Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy kieszonkowy zegar atomowy

exti 02 Maj 2013 04:13 6219 7
 • Pierwszy kieszonkowy zegar atomowyBrytyjska firma zegarmistrzowska Hoptroff ogłosiła, że zamierza wprowadzić do sprzedaży pierwszy na świecie osobisty zegar atomowy. Obecnie zbudowano już prototyp mechanizmu, natomiast całość będzie gotowa przed końcem tego roku. Dokładność, jaką uzyskano to 1,5 s na 3,15x10^10 s (prawie 1000 lat).

  Sercem urządzenia jest układ Quantum SA.45s firmy Symmetricom — zamknięty w hermetycznej obudowie zegar atomowy, przeznaczony do zastosowań wojskowych, lotniczych i innych, gdzie wymagany jest pomiar czasu z wysoką precyzją. Ma on wymiary to 40 x 34,8 x 11,3 mm, a więc jest zbyt duży, aby zmieścić się w zegarku naręcznym. Dlatego też Hoptroff zdecydował sie na zegarek kieszonkowy.

  Ponadto, mechanizm zawiera baterię litowo-jonową, port micro-USB, moduł Bluetooth, czujniki wilgotności, temperatury i ciśnienia, a nawet magnetometr. Do wyświetlania czasu i odczytów z tych wszystkich czujników, zegarek będzie miał aż 28 wskazówek. Na początek zostanie wyprodukowanych jedynie 12 sztuk, co nie dziwi ze względu na szacunkową cenę liczoną w dziesiątkach tysięcy dolarów.

  Źródło:
  http://www.theregister.co.uk/2013/05/01/hoptroff_shows_first_atomic_watch_movement/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2390 postów o ocenie 102, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  zayka
  Poziom 11  
  Ciekawe. Myślę ,że zainteresowanie takim produktem byłoby znacznie większe gdyby był zaopatrzony w fizyczne wyjście zegarowe. Mam na myśli wykorzystanie w charakterze stabilnego źródła częstotliwości.
 • #3
  krru
  Poziom 32  
  Ten moduł w środku (Quantum SA.45s) posiada wyjścia 10MHz (jest też wersja z 16.384MHz) i 1PPS.
 • #4
  Pokrentz
  Poziom 21  
  Można kupić rubidowy (czyli zegar atomowy oparty o rubid zamiast o cez) wzorzec częstości od stacji bazowej tel. komórkowej na ebaju za circa 1000 PLN. Przynajmniej mój kolega raz takie coś kupił w tej cenie.
 • #5
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  zayka napisał:
  Ciekawe. Myślę ,że zainteresowanie takim produktem byłoby znacznie większe gdyby był zaopatrzony w fizyczne wyjście zegarowe. Mam na myśli wykorzystanie w charakterze stabilnego źródła częstotliwości.


  i chyba ma:

  Cytat:
  The unit’s 10MHz output has a peak-to-peak, tick-to-tock deviation of 250µHz RMS.
 • #6
  ssb.mixer
  Poziom 17  
  Wszystko fajnie ale zegarek z odbiornikiem GPS będzie miał większą stabilność przy dłuższych czasach uśredniania.
 • #8
  Maticool
  Poziom 20  
  Firmy zegarmistrzowskie od czasu wynalezienia tanich, dokładnych, cyfrowych zegarków, zaczęły uprawiać jakiś rodzaj wstecznej inżynierii. Ten zegar jest "kieszonkowy", czyli dorównuje rozmiarom komórce z aplikacją synchronizującą zegar z GPSu. Ale nie o funkcjonalność tu chodzi, tylko o "prestiż" posiadania osobistego zegara atomowego.
  Zauważcie, że to jest podobne działanie marketingowe, jak w przypadku obecnie produkowanych zegarków mechanicznych - prestiż i marka a nie funkcjonalność.