Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audi A4 B6 2002r. - Nie działa szyba w drzwiach kierowcy i domykanie.

02 Maj 2013 09:52 42630 24
  • Poziom 10  
    WITAM

Mam problem w samochodzie Audi A4 B6 2002r. z zamykaniem i otwieraniem szyby w drzwiach kierowcy oraz domykaniem szyb, zamykanie i otwieranie szyb pozostałych (tył i pasażera z przodu) działa prawidłowo.

Włącznik szyb sprawny, sam silnik również sprawny, ale nie wykonuje żadnego ruchu (ani nie drgnie).
    Nie działa również domykanie szyb z kluczyka i pilota, natomiast centralny zamek działa prawidłowo.

Czy będzie to raczej wina uszkodzenia sterownika podnośnika szyby (czy też jakiegoś innego uszkodzenia), czy kwestia kodowania/adaptacji modułu komfortu.

do dyspozycji mam Polski Vag 4.9 (pełna wersja z licencją).

Proszę o pomoc i sugestie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 41  
    Zasilanie modułu silnika sprawdzone?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 10  
    Oczywiście, że tak, przewody w wiązce drzwi kierowcy nie uszkodzone, moduł komfortu nie "zalany".
  • Poziom 41  
    Najlepiej sprawdzić przy samym silniku.Jak przełącznik coś podaje na moduł to pozostaje zdjąć ramkę i zobaczyć czy linki nie zapieczone,jeżeli nie to silnik padnięty.
  • Poziom 10  
    Przełącznik daje prawidłowe komendy, silnik nie startuje nawet po odkręceniu od mechanizmu podnośnika, sam silnik jest sprawny - jak już wcześniej napisałem.
  • Poziom 10  
    Czy po wstawieniu innego sterownika podnośnika szyby, trzeba go "zaprogramować" za pomocą programu diagnostycznego, czy też powinien od razu działać?
  • Poziom 16  
    Powinien działać , a kolega pomiary zasilania sprawdzał miernikiem.
  • Poziom 10  
    Pomiar dokonany multimetrem.
    Jako dodatkową informację podam, iż po wyjęciu silnika zespolonego z sterownikiem koło zębate owinięte było zerwaną linką, co mogło zablokować silnik i uszkodzić sterownik, chociaż wyjście sterownika na silnik realizowane jest nie przez elementy dyskretne, lecz przez przekaźnik, który raczej nie powinien ulec uszkodzeniu.
    Podejrzewam, iż uszkodzeniu mógł ulec element bocznikowy pełniący rolę pomiaru prądu silnika, ale żeby dalej szukać uszkodzenia potrzebny byłby schemat owego sterownika.
  • Poziom 10  
    Na zdjęciu poniżej widoczne są błędy modułu komfortu, czy jest ktoś w stanie je opisać - co dokładnie one oznaczają?

Audi A4 B6 2002r. - Nie działa szyba w drzwiach kierowcy i domykanie.
  • Poziom 41  
    01560 - Passenger Door
    01560 - Drzwi pasażera: Nie będzie De-Safe
    Możliwe przyczyny

Okablowanie / złącza z / do siłowników zamek centralny (Safe): Drzwi pasażera (F221) wadliwy
    Siłownik Zamek Centralny (Safe): Drzwi pasażera (F221) wadliwy

Możliwe rozwiązania

Sprawdzić okablowanie / złącza z / do siłowników zamek centralny (Safe): drzwi pasażera (F221)
    Sprawdź Central Siłownik blokujący (Safe): drzwi pasażera (F221)
    Zobacz Blocks pomiaru lub wykonać test wyjść

Uwagi specjalne

Bezpieczne państwa mogą normalnie być sprawdzane tylko gdy samochód jest zamknięty z wyłączonym zapłonie, jednak zazwyczaj system komfortu / centralny zamek pozwala diagnozować problemy nawet z wyłączonym zapłonie, tak długo, jak komunikacja diagnostyczna zostało wszczęte przed w trakcie włączania zapłonu off. W szczególności oznacza to, włączyć zapłon, podłączyć do systemu komfortu / centralny zamek i otwórz żądany blok pomiarowy. Przechowywać pomiaru funkcjonowania bloku, wyłączyć zapłon i zamknąć samochód. Wreszcie po odblokowaniu sprawdzenie, czy stan siłownik zmienia, jak oczekiwano
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź, sprawdzę instalację, tylko jedno mnie dziwi - skąd te błędy, jeśli centralny zamek działa prawidłowo, ryglowanie również, podświetlenie po otwarciu drzwi też działa, po wykasowaniu błędów pojawiają się zaraz na nowo.
    Czy istnieje możliwość, że ktoś "namieszał" w nastawach modułu komfortu?
  • Poziom 10  
    Po wymianie sterownika szyb w drzwiach kierowcy na inny nie ma żadnej zmiany.
    Zauważyłem również, iż nie zapala się lampka w podsufitce oraz w drzwiach po otwarciu drzwi przednich prawych i tylnych prawych, natomiast lewa strona w tym względzie działa prawidłowo.
    Zamykanie i otwieranie szyb "działających" (z pominięciem szyby w drzwiach kierowcy) działa tylko z przełączników w drzwiach kierowcy, przełączniki w pozostałych drzwiach nie działają - blokada w drzwiach kierowcy oczywiście nieaktywna.
  • Poziom 10  
    Witam mam dosłownie ten sam problem i jak kolego sobie z tym poradziłeśbo widze że nikt nie doradził ja rozebrałem drzwi sprawdziłem połączenia i wyszło mi na przycisk od szyby tak mi sie wydaje zresztą były już mocno wytarte wiec zamówie i tak nowe 150zł na allegro masakra jakaś...
  • Poziom 10  
    WITAM

Usterka nie została jeszcze usunięta, proszę o informację czy po wymianie włączników szyb będą jakieś rezultaty...

