Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie sufitowe 100V w obiekcie użyteczności publicznej

01 Maj 2013 14:41 2094 7
  • Poziom 11  
    Witam,
    chciałbym zasięgnąć porady od osób, które mają doświadczenie z instalacjami 100V i głośnikami sufitowymi. Ogólnie to wiem jak działa taka instalacja, ale nie znam konkretnych urządzeń i nie wiem jakie zastosować w tym co potrzebuję.

Mam do nagłośnienia hall w kształcie litery L i boczną salę - dokładny rysunek z wymiarami jest w załączniku. Wysokość podwieszanego sufitu to 3,30m

Sygnał głośnikowy będzie wychodził z sali głównej, gdzie będzie regulowana całość, natomiast sala boczna będzie miała dodatkowy niezależny regulator, tak aby osoby mogły w każdej chwili wyłączyć lub włączyć nagłośnienie - regulator o którym myślę: http://100v.pl/regulator-glosnosci-pa-p-1652.html

Głośniki w hallu chciałbym, żeby były ustawione na średnią moc (za pomocą transformatora w głośniku) natomiast w sali bocznej na pełną moc (tutaj całość regulator będzie sterował)

Nagłośnienie ma przenosić delikatna muzykę w tle, mowę, oraz transmisję tego co dzieje się w głównej sali (czasami pojedyncze występy artystyczne)

To nad czym sie zastanawiam, to ile głośników zastosować i jakie głośniki.... nie znam się na markach, nie wiem które dobre, a budżet mam ograniczony. Nie wiem też jaki wzmacniacz do tego.

Na rysunku zaznaczyłem czerwone punkty - to jest mój pomysł jak rozmieścić głośniki, ale tutaj przyda się rada, bo to zalezy od kąta promieniowania głośników no i też nie wiem ile mocy przy jakiej sprawnosci potrzebuję.

Głośniki które wydały mi się ciekawe i w akceptowalnej cenie:
    http://100v.pl/glosnik-sufitowy-dwudrozny-p-2664.html

Najchętniej to bym wziął polecane RCF PL-6x, ale są chyba za drogie jak na budżet.

Montaż sufitu odbędzie sie za niedługo, wiec prosiłbym o szybką poradę, bo nie wiem co zakupić.

Pozdrawiam

Proszę wstawić obrazek zgodnie z Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum
    adambyw
    Nagłośnienie sufitowe 100V w obiekcie użyteczności publicznej
  • Poziom 11  
    10W na hall starczy? a co z tymi głośnikami itc? zagra to przyzwoicie? prawdę mówiąc to nigdzie nie udało mi się znaleźć pod jakim kątem one grają - widać dla nich to nieistoty parametr...
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    Dlaczego nie ma sensu? Nie zgodzę się z tobą karel21. Oczywiście często stosuje się głośniki szerokopasmowe, ale najczęściej mają one przytłumioną górę pasma.
    Dużo swobodniej i lżej słucha się głośnika dwudrożnego. Mimo że najczęściej jest to driverek piezo ładnie uzupełnia górę pasma, przez co można słuchać troszkę ciszej z tą samą zrozumiałością. I nie męczy tak, co może jest mniej istotne na korytarzu gdzie się przebywa krótko, a bardziej w miejscach gdzie siedzi obsługa całą zmianę, lub gdzie potrzebujesz się skupić na dźwięku z głośników.

Czy 10W starczy? To zależy czego oczekujesz. Jako muzyka tła nawet za dużo. Kilka razy montowałem te RCF PL6X, między innymi w supermarkecie, przy pełnym wysterowaniu (wzmacniacz z sygnałem do 0dB) było dużo za głośno w sklepie (wysokość 3,5-4m, głośniki co ok 4m). Normalnie wzmacniacz pracuje przy poziomie ok -30 do -20dB i jest w sam raz.
    Na dyskotekę troszkę średnio, choć znam knajpę gdzie robią na takich głośnikach potańcówki. zacytowany PL6x ma maxSPL@1m = 106dB. Jak jest na suficie to jest ok 1,5m od ucha. Jak wytworzy ci przy uchu 100dB, to zdecydowanie dużo jak na korytarz. Z 12W oczywiście.
    victorius2005 napisał:
    prawdę mówiąc to nigdzie nie udało mi się znaleźć pod jakim kątem one grają

Kąt jest oczywiście zależny od pasma. PL6X ma 100°. Ogólnie głośniki dwudrożne mają najczęściej kąt 90°-110°. Głośniki jednodrożne z jedną membraną, lub z drugą membraną mają pasmo szersze w okolicy 120°-150°.
  • Poziom 27  
    Moja propozycja zastosowania głośników pojedynczych(szerokopasmowych) dotyczy tylko holu.Główny powód to że są tańsze,tam nikt za bardzo nie zwraca uwagi na grającą muzykę, po prostu przechodzi,albo wychodzi na pogawędkę,a grająca muzyka i jej jakość jest na dalszym planie.Co do regulatora,to klient go nie chciał w holu,efekt: za głośno grało, i regulator musiałem zamontować przy wzmacniaczach.
  • Poziom 11  
    Adambyw dzięki za te informacje - jestem przekonany, że te głośniki ustawione w hallu na 10W wystarczą. Czy jakieś sugestie co do moich planów rozłożenia ich na suficie? jest ok czy może za gęsto? Jeszcze bym potrzebował jakiś wzmacniacz do tego 5x10W + 4x20W = czyli taki koło 150W - Nie chcę jakiejś tandety, ale też sprzęt profesjonalny nie jest potrzebny bo i funduszy nie ma na takowy - tak koło 1000zł wzmianiacz? do tego głośniki i ten regulator, który najtańszy to nie jest - w sumie koło 2500 by wyszło.

Edit:
    Tak się jeszcze zastanawiałem... i znalazłem te RCF PL-6X w atrakcyjnej cenie 145zł brutto i mysle czy nie warto by dołożyć tych 20zł za głośnik do czegoś sprawdzonego. Wtedy głośniki w hallu bym ustawił na 6W a w sali bocznej na 12W. Również wtedy mógłbym zastosować regulator o mniejszej mocy, co też by zwróciło trochę kosztów:
    http://100v.pl/regulator-glosnosci-pa-p-1635.html
    te 5x6W w hallu dałoby radę?
  • Poziom 10  
    Co do wzmacniacza wybierz sobie IMG masz tam koncówkę cyfrową obsługuje od 8OHM po 100V jak pamiętam ma 8 niezależnych stref. Koszt lekko przekracza 1000zł