Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przezwojenie wirnika wiertarki

Evangelo 26 Lut 2005 10:53 9085 10
  • #1 26 Lut 2005 10:53
    Evangelo
    Poziom 15  

Mam Celme z biegami ,udarem itd. jest spalony wirnik.Gosc w serwisie krzyknął mi 190 zeta ,no to dziekuje basz ,a pytanie jest takie jak go rozebrać i czy są jakieś istotne zasady przy nawijaniu takiego wirnika ponownie?

0 10
  • #2 26 Lut 2005 11:34
    stan000
    Poziom 22  

bez maszyny nie przewiniesz spójrz na komutator!

1
  • #3 26 Lut 2005 11:57
    Mieczysław
    Poziom 21  

Witam.
    Ja kiedyś przewinąłem wirnik od Celmy, ale takiej zwykłej dwubiegowej.Najważniejsze, to musisz dokładnie poznać i zapamiętać jak był uzwojony wirnik, do których płytek komutatora dochodzą końcówki uzwojeń.
    W celu usunięcia uzwojenia opaliłem wirnik uważając aby nie uszkodził się komutator.Gdy lakier zabezpieczajacy uzwojenie się spalił, to wtedy mogłem odwijać uzwojenie i poznawać jak jest nawinięte.Przed ponownym uzwojeniem dokładnie trzeba oczyścić wirnik, zaizolować żłobki i uważnie nawijać, aby nie uszkodzić izolacji drutu. Nawijałem jednoczesnie z dwóch szpulek, tak aby nie przerywać uzwojenia.Po nawinięciu dodatkowo zalutowałem zacisnięte końcówki komutatora.
    Każdy wirnik fabrycznie nawijany jest wyważany. Ja w celu wyważenia oraz lepszego ułożenia uzwojeń przed polakierowaniem uzwojeń włączyłem na moment wiertarkę. Siła odśrodkowa spowodowała, iż uzwojenia bardzo ładnie i równo się ułożyły i wyglądały jakby fabrycznie były nawinięte.Z braku lakieru elektroizolacyjnego zastosowałem żywicę epoksydową. Pomalowałem nią uzwojenia.Wiertarka sprawowała się doskonale dopóki znacznie jej nie przeciążyłem na przystawce pilarce.

0
  • #4 26 Lut 2005 14:49
    Evangelo
    Poziom 15  

Dzieki,spróbuje.

0
  • #5 26 Lut 2005 20:14
    tprzemko
    Poziom 22  

Witam
    Omijaj szerokim łukiem serwis. Moze poszukaj w sklepach z częściami AGD. Moim zdaniem powinno kosztować poniżej 100.
    Pozdrawiam

0
  • #6 26 Lut 2005 20:21
    Mieczysław
    Poziom 21  

Czytając swój wpis dochodzę do wniosku,że niezbyt precyzyjnie napisałem, iż nawijałem z dwóch szpul drutu. Chodziło mi o to,że po nawinięciu jednej części uzwojenia z drugiej szpuli nawijałem uzwojenie leżące naprzeciwko tego pierwszego z drugiej szpuli. Trzeba także zapamiętać kierunek w którym nawijane były uzwojenia .

0
  • #7 26 Lut 2005 23:03
    diff
    Poziom 19  

jesli chcesz to poćwicz np. na starym odkurzaczu-zdejmij dokumentację ,narysuj pełny schemat uzw. podpowiem ważny jest kier. zwojenia- poł. końcówek przew. do wycinków komutatorawykonujemy łącząc początek z końcem-więcej nie mieszam zadawaj pytania-i baw się dobrze

Dodano po 2 [minuty]:

nie wypalaj wirnika-zniszczysz izolację pakietu

0
  • #8 27 Lut 2005 08:57
    Mieczysław
    Poziom 21  

diff napisał:
    jesli chcesz to poćwicz np. na starym odkurzaczu-zdejmij dokumentację ,narysuj pełny schemat uzw. podpowiem ważny jest kier. zwojenia- poł. końcówek przew. do wycinków komutatorawykonujemy łącząc początek z końcem-więcej nie mieszam zadawaj pytania-i baw się dobrze

Dodano po 2 [minuty]:

nie wypalaj wirnika-zniszczysz izolację pakietu

Dobre rady dajesz diff.Próbowałeś kiedy sam usunąć z wirnika uzwojenie dobrze zabezpieczone lakierem elektroizolacyjnym?Mało tego, podczas usuwania uzwojenia rozrysowac jego schemat? Podaj swój sposób, bo na razie nic nowego nie podpowiedziałeś.

0
  • #9 27 Lut 2005 21:18
    diff
    Poziom 19  

Najpierw zakładamy kartę przezwojenia wirnika,na podstawie oględzin,pomiarówokreślasz jego stanew. przyczynę awarii i kwalifikujesz do naprawy lub na złom.Rysujesz schemat :ilość kanałów ,szkicujesz cewki komutator to jesteś wstanie zrobić przed demont.patrząc na ostatnią naw. cewkę szukasz jej końca na komutatorze omomierz i szukasz ,początku jesli coś ustaliłeś nanieś na schemat wirnik jest symetryczny więc go obróć ipowtórz czynnosci jesli dane są ident. jak poprzednio nanieś na schemat - teraz narysuj cały schemat .jak masz pewność co do schem. odłącz przew od komutatora i pomiar stanu izolacji między wycinkami komut.-najmniejsze wątpliwosci na złom.Teraz piłka domet. -obetnij czoło uzw. od strony wału ,licz ilość zwoi kilkakrotnie notuj .oba czoła usunięte -brzeszczot na połowie długosci wyszlifuj np. 5mm głęboko osłoń komutator i tnij wzdłuż kanału do met. następne pod kątem w lewo i prawo ok.30stopni.Przygotuj narzędzia uzwoj. powinno dać się poruszyć możesz podgrzać jesli nie to tniesz dalej--jakie wnioski??????zwoić maszyny drogie lub takie do których mamy sentyment.Jesli sąwątpliwosci należy postarać się o ident. wirnik wypalić i wtedy zdjąć dok.

0
  • #10 27 Lut 2005 21:49
    Mieczysław
    Poziom 21  

Witam.
    Wszystko ładnie, pięknie jak widać uzwojenia, ale ja widziałem takie wirniki, które zalane były ( w okolicach komutatora) jakaś nieprzeźroczystą żywicą. W takich przypadkach ustalenie do których płytek komutatora dochodzą końcówki uzwojeń jest niemożliwe. Tak samo niemożliwe jest wyważenie wirnika w warunkach domowych.
    Jezeli ktos decyduje się na przezwajanie uszkodzonego wirnika, to chodzi tutaj tylko o hobby, bo dobrze tego ręcznie nie można zrobić.Ja odkąd pamiętam mógłbym siedzieć całymi dniami i coś nawijać, przewijać .
    Pozdrawiam

0
  • #11 27 Lut 2005 22:48
    diff
    Poziom 19  

"Mieczysław"]Witam.
    Wszystko ładnie, pięknie jak widać uzwojenia, ale ja widziałem takie wirniki, które zalane były ( w okolicach komutatora) jakaś nieprzeźroczystą żywicą. W takich przypadkach ustalenie do których płytek komutatora dochodzą końcówki uzwojeń jest niemożliwe. Tak samo niemożliwe jest wyważenie wirnika w warunkach domowych.
    mikro palnik,przybory niemal dentyst. cierpliwość -można usunąć wzmocnienie /dawniej bandaż/w -wyważenie-układaj zwoje wtym samym miejscu co prod. zwykle się udaje[/quote]

0
  Szukaj w 5mln produktów