Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryczny bez danych - Diagnostyka , schemat podłączenia, model

30 Kwi 2013 17:07 3258 5
  • Poziom 10  
    Witam to mój pierwszy temat więc przepraszam za błędy.
    Mam mały problem ,dostałem do "naprawy" silnik elektryczny z problemem rozruchu. Na pierwszą myśl że kondensator poszedł , no dobra tylko problem w tym iż tabliczka znamionowa jest zatarta w całości nic nie widać nawet pod mazakiem itp. Nie mogę dobrać nowego , a na starym nie pisze pojemności (prawdopodobnie 100uF.)

Otwieram puszkę z zaciskami a tam czary mary , ktoś robił to metodą prób i błędów chyba do skutku.Silnik miałby działać w sieci jedno fazowej . Przewody pomieszane bez oznaczeń a na dekielku puszki ,schemat do silnika 3 fazowego. Z tego co już zdążyłem wywnioskować jest tam prawdopodobnie uzwojenie główne (niebieskie przewody ,"drut") , pomocnicze (brązowe "linka"). Zostają 2 przewody "zielono-żółte" (to również jest linka) prowadzą one do czegoś na początku wału (licznik bądź wyłącznik) . I tutaj zostaje bezradny jak to poprawnie podłączyć. Niżej zamieszczam zdjęcia może ktoś już widział ja niestety pierwszy raz się spotykam z takim cudem.

Silnik elektryczny bez danych - Diagnostyka , schemat podłączenia, model Silnik elektryczny bez danych - Diagnostyka , schemat podłączenia, model

Pozdrawiam i dziękuje.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Może to być silnik S Fe-90L4 . Piszę może,bo jest podobny do tego co posiadam,ale nie mam całkowitej pewności,czy jest identyczny.
    Silnik posiada dwa uzwojenia :
    -uzw. robocze
    -uzw. rozruchowe.
    Oba łączy się równolegle. Uzwojenie rozruchowe jest wpięte szeregowo z kondensatorem o pojemności (z tabliczki) 125-150µF i wyłącznikiem odśrodkowym (to coś na wale).
  • Poziom 10  
    Dziękuje wam bardzo Panowie. Niestety po rozkręceniu silnika ukazały mi się czarne druciki które po zetknięciu z palcem kruszą się. Silnik musiał już wcześniej dość sporo przejść.
    Mniej więcej tak wyglądają uzwojenia :
    Silnik elektryczny bez danych - Diagnostyka , schemat podłączenia, model

Dziwi mnie fakt że pomimo tego silnik nadaj jest w stanie pracować , lecz nie posiada żadnego momentu rozruchowego.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Gielas94 napisał:
    Mniej więcej tak wyglądają uzwojenia

Co to znaczy mniej więcej, bo na tym uzwojeniu to ja widzę tylko farbę?
    Poza tym dlaczego pokazujesz zdjęcie jakiegoś innego silnika, a nie tego który jest przedmiotem tematu?
  • Poziom 10  
    krzysiek7 - masz racje to inny, nie miałem zdjęcia wiec dałem z google które by przedstawiało jak wygląda uzwojenie.
    Bardzo Was za to przepraszam i podziwiam za wiedzę.
    Dodaje oryginały (lepszych nie zrobie) :
    Silnik elektryczny bez danych - Diagnostyka , schemat podłączenia, model Silnik elektryczny bez danych - Diagnostyka , schemat podłączenia, model

Dziękuje wam za pomoc .Temat zamykam bo zagadka rozwiązana. Pozdrawiam.