Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWM 6081 - Komunikat "otwarte drzwi" pomimo że są zam

Arkadius2000 30 Kwi 2013 18:30 7536 9
  • #1 30 Kwi 2013 18:30
    Arkadius2000
    Poziom 9  

Na każdej pozycji programatora pompa na chwile zaczyna pracować, po czym zapala się lampka "otwarte drzwi", oczywiście drzwi są zamknięte.
    Blokada działa, ponieważ drzwi można otworzyć dopiero po dłuższej chwili, po wyłączeniu.

Zdemontowałem blokadę drzwi, otworzyłem ją, nie było widać żadnych przypaleń czy czegoś podobnego, spryskałem płynem do czyszczenia, sprawdziłem miernikiem czy styk zamyka i otwiera obwód i nic.
    Dalej to samo.

W programatorze wszystkie wtyczki powyjmowałem i spryskałem płynem czyszczącym i nic.
    Dalej to samo.

Znalazłem stery temat mówiący o tym problemie i pisał ktoś o sprawdzeniu szczotek w silniku. Nie wiem jaki to ma związek z blokadą drzwi, ale dla spokojności wyjełem silnik i sprawdziłem szczotki, każda z nich ma jeszcze ok 1,5 cm zapasu, komutator też wygląda w porządku, żadnych przypaleń czy ubytków w płytkach.

Proszę o pomoc.
    Co jeszcze powinienem zrobić, aby uniknąć wymiany programatora.

4 9
  • Semicon
  • Pomocny post
    #2 30 Kwi 2013 18:59
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka

Arkadius2000 napisał:
    Co jeszcze powinienem zrobić, aby uniknąć wymiany programatora.

Sprawdzić ciągłość przewodów pomiędzy elektroniką a silnikiem, szczególnie pod zbiornikiem.

0
  • Pomocny post
    #3 30 Kwi 2013 19:00
    luna
    Poziom 22  

Zdemontuj programator i zobacz czy nie ma powypalanych punktów lutowniczych na płytce w okolicy przekaźników.

0
  • Semicon
  • #4 30 Kwi 2013 21:42
    Arkadius2000
    Poziom 9  

Wyjmując silnik sprawdziłem jakość i ciągłość przewodów, pomimo że pralka ma 7 lat wszystko wygląda jak nowe.

0
  • #5 30 Kwi 2013 22:08
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka

Arkadius2000 napisał:
    wszystko wygląda jak nowe

To nie jest forum dla optyków tylko dla elektryków.

0
  • #6 01 Maj 2013 06:55
    skrobos
    Poziom 6  

Dokładnie taki sam problem mam w modelu awm 6071
    Te same objawy i ta sam procedura sprawdzania wykonana
    Było 2 panów naprawiaczy i rozkładali ręce przyczynę znajdując jedynie w programatorze a to wiążę się już chyba tylko z wymianą pralki PARANOJA
    Nowy programator kosztuje koło 500 Zł.
    Używanego na razie nie mogę namierzyć
    A może ktoś wie coś o kimś kto zajmuje się regeneracja programatorów do Whirlpoola ewentualnie ma do sprzedania używany programator do tego modelu

0
  • Pomocny post
    #8 01 Maj 2013 23:18
    tonk07
    Poziom 16  

Przelutuj jeszcze połączenia płytki PCB z elementami SMD z główną płytą programatora.
    Ta mała zielona prostopadła do głównej płytki od wstrząsów czasami powstają niewidoczne pęknięcia na lucie i podczas prania jak nie łączy zapala się i gaśnie dioda otwarte drzwi.
    Jak nie masz dobrej lutownicy bo transformatorówką będziesz miał problem by więcej nie napsuć oddaj do jakiegoś serwisu RTV TV to poprawią połączenia za kilkanaście zł.
    Jutro mogę podesłać foto co trzeba przelutować jak problem z lokalizacją usterki.
    To częsta usterka występująca w tych programatorach po kilku latach :cry:

1
  • #9 03 Maj 2013 01:18
    tonk07
    Poziom 16  

Przelutowanie połączeń dwóch płytek powinno załatwić sprawę.

Pralka Whirlpool AWM 6081 - Komunikat "otwarte drzwi" pomimo że są zam

2
  • #10 14 Maj 2013 20:06
    Arkadius2000
    Poziom 9  

Problem rozwiązany, przez zakup nowej pralki

2