Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja elementu z napisem 104

01 Maj 2013 22:19 888 3
  • Poziom 15  
    Identyfikacja elementu z napisem 104
    Witam, próbuję ustalić co to jest za element widoczny na zdjęciu w niebieskiej obudowie z napisem 104.(jeden mi się rozleciał drugi ocalał).
    Pierwsza myśl to kondensator o pojemności 100nF, ale gdy go wylutowałem to pojemność między nogami wynosi 0,5nF. Nie wykazuje również rezystancji przy obu polaryzacjach.
    Obudowa jest ceramiczna i bardzo krucha. Dwie nóżki w środku zbliżają się do siebie i nie ma nic więcej(tyle zobaczyłem po oględzinach rozwalonego jednego elementu).
    Pracuje w regulatorze napięcia na 12V. Jeden był włączony pomiędzy emiter a masę równolegle z rezystorem z którego sygnał był brany na następną bazę tranzystora i steruje to żaróweczką. A drugi pomiędzy kolektorem(zasilanie), a dzielnikiem napięcia z tego zasilania którego wyjście poprzez diodę zenera łączyło się z bazą tego tranzystora(PNP).(może ten opis pomoże ustalić co to może być, jeśli coś innego niż kondensator).
  • Poziom 20  
    To jest bez wątpienia kondensator o pojemności 100nF.
  • Poziom 27  
    Nie rozumiem pytania jak byk kondensator. Po fotce widać ze niezła partaninka tu była. Po co ty za takie układy się bierzesz skoro podstawowych elementów nie rozpoznajesz. Te kondensatory łatwo uszkodzi przy wlutowaniu .
  • Poziom 15  
    Dziękuję za informację, postanowiłem zapytać, mimo że wszystko wskazywało na to, że to kondensator(sposób włączenia w układzie i oznaczenie na płytce), ale od tej myśli oddaliła mnie jedynie budowa wewnętrzna. A partaninka była, cały dzień wydłubywania wypełniacza, aby zobaczyć jakie elementy tam są i jak to jest połączone. Wtedy kondensator został uszkodzony(drugi się rozsypał).