Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

połączenie ogrzewania podłogowego i grzejnikowego z kotłem, sterowanie pogodowe

jacekgrab 02 Maj 2013 16:49 7419 7
  • #1 02 Maj 2013 16:49
    jacekgrab
    Poziom 10  

Mam problem z połączeniem instalacji grzejnikowej z ogrzewaniem podłogowym. Główny schemat instalacji jest taki jak w załączniku. I teraz mam taki problem bo
    kocioł jest kondensacyjny (De Dietrich MCR3 ) z modulowanym palnikiem, grzejniki są dobrane na parametry 70/55/20 przy temperaturze na zewnątrz -20 stopni. Ogrzewanie podłogowe dobrane jest na temperaturę zasilania 40 stopni. W kotle jest już zainstalowana pompa obiegowa, jest ona większa niż mi potrzeba bo na instalacji grzejnikowej opory wychodzą 0,6m przy przepływie 600 l/h, zgodnie z charakterystyką pompy z instrukcji kotła dla przepływu 600 l/h pompa ma podnoszenie 3,5 m ( ale nadwyżkę na nastawach wstępnych na grzejnikach zdławię). Grzejniki mam tak dobrane że przy zero stopni na zewnątrz i temperaturze zasilania 40 stopni z kotła (i przepływach takich samych jak dla minus 20 na zewnątrz i parametrach 70/55) są w stanie mocowo zrekompensować straty ciepła w pomieszczeniach (to samo dla temperatury zewnętrznej -10 wtedy przy parametrach wody grzewczej 55/45 też są w stanie pokryć straty ciepła w pomieszczeniach). Do obliczeniowego przepływu na grzejniki (600 l/h) trzeba jeszcze dodać przepływ na ogrzewanie podłogowe i tu mam lekki problem, bo w zależności od temperatury na zewnątrz kocioł daje różną temperaturę zasiania i różna ilość wody będzie zawracana przez zawór 3-drogowy mieszający z powrotu pętli na zasilanie pętli, np. dla temperatury zasilania z kotła 70 stopni i temperatury zasilania ogrzewania podłogowego 40 stopni w punkcie 1 (na schemacie) osiągamy przepływ 101 l/h
    (w punkcie nr 2 mamy przepływ 460 l/h bo większość czynnika jest zawracana przez zawór 3-drogowy). Ale gdy kocioł daje powiedzmy 40 stopni czyli tyle ile chcemy puścić na ogrzewanie podłogowe ( czyli zawór 3- drogowy będzie otwarty i nie będzie zawracał wody powrotnej z pętli tylko całość zawracał na kocioł) to wtedy przepływ w punkcie 1 mamy 460 l/h, czyli w punkcie nr 3 mamy przepływ 460 l/h +600 l/h (grzejniki). Druga sprawa to to że pompa podłogówki i pompa kotłowa przy otwartym zaworze 3-drogowym pracują w połączeniu szeregowym czyli ich strumienie przepływu się dodają ( nie będą zakłócały swojej pracy?). Czy moje rozumowanie jest poprawne? jaki przepływ obliczeniowy powinienem ustalić na głównej pompie kotła? proszę też o komentarze odnośnie schematu. Gratuluje tym którzy dotrwali do ostatniego zdania :)

0 7
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 02 Maj 2013 17:33
    saskia
    Poziom 38  

Tak na poczatek to bledem bylo dobieranie temperatury roznej na grzejniki i podlogowke.
    Przy zwiekszeniu grzejnikow aby pracowaly na tej samej temperaturze kociol bedzie mogl spelnic zalozenia jego konstrukcji (kondensacja) i cala instalacja bedzie prostsza i tansza.

Dodano po 3 [minuty]:

Przelicz jeszcze raz jaka bedziesz potrzebowal moc poszczegolnych grzejnikow dla temp. ponizej kondensacji. moze jesli juz masz grzejniki zakupione to wystarczy je poprzestawiac do mniejszych pomieszczen a jedynie zakupic dodatkowo te najwieksze.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 02 Maj 2013 18:07
    jacekgrab
    Poziom 10  

gdybym chciał dobrać grzejniki na parametry podłogówki ( nawet zakładając 50 stopni na podłogę) to grzejniki wyszłyby koszmarnie wielkie, bez sensu dawać grzejnik o długości 1500 pod oknem o szerokości 1200. jak napisałem policzyłem straty ciepła przez ściany i wentylację dla trzech przypadków -20,-10 i 0 stopni na zewnątrz i mocowo dla krzywej grzewczej która daje 70 stopni przy -20, 55 stopni przy -10 i 45 stopni przy 0, grzejniki praktycznie zapewniają pokrycie strat a jeszcze jest przecież podłogówka.

0
  • #4 02 Maj 2013 21:12
    saskia
    Poziom 38  

Jedno to to ze mozna dac podwojne grzejniki, drugie to to ze grzejnik niekoniecznie musi byc pod oknem.
    Z tego co piszesz wynika ze masz w pomieszczeniach podlogowke i grzejniki, w takim przypadku powinienes policzyc podlogowke , a grzejniki dobrac jedynie jako uzupelnienie podlogowki. Beda wtedy o wiele mniejsze. :-)

1
  • #5 02 Maj 2013 22:14
    jacekgrab
    Poziom 10  

łączna powierzchnia użytkowa to 130 m2 z czego podłogówka to tylko 40 m2 (łazienki korytarze kuchnia i hol wejściowy) także głównym źródłem sa grzejniki

1
  • #6 02 Maj 2013 22:14
    grzelecg
    Poziom 14  

1. Obieg podłogówki jest oddzielnym obiegiem hydraulicznym; zawór regulacyjny pod "2" powinien być wcześniej, po lewej od zaworu zwrotnego.

2. Jeśli masz 2 obiegi grzewcze, to masz również 2 krzywe grzewcze. Czyli (przykładowo)

Tzew=-20C to na grzejnikach 70C, na podłogówce 40C
    Tzew= 0C to na grzejnikach 40C, na podłogówce 30C

Biorąc powyższe pod uwagę, podłogówka zawsze będzie "mieszać",
    a odpowiednie stłumienie powrotu zrównoważy przepływy w instalacji.

Pozdrawiam
    GREGOR

0
  • #7 02 Maj 2013 22:21
    jacekgrab
    Poziom 10  

grzelecg napisał:
    1. Obieg podłogówki jest oddzielnym obiegiem hydraulicznym; zawór regulacyjny pod "2" powinien być wcześniej, po lewej od zaworu zwrotnego.

nie zabardzo wiem który zawór regulacyjny pod "2" ? możesz wyjaśnić?

co do krzywych to sie zgadza, ale tak sobie pomyślałem dlaczego nie można nastawić krzywej która jest funkcja stała jeśli chodzi o podłogówkę:)

0
  • #8 03 Maj 2013 16:05
    grzelecg
    Poziom 14  

połączenie ogrzewania podłogowego i grzejnikowego z kotłem, sterowanie pogodowe

Na obrazku zaznaczyłem ZR - zawór regulacyjny.

Jeśli chcesz aby temperatura na podłogówce była stała,
    to musi ona mieć taką wartość aby zapewnić zapotrzebowanie na ciepło
    przy największych mrozach, czyli np. 40C.

Problem w tym, że przy wyższych temperaturach pomieszczenia będą przegrzewane
    i trzeba zastosować termostat TM połączony z elektrozaworem ZE.
    Generalnie jak już mamy zawór 3D z siłownikiem to zalecam jednak krzywą grzewczą.

Pozdrawiam
    GREGOR

2
  Szukaj w 5mln produktów