Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Polar PDC 585 - dziwne nieprawidłowe działanie

Morti07 24 Lut 2005 23:09 3127 13
  • #1 24 Lut 2005 23:09
    Morti07
    Poziom 10  

Witam,

Jestem totalnie początkujący w naprawie sprzętów AGD, proszę Was o pomoc:
    Dziś w czasie prania pralka zaczęłą dziwnie-źle chodzić, konkretnie w czasie programów prania bęben kręci się ciągle ruchem jednostajnym w prawo i nic poza tym. Pobór wody bez problemów.
    Natomiast na programach końcowych, gdzie powinno być wirowanie sprawa wygląda w ten sposób:
    woda wylewa się, pompka działa, ale przy wyciśniętym przycisku BEZ WIROWANIA bęben obraca się ciągle, POWOLI w lewo, a po wciśnięciu tego przycisku zamiast nie wirować -- właśnie włącza się wirowanie (tylko nie jestem pewien czy z pełną mocą, bo puszczałem tylko przy niewielkim obciążeniu bębna).

Co może być tego przyczyną, czyżby programator (ile to kosztuje :D ) ?? Z góry dzięki za odpowiedź.

0 13
  • #2 24 Lut 2005 23:31
    andrzej4380
    Poziom 10  

nieprawidłowe działanie pralki jest spowodowane nie pracującym silnikiem programatora . sugestja - wymienić silniczek programatora .

0
  • #3 25 Lut 2005 01:55
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Poszukaj tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=190338&highlight=

choć ta Twoja awaria jest conajmniej dziwna ... do dziś żylem w przekonaniu iż wyłącznik wirowania "twardo" odłącza funkcje wirowania. Pralka o ktorej piszesz ma mechaniczny programator napedzany silnikiem i awaria jaka opisujesz wogole mi tu nie pasuje ...

0
  • #4 25 Lut 2005 13:31
    Morti07
    Poziom 10  

Objawy są dokładnie takie jak opisuję, na programach prania obroty bębna - NON STOP w prawo.
    Na programie wirowania - przycisk wyłączenia wirowania działa odwrotnie.
    Jeszcze tylko muszę sprawdzić czy programator sam przeskakuje.

/ Do moderatorów: pomyliłem forum, jeśli to możliwe proszę o przeniesienie wątku do działu AGD /

0
  • #5 25 Lut 2005 16:20
    Paw_el

Specjalista AGD

Morti07 napisał:
    Objawy są dokładnie takie jak opisuję, na programach prania obroty bębna - NON STOP w prawo.
    Na programie wirowania - przycisk wyłączenia wirowania działa odwrotnie.
    Jeszcze tylko muszę sprawdzić czy programator sam przeskakuje.

/ Do moderatorów: pomyliłem forum, jeśli to możliwe proszę o przeniesienie wątku do działu AGD /

Witam.
    1.Obroty bębna - Non stop w prawo - podejrzany silniczek programatora.
    2.Przycisk wirowania działa odwrotnie - podejrzany silnik główny (może być nadpalona kostka silnika, lub uszkodzone uzwojenie), podejrzany programator (może być nadpalony któryś moduł).
    3.Temat założony jak najbardziej prawidłowo - przecież jesteś początkującym w naprawie pralki, czyż nie :wink:

0
  • #6 25 Lut 2005 16:29
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Nigdy nie rozbieralem programatora i tak naprawde to nie wiem jak dziala .... ale wyobrazam go sobie jako urzadzenie pelne rozmaitych zapadek załaczajacych styczniki, poruszanych przez jakies wodziki napedzane tym jedneym malym slniczkiem. Pewnie jakos tak to wyglada, szczegoly sa zbedne. To ze silnik nie zamienia obrotow to wg mnie wina wlasnie programatora, to ze wylacznik wirowania dziala odwrotnie to tym bardziej defekt programatora.

Nie jestem na 100 pewny tego co pisze, ale mam w domu ta pralke i sporo przy niej juz siedzialem - jedyne co przychodzi mi do glowy to programator.

0
  • #7 26 Lut 2005 09:51
    axxx
    Specjalista AGD

Do wymiany silniczek programatora.

0
  • #8 26 Lut 2005 10:53
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 26 Lut 2005 14:27
    Morti07
    Poziom 10  

Dzięki za porady, jest możliwość sprawdzenia czy działa ten silniczek programatora ??
    A jeśli chodzi o to wirowanie, że wiruje kiedy nie powinna (wciśnięty przycisk NIE WIROWAĆ) a nie wiruje gdy powinna (przycisk wyciśnięty) --- to też raczej wina silniczka programatora ??

0
  • #10 26 Lut 2005 14:56
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Silniczek można oddzielić od programatora ( 2 srubki) i po wlaczeniu silniczek powinien sie obracać. Czestą awaria jest luzowanie sie ośki tego silniczka i w tedy obraca sie w srodku sam magnes a walek i zebatka stoja w miejscu. Musisz przytrzymac zebatke i zobaczyc, czy zatrzymuje sie silniczek i wlasnie sie slizga.

Ja jednak stawiam na sam programator, bo gdy sie zepsuje silnik to pralka poprostu staje w miejscu. U mnie jak sie slizgalo to pralka prala, prala i sie zacinala ... popchnalem programator i dalej prala ... czasami do konca a czasami trzeba bylo znowu pchnac pokretlo programatora.

Stawiam na sam mechanizm programatora

0
  • #11 26 Lut 2005 14:57
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 27 Lut 2005 21:19
    jacekrybak
    Poziom 18  

Coś mi się wydaje, że mogą być sklejone styki w programatorze.

... lub spuchnięte w środku programatora pakiety uniemożliwiają prawidłowe łączenie obwodów (uszkodzenie może być niewidoczne na zewnątrz).

0
  • #13 27 Lut 2005 22:17
    skryn
    Admin grupy AGD

Morti07 napisał:
    Witam,

Jestem totalnie początkujący w naprawie sprzętów AGD, proszę Was o pomoc:
    Dziś w czasie prania pralka zaczęłą dziwnie-źle chodzić, konkretnie w czasie programów prania bęben kręci się ciągle ruchem jednostajnym w prawo i nic poza tym. Pobór wody bez problemów.
    Natomiast na programach końcowych, gdzie powinno być wirowanie sprawa wygląda w ten sposób:
    woda wylewa się, pompka działa, ale przy wyciśniętym przycisku BEZ WIROWANIA bęben obraca się ciągle, POWOLI w lewo, a po wciśnięciu tego przycisku zamiast nie wirować -- właśnie włącza się wirowanie (tylko nie jestem pewien czy z pełną mocą, bo puszczałem tylko przy niewielkim obciążeniu bębna).

Co może być tego przyczyną, czyżby programator (ile to kosztuje :D ) ?? Z góry dzięki za odpowiedź.

Po analizie w/w problemu, jak i po późniejszych postach sugeruję sprawdzenie kostki silnika (ciekła woda nań- wypalenie i dziwne zachowanie silnika).
    Pozdrawiam.
    PS. Może być również tak, jak pisał kol. jacekrybak

0
  • #14 28 Lut 2005 13:51
    Morti07
    Poziom 10  

Dziękuję za rady, dziś mam trochę więcej czasu wieczorkiem więc biorę się za sprawdzenie poszczególnych hipotez, tego co jestem w stanie sprawdzić. Póki co dzięki raz jeszcze !

0