Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik modulo 4 - formowanie sygnału wyzwalania

Fazi 01 Maj 2013 12:49 2793 6
  • #1 01 Maj 2013 12:49
    Fazi
    Poziom 17  

Witam!

Zbudowałem prosty licznik modulo 4 z dodatkowym wyświetlaniem stanu na LEDach. Wyzwalany musi być przyciskiem podłączonym do masy. Generalnie układ działa, jednak czasami zachowuje się niestabilnie, tj. po przyciśnięciu przycisku potrafi przerzucić dwa stany zamiast jednego. Zauważam że jest to problem z układem licznika a nie dekodera. Podejrzewam jakieś drgania przycisku (klawiatura membranowa). Próbowałem stosować kondensator 100n między wejście a masę ( a nawet przypadkiem plus) jednak wtedy układ nie działał wcale. Jak to powinno być profesjonalnie rozwiązane?

Układ zasilany +14V

Pozdrawiam

0 6
  • #3 01 Maj 2013 13:58
    Fazi
    Poziom 17  

Ano właśnie też znalazłem tą stronę, zmodyfikowałem schemat, jednak dalej źle. Póki podłączone tylko rezystory ( 5,1K pull up i 220 szeregowo) i dioda to działa jak wcześniej, czasami zakłócając, ale jak wlutuję kondensator (100n) to nie działa wcale...

Obecny schemat:

EDIT:
    Układ z wlutowanym kondensatorem nie tyle że nie działa wcale, a w momencie wciśnięcia przycisku minimalnie mrugną obie nieświecące diody, a ta co się świeciła świeci dalej. Tak jakby obleciał jeden cykl. Czasami jednak zmieni diodę, ale b. rzadko. Mierząc multimetrem napięcie na tym wejściu (13,5V nie wciśnięty, 0.6V wciśnięty) nie widzę różnic z kondensatorem czy bez ( również mierząc AC, choć to chyba mało miarodajny pomiar). Nie mam teraz dostępu do oscyloskopu..

0
  • #5 04 Maj 2013 12:07
    Fazi
    Poziom 17  

Niestety, rozwiązanie podane przez szod również nie działa. Taki sam objaw - bez kondensatora jako tako działa, po wlutowaniu C wariuje. Co ciekawe reaguje wtedy na oba zbocza sygnału wejściowego, choć normalnie reaguje na zbocze rosnące. Jest czuły nawet na pomiar voltomierzem masy lub wyjścia.... może coś z masą... ale jest na niej 0V AC/DC

0
  • Pomocny post
    #6 04 Maj 2013 13:11
    szod
    Poziom 33  

Pomiędzy układ który podałem, a licznik włącz bramki Schmitta. Przykładowo dwie szeregowo połączone z układu 4093 (ze zwartymi wejściami), albo dwa inwertery z 40106.

0
  • #7 06 Maj 2013 00:18
    Fazi
    Poziom 17  

Zastosowanie inwerterów Schmitta pomogło :) Dzieki szod :)
    Załączam obecny schemat - wiem że R5 nie jest konieczny ale był zalutowany więc został.
    Dodatkowo dorzuciłem obwód resetujący wyjścia po włączeniu zasilania, tak aby zawsze startował ze stanu 00. Wartości R3 C2 duże dla dużego tau. Po przeinwertowaniu daje przez chwilę poziom wysoki na wejście resetujące, po naładowaniu kondensatora utrzymuje cały czas zero na wejściu resetującym. Zapewne można to zrobić inaczej - prościej lepiej ( jestem ciekaw opinii) ale działa stabilnie.

0