Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

małe zabezpieczenie w garażu (miękki start urządzeń)

02 Maj 2013 19:16 4293 22
  • Poziom 10  
    Witam,
    Mam takie techniczne pytanie ponieważ wyrzuca mi zabezpieczenie, nie w garażu ,gdzie zabezpieczenia mam jak na dołączonym zdjęciu, a w głównej rozdzieleni budynku gdzie jest zabezpieczenie c6.
    Co mógłbym zmienić u siebie aby nie wywalało w głównej?
    Ostatnio wyrzucił mi gdy włączyłem 2x500W hallogen. czy zwiekszylem suwak na odkurzaczy do 1600W.
    Coś mi się wydaje że mocno jest nie tak (policzone z tymi zabezpieczeniami) i moze wykonaniem.

Na zdjeciach, jedno zabezpieczenie do jednego gniazda, jedno do świetlówki, oraz glowny na oba.

Poczytałem troche o układach miękkiego startu ale nie wiem czy dla wiertarki, halogenu czy odkurzacza to ma sens i czy da sie cos takiego zatosowac.
    Z gory dziekuje za propozycje (developer nie da wiecej!,z tego co sie dowiedzialem).

pozdrawiam
    M. małe zabezpieczenie w garażu (miękki start urządzeń) małe zabezpieczenie w garażu (miękki start urządzeń) małe zabezpieczenie w garażu (miękki start urządzeń)
  • Poziom 24  
    Kolego a nie lepiej było by wymienić C6 na B16?
    Moderowany przez Łukasz-O:

A może od razu C40? Po pierwsze nawet nie zapoznałeś się z treścią postu.
    Po drugie, rada zmiany zabezpieczeń na większe nie wiedząc nic o instalacji, woła o pomstę do nieba.

• Poziom 10  
    Moze i lepiej, ale nie wiem czy to rozwiaze mój problem.
    Chcialbym byc pewien zanim zaczne wymieniac ...
    M.

Maxymalnie chcialbm miec podlaczone trzy urzadzenia

górna lampa - 2 x świetlowka na osobnym zabezpieczeniu (musze sprawdzic ktore to)
    w gniazdku - halgen 500W oraz szlifierka kątowa max 2000W

uda się ?
    pozdrawiam
    Michal
  • Poziom 38  
    athl000 napisał:
    Co mógłbym zmienić u siebie aby nie wywalało w głównej?

Nic nie możesz wymienić u siebie tz. w garażu, aby nie wyrzucało zabezpieczenia C6 w głównej rozdzielni w budynku... prawdopodobnie taki jest przydział mocy na garaż.
    Aby coś zmienić musiałbyś się starać o przydział większej mocy, ale to się będzie wiązało z kosztami jak i modernizacją istniejącej instalacji.
  • Poziom 17  
    athl000 napisał:
    Chcialbym byc pewien zanim zaczne wymieniac... uda się ?

Kolega raczy żartować. Zmiana zabezpieczenia nie zależy od woli użytkownika a od stanu i parametrów instalcji - i tak w skrócie to ujmując. Wyjaśniam: może to główne zabezpieczenie jest tak dobrane celowo?
    Powstaje jednak też pytanie: a może pod to główne zabezpieczenie podłączone znacznie więcej niż "uciągnie" owe "C6" i to nie Twoje odbiorniki są powodem tych zdarzeń? Zgłoś całą sprawę zarządcy.

Zasadnicze pytanie: czy przy wyłączonych dwóch wyłącznikach nadmiarowych ("esach") i załączonym wyłączniku różnicowo-prądowym jest u Ciebie gdziekolwiek prąd?
  • Poziom 27  
    athl000 napisał:
    wyrzuca mi zabezpieczenie, nie w garażu ,gdzie zabezpieczenia mam jak na dołączonym zdjęciu, a w głównej rozdzieleni budynku gdzie jest zabezpieczenie c6.

Jesteś pewny że w głównej jest C6 ?? jeśli tak to maksymalnie możesz podłączyć ~1380W.
    Poza tym bez sensu jest zabezpieczenie w garażu B10 za głównym C6.

W tym wypadku należało by raczej zamienić bezpiecznik w rozdzielni głównej na B16 lub C16 jeżeli warunki na to pozwalają.
  • Poziom 10  
    BILGO napisał:
    Nic nie możesz wymienić u siebie tz. w garażu, aby nie wyrzucało zabezpieczenia C6 w głównej rozdzielni w budynku

Nie bardzo rozumiem, chciałbym dać mniejsze zabezpieczenia albo "szybsze”, jeśli dobrze się wyraziłem, aby najpierw wyrzucało u mnie w garażu zanim wyrzuci w rozdzielni głównej
    warsztat-ele napisał:
    Wyjaśniam: może to główne zabezpieczenie jest tak dobrane celowo?

