Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rosyjski zasilacz do starego komputera osobistego Robik - od czego zacz望?

united-pl 01 May 2013 21:13 3666 7
    united-pl
    Level 10  
    Witam serdecznie.
    Mam problem z rosyjskim zasilaczem do starego komputera osobistego
    Robik z prze這mu lat 80/90-tych.
    Poni瞠j za陰czam zeskanowany schemat zasilacza.
    Rosyjski zasilacz do starego komputera osobistego Robik - od czego zacz望?Rosyjski zasilacz do starego komputera osobistego Robik - od czego zacz望?
    Zasilacz mia spalony bezpiecznik - na za陰czonym schemacie oznaczenie F1.
    Po wymianie bezpiecznika i pod陰czeniu pod napi璚ie - przepali si rezystor oznaczony na schemacie symbolem R1. Nie wiem za bardzo za co si zabra. Prosi豚ym o jakie wskaz闚ki.
    Tranzystory rozszyfrowa貫m i znalaz貫m zamienniki. Nie potrafi zidentyfikowa uk豉du VD1 - KC487A (KC497A)? Jest to uk豉d z sze軼ioma n騜kami - w rzeczywisto軼i brak jakichkolwiek oznacze.

Z g鏎y dzi瘯uj za jakiekolwiek wskaz闚ki.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj siza darmo
    TM85
    Level 27  
    Element VD1 to Mostek Graetza (cztery diody prostownicze). Rezystor R1 niemo磧iwe 瞠by si spali sprawd jeszcze raz dok豉dniej co si skopci這. Pomierz tranzystory, zw豉szcza VT2 VT3 te s podejrzane.
    Lzep
    Level 39  
    united-pl wrote:
    Nie potrafi zidentyfikowa uk豉du VD1 - KC487A (KC497A)? Jest to uk豉d z sze軼ioma n騜kami - w rzeczywisto軼i brak jakichkolwiek oznacze.
    Na schemacie jest to klasyczny mostek Graetza, kt鏎y ma 4 wyprowadzenia. By mo瞠 jest w obudowie 6-n騜kowej, z kt鏎ych dwie s nieu篡wane ?
    united-pl
    Level 10  
    Dzi瘯uj za wskaz闚ki. Tak si zastanawia貫m czy to nie mostek. Tak, u篡wane s 4 n騜ki - obudowa wygl康a jak normalny uk豉d scalony 6-n騜kowy.
    Niestety, spali si w豉郾ie ten rezystor. Przepo這wi這 go na p馧. Jutro wylutuj i sprawdz trzy tranzystory VT1, VT2 i VT3 oraz ten mostek.
    TONI_2003
    Moderator
    Prosz poda dane zasilacza najlepiej zdj璚ie z jego naklejki oraz zdj璚ia p造ty PCB (obie strony), a ja ze swej strony poprawi貫m jako嗆 tego skanu schematu zasilacza (dla potomno軼i) :D
    united-pl wrote:
    Tak, u篡wane s 4 n騜ki - obudowa wygl康a jak normalny uk豉d scalony 6-n騜kowy.

PS.
    Jakie zamienniki zamierza kolega zastosowa tranzystor闚?
    united-pl
    Level 10  
    W zasilaczu zastosowane s 3 tranzystory: 2x KT854A i KT315B.
    Wed逝g mojej wiedzy zamiennikiem dla
    KT854A jest np. MJE13006, a zamiast
    KT315B mo積a zastosowa np. BC547 - nale篡 jednak uwa瘸 na inne wyprowadzenia:
    KT315B ma E-C-B (patrz帷 od strony napis闚), a BC547 ma C-B-E.

Niestety, zasilacz nie ma 瘸dnej naklejki z opisem parametr闚. Je郵i chodzi o zdj璚ia p造tki PCB to niestety w zasilaczu wymieni貫m ju kilka oryginalnych cz窷ci np. wylane kondensatory elektrolityczne i uszkodzony mostek. Ewentualne zdj璚ia nie b璠 wi璚 przedstawia oryginalnego wygl康u p造tki PCB. Zauwa篡貫m, 瞠 zasilacz by ju przez kogo naprawiany, nosi 郵ady przegrzanych 軼ie瞠k, po nieumiej皻nym lutowaniu.

Je郵i chodzi o rysunek mostka - tak, dok豉dnie tak to wygl康a. Na p造tce u篡wane s n騜ki 1, 2, 3 i 5.
    TONI_2003
    Moderator
    Weryfikacja taki by cel mojego poprzedniego postu... :D
    united-pl wrote:
    KT315B ma E-C-B (patrz帷 od strony napis闚), a
    BC547 ma C-B-E.

Zatem je郵i chodzi o BC547 to ja to widz tak jak poni瞠j...
    Je郵i chodzi KT315B napisa貫 „(patrz帷 od strony napis闚)” czyli tak:
    Innymi s這wy teraz sam rozpatrz to co ty my郵a貫, i tak by nie by這 dla ciebie pomy趾i. Natomiast o ile ci to nie sprawi k這potu to jednak zamie嗆 te zdj璚ia cho熲y w takiej formie jak s teraz.
  • Helpful post
    Gelip
    Level 33  
    Na rosyjskim forum zx.pk.ru jest temat o komputerze Robik. Z tego co na szybko przeczyta貫m to Robik potrzebuje chyba napi璚ia 5V. Tak te wynika z post闚 na forum oraz ze schematu komputera. Poszukaj zamiennika zasilacza 5V/2A. Inny link na forum o zasilaczu - LINK