12
  copyman
  Photocopiers specialist
  Przyjmuję że napęd nie hałasuje przy pracy (nie wydaje dziwnych odgłosów trzeszczących) - to masz problem innej natury. Sprawdź czy przy pracy bęben kopiarki obraca się bez "podskoków" po stronie napędu. Nie będzie "podskakiwał" po stronie bolca bo jest dobrze ograniczony. Podczas takiego "podskoku" bęben delikatnie dotyka siatki grida i powoduje krótkie przebicie nie zauważone przez kopiarkę jako błąd. Można delikatnie podpiłować oparcie siatki po stonie styków (ten plastikowy próg na którym opiera się siatka), zaizolować siatkę na odcinku możliwego styku grubą taśmą lub wymienić bęben - też pomaga. Cała usterka spowodowana jest zbyt szyko obracającym się bębnem. To samo zdarza się w EP-5000 , ale już w EP-4000 bardzo rzadko a w EP-3050 nie miałem nigdy tego przypadku.

  C.
 • #13
  machina73
  Photocopiers specialist
  Witam!
  Sprawdź łoże dolnych elektrod ( transfer i separacja ) zwłaszcza słupki od strony generatora HV mogą być zaśniedziałe po za tym sprawdź połczenie elektryczne wałka magnetycznego BIAS.
 • #14
  hefalump
  Level 13  
  Jeżeli mogę coś podpowiedzieć to stawiam na problemy z wywoływaniem, bias na wałku magnetycznym, za wysoko ustawiona listwa developera albo kolary - dystansowe do bębna. Trzeba niestety wszystko sprawdzić. Problemy z transferem można wyeliminować zatrzymując kartkę najlepiej A3 pod bębnem wyłanczając kopiarkę i sprawdziś obraz na bębnie, będą pasy - to znaczy że to nie elektrody. Pozdrawiam
 • #15
  serwek
  Level 25  
  Miałem taki przypadek z EP4000 (x2szt) po wymianie "holdera", gniazda elektrody górnej od strony kopiarki problem ustąpił.
  (Zauważyłem że po wyczyszczeniu lub zaizolowaniu "holderów" starych problem na jakiś czas znikał. Dlatego wymieniłem na nowe i problem zniknął)
  Podobne zjawisko było w EP2120/2130....pamiętacie?!
 • #16
  ziwoj
  Level 13  
  mozesz jeszcze wyjac sprezynki dociskajace rolki dystansowe walka magnetycznego jezeli pomoze to nalezy wymienic rolki i zamontowac ponownie sprezynki ale szczeze mowiac to mam taka maszyne bez sprezynki i jest ok
 • #17
  itscopy
  Level 12  
  sprawdz czy beben podczas kopiowania nie przycina sie tzn nie zakleszcza jesli tak to wyreguluj listwe bleyda lib czy kolary na wałku magnetycznym nie są ztarte