Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik 3fazowy dwubiegowy - podłączenie silnika dwubiegowego

02 Maj 2013 13:36 13827 10
  • Poziom 9  
    witam, mam silnik 3 fazowy dwubiegowy chcę go podłączyć tak żeby używać go tylko na wyższych obrotach, dołączam zdjęcia tabliczki znamionowej, schematu który był pod deklem puszki przyłączeniowej, nie jestem elektrykiem i nie za bardzo mam komu zlecić podłączenie tego więc proszę o pomoc mądrzejszych w tym temacie, mam też przełącznik 1-0-2 ale nie wiem czy jest możliwe zastosowanie go do takiego silnika
    silnik 3fazowy dwubiegowy - podłączenie silnika dwubiegowego silnik 3fazowy dwubiegowy - podłączenie silnika dwubiegowego silnik 3fazowy dwubiegowy - podłączenie silnika dwubiegowego silnik 3fazowy dwubiegowy - podłączenie silnika dwubiegowego silnik 3fazowy dwubiegowy - podłączenie silnika dwubiegowego silnik 3fazowy dwubiegowy - podłączenie silnika dwubiegowego silnik 3fazowy dwubiegowy - podłączenie silnika dwubiegowego
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 39  
    jarek... napisał:
    mam silnik 3 fazowy dwubiegowy

A po czym tak sądzisz? Bo mnie się wydaje, że jest to silnik jedno biegowy z możliwością pracy w gwieździe lub w trójkącie lub z przełącznikiem gwiazda/trójkąt, a jakie są możliwości, to zależy od napięcia sieci i napięć podanych na tabliczce znamionowej silnika.
  • Poziom 9  
    tak mi się wydawało bo na tabliczce są podane dwie prędkości obrotowe ale jak już mówiłem mogę się mylić dlatego zrobiłem zdjęcia wszystkiego co było możliwe i co może pozwolić określić co to za silnik i jakie ma możliwości
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 33  
    Jak chcesz podłączyć 2 biegi to musisz to podłączyć w układzie Dahlandera (znajdziesz na google) Jeśli chcesz używać tylko wysokich obrotów to podłącz tak jak masz narysowane na wieczku od silnika i użyj tego włącznika co masz.
  • Poziom 9  
    tak mi też podpowiedział pan w sklepie elektrycznym, podłączyłem silnik dokładnie tak jak na schemacie z przykrywki czyli do high speed tylko nie użyłem tego przełącznika a bezpiecznik automatyczny żeby nie wybiło korków gdyby było coś nie tak, silnik pracował trochę głośno, miał bardzo wolne obroty, nie miał w ogóle siły i po przytrzymaniu ręką zmieniał kierunek obrotów poza tym po kilkunastu sekundach pracy robił się ciepły dłużej nie próbowałem
  • Poziom 33  
    A ten silnik jest sprawny? czy dochodziły wszystkie 3 fazy? no i czy wstawiłeś tą zworkę jak na schemacie?
  • Poziom 39  
    Jak pisałem poprzedni post to było zdjęcie listwy zaciskowej (2) i przełącznika (4), a z tego wynikało to co napisałem. Z tabliczki znamionowej (1) wynika, że jest dwubiegowy, a na zdjęciu 3 jest pokazane jak to łączyć. Jak chcesz korzystać tylko z wyższych obrotów, to nie trzeba przełącznika. wystarczy połączenie jak na górniej tabliczce ze zdjęcia i zwykły wyłącznik. Możliwości silnika - na wyższych obrotach to co jest na tabliczce po znaku "/".
  • Poziom 9  
    silnik jest sprawny, chodzi o zworkę styków 1U-1V-1W? jeśli tak to możliwe że jej nie było
  • Poziom 33  
    jarek... napisał:
    chodzi o zworkę styków 1U-1V-1W? jeśli tak to możliwe że jej nie było
    Tak chodzi o tą zworkę ona musi być przy podłączeniu wyższych obrotów.
  • Poziom 27  
    Jak po zatrzymaniu ręką zmieniał obroty to albo nie dostawał wszystkich faz albo jest spalony.

Sprawdź dokładnie miernikiem (nie neonówką) czy masz 3x400V( między każdą fazą).
  • Poziom 9  
    silnik podłączony zworki na które nie zwróciłem uwagi w schemacie rozwiązały sprawę, problem był też we wtyczce przedłużacza, poluzowała się śrubka od jednej fazy i czasem jej brakowało, przełącznik również się nadał obroty prawo lewo załącza bez problemu, dzięki wszystkim za pomoc problem rozwiązany