Jestem o tym przekonany ze jest tak zrobione celowo.
    warsztat-ele napisał:
    Zasadnicze pytanie: czy przy wyłączonych dwóch wyłącznikach nadmiarowych ("esach") i załączonym wyłączniku różnicowo-prądowym jest u Ciebie gdziekolwiek prąd?

Nie, nie ma.
    reaven22 napisał:
    W tym wypadku należało by raczej zamienić bezpiecznik w rozdzielni głównej na B16 lub C16 jeżeli warunki na to pozwalają.

W to wątpię, w całej szafie jest około 200 takich zabezpieczeń i każdy garaż ma tak samo = C6

reaven22 napisał:
    maksymalnie możesz podłączyć ~1380W.

Ok, w takim razie rozumiem, ale dlaczego podłączając Halogen 500W od razu wyrzuca zabezpieczenie w rozdzielni głównej?

I czy szlifierka będzie od razu (start) brała 2000W czy z tym jest rożnie?
    Może mogę kupić mniejsza szlifierkę i kombinować z halogenem 250W .. / ?
  • Poziom 17  
    Żarówki halogenowe, z racji swej konstrukcji, w momencie włączania pobierają prąd znacznie większy od znamionowego. Tym nie mniej mam wątpliwości, czy to wyzwalałoby główne zabezpieczenie.

Czy te główne zabezpieczenia są po jednym na każdy garaż?
  • Poziom 38  
    athl000 napisał:
    ale dlaczego podlaczajac Halogen 500W od razu wyrzuca zabezpieczenie w rozdzielni glownej ?

Wcześniej pisałeś o dwóch halogenach 500W więc w sumie 1000W. A jak są zimne to pobierają znacznie więcej prądu przez co aktywuje się zabezpieczenie.
    athl000 napisał:
    I czy szlifierka bedzie od razu (start) rala 2000W czy z tym jest roznie ?

Nawet gdybyś zdołał jakoś ją uruchomić (np. miękki start itp. w co wątpię) to nie dałbyś rady na niej pracować.
  • Poziom 10  
    Tak, dokładnie po jednym na garaż.
    M.
    Ps. Zakładam że wszystko jest dobrze podłączone u nich w głównej rozdzielni.
  • Poziom 17  
    athl000 napisał:
    Tak, dokładnie po jednym na garaż.
    M.

A umowę masz na jaką moc?
  • Admin Elektroenergetyka
    A ja mam pytanie, kto wykonywał tą instalacje i dobierał nominały zabezpieczeń w rozdzielnicy widocznej na zdjęciu przy zabezpieczeniu głównym C6? Bo elektrykiem nazwać go raczej nie można.
    Czy na każdy garaż jest licznik?
  • Poziom 10  
    Umowę mam na lokal, a na garaż nic właśnie nie widzę w umowie. Na lokal mieszkalny mam przydział 12,5kW, ale tu tez jest cyrk. Instalacje i wszystko z tym związane robił deweloper. Dowiem się czy są osobne liczniki, ale w umowie nic nie mam na temat drugiego licznika. Z tego co pamiętam to chyba każdy garaż miał licznik w momencie jak go odbieraliśmy.
    M.

Zatem, chyba ostatnie pytanie z tej serii, co musiałbym u siebie w garażu zmienić z zabezpieczeń, aby mieć pewność, że zabezpieczenie jako pierwsze będzie wyrzucało u mnie / ?
    Zgodnie z prawem, czyli z rozporządzeniem ministra można dopatrzyć się uchybień a zatem kwestionować taką instalacje.

Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
    Dz. U. z 2009 r., Nr 56, poz. 461

Np.
    Minister napisał:

§ 180. Instalacja i urządzenia elektryczne, przy zachowaniu
    przepisów rozporządzenia, przepisów odrębnych dotyczących dostarczania energii, ochrony
    przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, a także wymagań Polskich Norm odnoszących się do tych instalacji i urządzeń, powinny zapewniać:
    1) dostarczanie energii elektrycznej o odpowiednich
    parametrach technicznych do odbiorników, stosownie
    do potrzeb użytkowych,

O ile deweloper wyposażyłby garaże tylko w źródła światła to wszystko byłoby w porządku. Jednak na zdjęciu widzimy rozdzielnicę z dwoma obwodami i gniazdem wtykowym.

Minister napisał:
    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować: (...)
    5) zasadę selektywności (wybiórczości) zabezpieczeń,

Nie dość, że brak selektywności to dobór nominałów zabezpieczeń jest dyskwalifikacją i urąga jakiejkolwiek sztuce elektrycznej.
  • Poziom 9  
    Kolego Łukasz-O teoretycznie to o rozporządzeniach można książkę napisać a w praktyce jest jak jest i tracą na tym nie deweloperzy tylko klienci.
    Wszyscy mówią od lat o selektywności a budynków coraz więcej i jakoś jak było tak jest.
    Poza tym co minister infrastruktury ma do elektrotechniki przecież on o tym nie ma pojęcia.:O Powymyślali sobie, niech zostawią tą robotę wykwalifikowanym ludziom.

