Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Polar - PFL 800 - otwarte drzwi

waran3 02 Maj 2013 17:01 6126 8
  • #1 02 Maj 2013 17:01
    waran3
    Poziom 11  

Brak napięcia na elektrozamku drzwi.
    W efekcie pralka sygnalizuje cały czas "drzwi otwarte"

Zaczęło się od tego że trzeba było trzaskać drzwiami żeby pralka zaskoczyła.
    Po jakim czasie przestało to pomagać.

Pomyślałem, że padł elektrozamek drzwi.
    Zwarłem go na krótko i zamówiłem nowy. Pralka działała ale trzeba było po każdym praniu ją wyłączać fizycznie z gniazdka bo w innym razie nie chciała zacząć prać.
    Diody świeciły się normalnie ale nie reagowała na "start".

Po wymianie okazało się że nic to nie pomogło.
    Zmierzyłem napięcie na wtyczce wiązki ( 3 czerwone kable - dwa skrajne ) - było napięcie 230v.
    Pomyślałem że kupiłem uszkodzony zamek - pomimo że jet nowy.
    Połączyłem jednak ekektrozamek bezpośrednio do 230V...działał !

Okazało się że napięcie we wtyczce jest ale jak podłącze elektrozamek to nie ma.
    Czyli wychodzi na to że jednak nie dochodzi 230V do elektrozamka.

No i tyle na tę chwilę...szukam miejsca skąd podawane jest napięcie i co jest po drodze.

Doszedłem do panelu sterowania. W sensie, że znalazłem miejsce w którym wiązka (3 czerwone kable ) wchodzi do panelu. Przedzwoniłem kable - są ok. Czyli napięcie nie wychodzi z panelu sterowania.
    Nie mam schematu montażowego tej pralki ale na innych, napięcie doprowadzane jest jedynie przez włącznik główny. Więc raczej po drodze nie żadnych elementów które mogły by ulec uszkodzeniu.
    Z drugiej strony ta pralka nie ma mechanicznego włącznika...uruchamia się ją pokrętłem programatora.

Dotarłem do głównej płytki sterującej pracą pralki. W miejscu gdzie powinno pojawić się napięcie jest...wypalona czarna plama! Jest tam jakiś układ (3 nóżki) montowany powierzchniowo...cały czarny.

Pytanie pomocnicze: czy można zastosować programator z modelu PFL 1000, PFL 1010 ?

Proszę o podpowiedzi.

0 8
  • Pomocny post
    #2 02 Maj 2013 17:44
    TABSIOR
    Poziom 24  

Stawiam, że jest (a właściwie: był) to triak. Proszę o zdjęcie "okolicy" spalonego elementu.

0
  • #3 02 Maj 2013 19:15
    waran3
    Poziom 11  

Tak to wygląda :

I jeszcze zbliżenie:

Dokładam jeszcze oznaczenia modułu:

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

Dla porządku wrzucam zdjęcia niespalonej płyty( znalezione na elektrodzie ) od strony druku ( PFL 1000).

i zdjęcie od strony elementów :

0
  • Pomocny post
    #4 02 Maj 2013 20:10
    zdanek15
    Poziom 26  

A zobacz czy ten drugi "tranzystor" bardziej na środku płytki nie ma takich samych oznaczeń...i życzę miłego dłubania w tym laminacie.

0
  • #5 02 Maj 2013 20:33
    waran3
    Poziom 11  

Bez schematu dłubanie w takiej dziurze jakoś czarno widzę...:-)
    Czy jest szansa na zdobycie takiego schematu ?

Chyba kupię cały moduł...

Ponowię pytanie : czy moduły od nowszych pralek będą pasowały ? Mam na myśli PFL 1000 i 1010?

0
  • Pomocny post
    #6 03 Maj 2013 10:45
    TABSIOR
    Poziom 24  

Elektronika z PFL1000 elektrycznie wygląda na identyczną, ale pewnie różni się programem mikroprocesora - 1000 kontra 800 obrotów.

A co do triaka - pozostaje Koledze pomierzyć elementy współpracujące. Za triak podstawić np. Z0107MN lub inny 1A 600V.

0
  • #7 03 Maj 2013 12:07
    waran3
    Poziom 11  

Zastanawiam się co było przyczyną...wygląda na zwarcie.

1
  • Pomocny post
    #8 28 Maj 2013 23:57
    agdrtv
    Poziom 15  

Kolego bez urazy ale twoje zwieranie na krótko kabli od blokady było przyczyną - wystarczyło wymienić tylko zaczep drzwi albo podciągnąć sprężynę w drzwiach i by było ok - pakuj spokojnie moduł od tysiączki, one róźnią się tylko wsadem pamięci na korzyść tysiączki (bardziej czuła automatyka wagowa), pozdro

1
  • #9 29 Maj 2013 00:44
    waran3
    Poziom 11  

Hmm...wydawało mi się że zwierając styki zasymulowałem zamknięcie drzwi....

0