POZDRAWIAM
  • Poziom 10  
    Napewno dam znać ale przy otwarciu drzwi kierowcy świeci sie czerwona lampka w drzwiach jak i w pod sufitówce. tak samo z tylnymi drzwiami ... a u ciebie sie nie działająto mnie dziwi !!! kolega podpowiedział mi zeby sprawdzić czy przycisk jest zepsuty to połączyć oba przyciski przewodami tzn tym od pasażera sparować z tym od kierowcy jeżeli zadziała szyba to wina przycisku ... aż boje sie w to bawićzeby nie popalić modułu komfortu przez przypadek ..
  • Poziom 10  
    Włączniki szyb z tego co pamiętam są sprawne (te w drzwiach kierowcy, pozostałych nie sprawdzałem) - w programie diagnostycznym w "blokach" była reakcja po naciśnięciu przycisku niedziałającej szyby w drzwiach kierowcy (pozostałe działały).
    Podejrzewam uszkodzony moduł komfortu, to, że nie załącza się oświetlenie po otwarciu szyb w drzwiach z lewej strony może być winą uszkodzonych mikro styków w zamkach, ale to raczej nie powinno mieć wpływu na działanie szyb...
  • Poziom 10  
    Ja zamówiłem nowe przyciski z allegro bo stare były zmęczone i po rozebraniu tego wszystkiego rozsypało mi sie to w rękach wiec wstawię nowe (wiem że to nie jest to) i oddam auto do serwisu - no trudno nie bede czekał nie wiadomo jak długo jak zrobią to napisze ci dokładnie co było przyczyną. A twój a problem po prostu mnie zszokował bo szukałem w necie o tej usterce i tylko ty miałeś tą usterkę dokładnie taki jak ja w niedługim czasie od siebie ;)

----------------------------------------------

Dziś zamontowałem przyciski do szyb i tak jak myślałem to nie było usterką . 100% jest to moduł komfortu. A na allegro chodzą po 200-400zł tylko trzeba dokłądnie spasować numer.
  • Poziom 10  
    Daj znać czy usterka zginie po wymianie modułu komfortu...
  • Poziom 10  
    Pojawił sie kolejny problem brak reakcji na otwarcie okna od strony pasażerów. A kierwoca może otworzyć szyby. MAskara. Nie wiem kiedy wymienie ten modół jeszcze nie ustaliłem gdzie on jest ale wydaje mi sie ze pod podłogą od kierowcy.
  • Poziom 10  
    Moduł komfortu znajduje się pod fotelem kierowcy - pod dywanikiem, jest umieszczony w dodatkowej obudowie z tworzywa sztucznego.
  • Poziom 10  
    Witam, jeszcze nie oddałem auta do serwisu, bo nie mam teraz takiej możliwości. Czekam na urlopik i wtedy go zostawię. Cały czas się waham, czy aby na pewno do serwisu Taki moduł może tam sporo kosztować. ;/ Nie mam naprawdę pomysłu na to.
  • Poziom 2  
    Witam
    Przerabiam ten sam problem - od strony kierowcy nie działa szyba. Jakiś miesiąc temu zjechała mi całkiem w dół i zero reakcji walczyłem 3 h zanim wyjechała kawałek i jakoś ją podciągnąłem. W ten wek otworzyłem troszeczkę i chcąc domknąć zaczęła znowu zjeżdżać w dół wiec ją złapałem i z pomocą 2 osoby która naciskała włącznik raz w górę raz w dół a ja trzymałem szybę - znowu ją podciągnąłem. U mnie wygląda to tak że czy nacisnę góra czy dół to ona robi co chce - tak jak by pomieszało się coś sterownikowi. Silniczek działa przełącznik reaguje - tylko szyba jeździ jak chce i najczęściej goni w dół.
    Wyczytałem na forach :
    1. żeby spróbować odłączyć akumulator - czasem resetuje ustawienia
    2. może być słaba masa
    3. padnięty czujnik domykania szyb
    4. pęknięty przewód w gumowej osłonie miedzy drzwiami
    5. padnięty sterownik w drzwiach
    6. brak styku na przycisku sterowania lub kostkach

Jak naprawisz daj znać co było przyczyną - jeden gość napisał że mu padł czujnik domykania - naprawiał u elektromechanika
  • Poziom 1  
    Witam miałem ten sam problem co opisany wyżej,nie działała szyba kierowcy pozostałe działały tylko z drzwi kierowcy. Podejrzewałem sterownik silniczka opuszczania szyby,a okazało się że był przerwany przewód w gumie wychodzącej z drzwi. Przewód miał kolor brązowo czerwony,po zlutowaniu wszystko zaczęło działać.
  • Poziom 10  
    Uszkodzony był moduł komfortu, po wstawieniu innego usterki zniknęły.