Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux EWN 10470W - Powoduje zwarcie instalacji elektrycznej mieszkania

Spicymir 30 Apr 2013 15:19 3402 5
IGE-XAO
    Spicymir
    Level 9  
    Po zamknięciu drzwi pralki i wybraniu programu piorącego wyłącznik różnicowo-prądowy instalacji elektrycznej w mieszkaniu wyłącza prąd. Podobnie dzieje się w odwrotnej kolejności tj. włączenie programu, zamknięcie drzwi pralki, zadziałanie bezpiecznika.
    Od kilku tygodni pralka podczas pracy powodowała zadziałanie bezpiecznika różn.-prąd. Obecnie nie daje się uruchomić.

Po wciśnięciu przycisków start/stop oraz sąsiedniego z lewej strony wyświetla się błąd E66.

Proszę o pomoc.
  • IGE-XAO
    movzx
    Level 39  
    Spicymir wrote:
    Od kilku tygodni pralka podczas pracy powodowała zadziałanie bezpiecznika różn.-prąd. Obecnie nie daje się uruchomić.
    I co w tym dziwnego? Skoro męczyłeś ją kilka tygodni zamiast od razu znaleźć przyczynę to pewnie w środku zrobiło się już całkiem wesoło.
    Zgadując po objawach (zadziałanie RCD) nie masz zwarcia tylko przebicie do uziemienia. A sądząc po kodzie błędu - możliwe że na grzałce. W każdym razie trzeba znaleźć winowajcę.
    Spicymir wrote:
    Proszę o pomoc.
    Znalazłeś kod błędu - OK, ale teraz trzeba wziąć się za śrubokręt (jeśli masz pojęcie co robisz) albo wezwać serwis (w przeciwnym wypadku).
  • IGE-XAO
    Spicymir
    Level 9  
    Załóżmy, że podejmę się naprawy. Sugerujesz wymianę grzałki?
    egon42
    Level 37  
    Grzałkę można sprawdzić można zacząć od odłączenia grzałki i sprawdzenia efektów wywali różnicówkę to szukam dalej, będzie działać to sprawdzam dalej grzałkę na przebicie.
    Spicymir
    Level 9  
    Więc odłączyłem grzałkę i pralka działa. Więc to grzałka jednak. Dzięki za pomoc.
    cmon
    Level 15  
    Tak dla zasady dopisze, bo miałem podobny efekt: wywalało korek różnicowo-prądowy i podejrzewałem najpierw grzałkę, potem pompę, bo okazało się, że wywala w przypadkowych momentach, nawet gdy nie pracuje. Winny przebicia okazał się filtr przeciwzakłóceniowy. Ciekawostka: zanim zrobiłem i założyłem nowy, pralka tez działała, o ile nie wystartowała akurat pompa od cyrkulacji w piecyku dwufunkcyjnym. Wtedy, z braku filtra, elektrozawory pralki wpadały w rezonans i nie mogła poprawnie nabrać wody.