Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Eagle][Atmega16] - Prośba o sprawdzenie schematu płytki testowej

Chey 02 Maj 2013 18:06 2703 7
  • #1 02 Maj 2013 18:06
    Chey
    Poziom 7  

Witam!

Na podstawie kilku wcześniejszych projektów:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2511978
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/02/plytka-testowa-avr-atmega-by-afterparty.html
    i kilku innych, postanowiłem zaprojektować własną płytkę testową pod Atmega16

Co ma być na płytce:
    -mikrokontroler Atmega16
    -złącze 6PIN (wyjscie do programatora)
    -regulator napięcia 5V,
    - Przycisk reset na płytce
    - wyprowadzony kwarc(możliwość wymiany
    -4 switche,
    -4 diody led,
    -4 wyświetlacze 7 segmentowe,
    -wyświetlacz LCD zgody ze sterownikiem HD44780
    -buzzer z generatorem,
    -miejsce (podstawka 18pin) na inne układy,
    - mostek H (L293D)
    - DS18B20 - termometr na 1Wire,
    - RS232 na układzie MAX232
    - kilka wyjść do innych układów (8)

I tutaj pojawia się prośba o sprawdzenie schematów:

0 7
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #2 02 Maj 2013 18:22
    excray
    Poziom 39  

Zasilanie - led robi zwarcie. Poza tym stabilizator 7824 - 24V na zasilaniu atmegi to będzie coś. Złącze programatora 6-pin zamiast KANDA to zdecydowanie utrudnianie sobie życia. Schemat podłączeń DSa to chyba jakaś pomyłka.

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #3 02 Maj 2013 18:57
    Chey
    Poziom 7  

Dziękuje za uwagi, poprawione (tak mi się wydaje)

Złącze jest specyficzne, ponieważ posiadam programator z takim złączem.

P.S. Jest to mój pierwszy poważniejszy projekt płytki i pierwszy który komuś pokazuję, jeśli są jakieś błędy w "sztuce" rysowania schematów również proszę o wskazówki.

0
  • #4 02 Maj 2013 20:07
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Schemat wygląda ok.
    A tak BTW, jaki jest cel tej płytki? Nie lepiej kupić stykówkę (chociaż pewnie masz) i np. moduł LED na portalu aukcyjnym za parę złotych? LCD alfanumeryczny też tak bez problemu podłączysz.
    No i może zamiast ATMega16 jaką ATMega z USB? RS232 powoli wychodzi z mody, a robienie konwersji MCU<->RS232(TTL)<->FT232<->USB<->CDC jest jakby bez sensu, skoro można mieć MCU<->USB<->PC. No i przy USB zniknie problem z dodatkowym zasilaczem.

0
  • #5 02 Maj 2013 20:35
    excray
    Poziom 39  

L293D nie ma podłączonego VCC2.

0
  • #6 02 Maj 2013 20:44
    dondu

Ja dodam:
    1. Jaka ma być rola JP7? Podłączenie zewnętrznego źródła napięcia referencyjnego? Jeżeli tak to OK.
    2. Do kwarcu proponowałbym dać podstawkę precyzyjną, by móc go wymieniać.

EDIT:
    Ode mnie w prezencie 20 pkt, bo masz mało.

0
  • #7 03 Maj 2013 08:26
    Chey
    Poziom 7  

tmf napisał:
    A tak BTW, jaki jest cel tej płytki? Nie lepiej kupić stykówkę (chociaż pewnie masz)(...)

Płytka ma być do celów dydaktycznych (dalsza nauka programowania. nauka projektowania i wykonania płytki przy okazji) Płytki stykowej owszem używałem, ale plątanina kabli, coś się odłącza itp. zniechęciło mnie więc postanowiłem stworzyć taką właśnie płytkę.

tmf napisał:
    RS232 powoli wychodzi z mody

Powoli może i wychodzi, ale nadal jest używany i przydatny ;)

dondu napisał:
    1. Jaka ma być rola JP7? Podłączenie zewnętrznego źródła napięcia referencyjnego? Jeżeli tak to OK.

Dokładnie tak, zaczerpnięte z Twojej strony:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/avr-adc-podlaczenie.html

Cytat:
    L293D nie ma podłączonego VCC2.

Czy VCC2 mogę podłączyć do wspólnego zasilania?

0
  • #8 03 Maj 2013 08:48
    tmf

Właśnie dlatego pisałem o minimodułach, kupujesz za parę złotych moduł z wyświetlaczami LED i zamiast plątaniny kabli na stykówce masz wetkniętą płytkę. Na płytce, którą zaprojektowałeś się wiele nie nauczysz, bo na niej nic nie ma. Paradoksalnie nauczysz się co najwyżej jak projektować PCB, co jakąś wartość ma.
    Jeśli już musi być RS232 (uprawiasz elektronikę w stylu retro), to dodaj też FT232, który zapewni ci łączność z PC, a także możliwość programowania ATMegi, bez zewnętrznego programatora. Z drugiej strony zawsze można dać np. ATMega32U2, połączyć ją i przez RS232 i przez USB.
    Kolejna sprawa - do obsługi 1-wire przydaje się USART, pomyśl o tym.
    No i ten sterownik silnika krokowego - to też przykład elektroniki w stylu retro. Przede wszystkim on powinien mieć zapewne inne zasilanie, mało silników zasila się z 5V, a wspólne zasilanie z częścią cyfrową może być poważnym problemem dla większych silników.
    Układ L293 to staroć, mogąca obecnie służyć co najwyżej jako grzejnik. Zainteresuj się nowoczesnymi sterownikami opartymi na MOSFETach, albo zintegrowanymi kontrolerami silników, które udostępniają np. mikrokroki, czy regulację prądu silnika, przejrzyj ofertę np. firmy Allegro-micro. Ja polecam zwykle A3972, ale jest wiele innych układów, w tym gołych mostków H, tyle, że zbudowanych w oparciu o MOSFETy.

0