Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik BLDC - Bramki zamiast mikrokontrolera.

WeaponX 02 May 2013 16:04 1797 6
 • #1
  WeaponX
  Level 9  
  Witam

  Konstruuję sterownik do silnika BLDC. Czy jest możliwość sterowania tranzystorami MOSFET-N i MOSFET-P za pomocą podstawowych bramek typu NOT, NOR, NAND?

  Pytam ponieważ chciałbym zrobić sterowanie bez mikrokontrolera.

  Poniżej znajduje się schemat klucza dla 1 fazy.

  Sterownik BLDC - Bramki zamiast mikrokontrolera.
 • #2
  artbi881
  Level 29  
  :) teoretycznie i praktycznie tak , da się sterować za pomocą wymienionych sposobów , w praktyce jednak lepiej zaprogramować jakiś procesor do tej funkcji zaoszczędzi to na rozbudowie układów do sterowania a także pod względem ekonomi przemawia za procesorem ( procesor daje nam większe możliwości bez rozbudowy układów logicznych )
 • #3
  WeaponX
  Level 9  
  W moim przypadku zaprogramowanie mikrokontrolera będzie kłopotliwe.

  Jednak mam pod ręką bramki i z nich chciałbym skorzystać. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć w jaki sposób zrobić takie sterowanie z bramką NOT? Chodzi mi głównie o to jak połączyć ze sobą bramki.
 • #4
  excray
  Level 40  
  Kolego sam sobie wymyśliłeś że zrobisz na bramkach i jeszcze prosisz o schemat. Skoro sam sobie wymyśliłeś to sam sobie wykonaj schemat do tego pomysłu. Silnik BLDC jest na tyle skomplikowany w sterowaniu że bez odpowiedniego układu który dopasowuje sterowanie do aktualnej pozycji rotora inne wersje są mniej lub bardziej beznadziejne. Głównie bardziej.
 • #5
  WeaponX
  Level 9  
  Dziękuję za poradę.

  Czy mógłbym liczyć na inne podpowiedzi jak skonstruować taki sterownik z bramek?
 • #6
  Dawcor
  Level 11  
  Ja robiłem coś takiego i działa rewelacyjnie. Tyle że nie składałem z pojedynczych bramek, a użyłem układu programowalnego, gdzie mogę zaprogramować dowolne funkcje logiczne. Dokładnie używałem układu GAL16V8, ale można zrobić na innym. Jakie są plusy. Większa niezawodność (układ zawiesi się jak to zdarza w przypadku uC), większa szybkość działania, krótszy czas propogacji.

  ----------------------------------------
  Darmowe ogłoszenia
  Telebimy
  Darmowe anonse matrymonialne
 • #7
  jarek_lnx
  Level 43  
  Jeśli nie zależy ci na zaawansowanych metodach sterowania, stabilizacji obrotów itp.
  a masz silnik z czujnikami halotronowymi sterownik silnika będzie tylko komutatorem elektronicznym, układem kombinacyjnym sterującym tranzystorami wyjściowymi.

  Jak działa taki sterownik? najwięcej informacji znajdziesz w notach aplikacyjnych mikrokontrolerów polecam noty Atmel'a - nie narzekaj że są oparte na mikrokontrolerze, tylko przeczytaj, a poznasz zasadę działania, tą samą zasadę możesz zrealizować bez uC.