Kolego może masz połączone zabezpieczenia w szeregu i dlatego wyrzuca. Zabezpieczenie możesz zmienić gdy będzie spełnione SWZ może tam być nawet i "C44" jeśli będzie spełniało SWZ to nic nie stoi na przeszkodzie. Oczywiście nikt tak nie robi bo nie na tym rzecz polega. Kolego trzeba sprawdzić dlaczego wyrzuca tzn. czy nie ma jakiegoś uszkodzenia jeśli okaże się, że nie ma można pomyśleć nad zmianą zabezpieczenia i pomiarami ale to trzeba zobaczyć rozkręcić rozdzielnicę i zobaczyć co jest grane.
    Kiedyś nie wyrzucało a teraz nagle zaczęło czy jak?
  • Poziom 10  
    Kiedyś korzystałem tylko z odkurzacza i jak zwiększałem mu moc suwakiem
    dopiero wtedy wyrzucało.
    Dodatkowo okazuje się ze podliczników na każdy garaż nie ma. ..
    I wszyscy rozliczani są po równo z udziału.

Pozdrawiam Michał
  • Poziom 17  
    Podliczników brak, a czy na pewno jedno zabezpieczenie jest dla jednego garażu i niczego więcej?
  • Użytkownik usunął konto  
    Faszysta napisał:
    Kolego Łukasz-O teoretycznie to o rozporządzeniach można książkę napisać a w praktyce jest jak jest i tracą na tym nie deweloperzy tylko klienci.
    Wszyscy mówią od lat o selektywności a budynków coraz więcej i jakoś jak było tak jest.

Jeżeli autor tematu chce cokolwiek udowodnić developerowi to niestety tylko zapisy prawne mogą mu pomóc i od tego należy zacząć. Instalacja jest źle wykonana.

Faszysta napisał:
    Poza tym co minister infrastruktury ma do elektrotechniki przecież on o tym nie ma pojęcia.:O Powymyślali sobie, niech zostawią tą robotę wykwalifikowanym ludziom.

Minister podobnie jak Ty niewiele wie o instalacjach. Podpisuje ale ma tą przewagę, że nadaje swoim podpisem moc prawną. Same rozporządzenie opracowywane jest przez sztab ludzi a nie ministra.

Faszysta napisał:
    Kolego może masz połączone zabezpieczenia w szeregu i dlatego wyrzuca. Zabezpieczenie możesz zmienić gdy będzie spełnione SWZ może tam być nawet i "C44" jeśli będzie spełniało SWZ to nic nie stoi na przeszkodzie. Oczywiście nikt tak nie robi bo nie na tym rzecz polega. Kolego trzeba sprawdzić dlaczego wyrzuca tzn. czy nie ma jakiegoś uszkodzenia jeśli okaże się, że nie ma można pomyśleć nad zmianą zabezpieczenia i pomiarami ale to trzeba zobaczyć rozkręcić rozdzielnicę i zobaczyć co jest grane.
    Kiedyś nie wyrzucało a teraz nagle zaczęło czy jak?

Gdybyś zapoznał się z treścią tematu to byś wiedział dlaczego zabezpieczenie wyłącza obwód.
    Nie udzielaj szkodliwych porad, SWZ to nie wszystko.
  • Poziom 28  
    athl000 napisał:

Dodatkowo okazuje się ze podliczników na każdy garaż nie ma. ..
    I wszyscy rozliczani są po równo z udziału.

Pozdrawiam Michał

Zabezipeczenie C6 jest celowo zamontowane aby w garażach nie robić warsztatów. Gniazdo jest do podłączenia prostownika czy ręcznej lampy przy zmianie koła , a nie halogenów po 1000W. Niby dlaczego pozostali właściciele mają płacić za energię pobraną przez autora.
    Sprawę można załatwić montując podlicznik i większe zabezpieczenie, oczywiście za zgodą właściciela budynku.
    Oczywiście trzeba sprawdzić przewody bo mogą być zbyt cienkie.
  • Poziom 17  
    GBW napisał:

Oczywiście trzeba sprawdzić przewody bo mogą być zbyt cienkie.

Skoro ktoś będzie montował licznik, tj. dokonywał zmian konstrukcyjnych instalacji 230V, to jego obowiązkiem będzie sprawdzenie tego i kilku innych rzeczy.
  • Poziom 17  
    kkas12 napisał:
    Zamiast pisać o sprawdzaniu "tego i kilku innych rzeczy" nie lepiej je wymienić .
    Może wypowiedź będzie bardziej profesjonalna

Chodziło mi o to, żeby nie nastawiać się na "patrzenie na ręce" i wszelakiego typu sprawdzania. Przy domontowaniu licznika musiała będzie być wykonana dokumentacja a całość wedle przepisów i wymogów. Będzie licznik, będzie umowa, będzie jasno czarno na białym i podstawa do wydawania werdyktów. Na chwilę obecną brak konkretów, bez których dyskusja staje się demagogią.