Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor Highscreen MS1590P

k4be 26 Lut 2005 12:48 1328 13
  • #1 26 Lut 2005 12:48
    k4be
    Poziom 31  

Dostałem uszkodzony monitor (właściciel stwierdził, że sprzęt zepsuł się przez uderenie pioruna). Po włączeniu był normalny, trochę zbyt ciemny obraz, który zanikał po kilku minutach. Po ochłodzeniu wzmacniacza wizji (M52737SP) obraz 'wracał' na kilka minut. Po wymianie tego układu monitor działał identycznie. Stwierdziłem, że napięcie zasilania jest zbyt wysokie - na ścieżce podpisanej 12V było ok. 18V. Profilaktycznie wymieniłem wszystkie elektrolity i układ scalony w przetwornicy. Zmniejszyłem napięcie do minimum (koniec zakresu peerka w zasilaczu) - teraz na miejscu 12V jest ok. 13.5. Monitor wyregulowałem i na ogół działa dobrze. Jednak występują zniekształcenia obrazu, dające się usunąć regulacją, ale inne dla każdej rozdzielczości. Poza tym kiedy góra obrazu jest jasna a dół ciemny, obraz zaczyna drżeć i zanikać. Co może być przyczyną? (pewnie jakieś kondensatory do wymiany - ale wolę poczekać na opinię specjalistów)

dodam, że osd jest cały czas wyświetlany poprawnie

EDIT: poprzedni właściciel stwierdził... : monitor jest mój, nie klienta

0 13
  • #2 26 Lut 2005 20:15
    jasiek2010
    Poziom 25  

Witam , nie jest łatwo podpowiedzieć odrazu na to trafnie,można jechać domysłami,np.nie może być tak że peerek w zasilaczu jest ustawiany na maxa,czy na min.więc prawdopodobnie jest coś nie tak z zasilaczem str.pierwotna,można teoretyzować że któraś gałąź jest przeciążona i odbija sie to na gałęzi 12V przez co jest tak podbite do góry,jeśli rzeczywiście monit. padł po burzy (od pioruna, chyba wiosna już)
    to musiał w pierwszej kolejności oberwać zasilacz,dlatego szukałbym dokładnie powoli w str.pierwotnej,pozdrawiam.

0
  • #3 26 Lut 2005 20:18
    k4be
    Poziom 31  

więc wyłączyć monitor (pracuję na nim teraz), podpiąć zastępczy i obejrzeć zasilkę?
    EDIT: monitor poleciał dobre parę lat temu, a uruchomiłem go i pracuję na nim jakieś 8 miesięcy.

0
  • Pomocny post
    #4 26 Lut 2005 20:39
    Piotrek.pxf
    Poziom 27  

Pewnie to jakieś kondensatorki po stronie wejścia sygnału z komputera.
    Może to banał, ale sprawdź też kabel. Czy jak wymieniłeś te kondensatory to na nowe is sprawne, czy wylutowane? Możliwe, że usuwając jedną usterkę, zrobiłeś drugą. PoZdRo :D

0
  • #5 27 Lut 2005 18:14
    k4be
    Poziom 31  

to już się robi zabawne: wszyscy pytają się mnie, czemu ciemne okienka są u mnie zawsze u góry :D ale na serio: powiedzcie mi do czego się zabierać najpierw, bo nie chce mi się demontować tego monitora kiedy nie wiem dobrze co mam z nim robić...

0
  • #6 27 Lut 2005 20:04
    Marcin1980
    Poziom 23  

a czy podrodze nie ma jakiegoś stabilizatora napięcia, może on jest przebity i daje za duże napięcie, cofnij się z wzmacniacza wizji i przeanalizuj tor zaśilania 12V.

0
  • #7 27 Lut 2005 21:05
    k4be
    Poziom 31  

zasilanie na wzmacniacz wizji 12V idzie bezpośrednio z dławika w zasilaczu (nie pamiętam czy to napięcie zasila coś jeszcze). Nie przypominam sobie również, czy mierzyłem jakieś inne napięcia.
    Jeśli będę mieć czas, jutro rozbiorę ten monitor i pomierzę wszystkie napięcia. (Trochę denerwujące jest przelutowywanie kilkunastu przewodów masy z ekranu płytki kineskopu...) Wiecie, co zrobić, żeby monitor startował bez podłączenia do komputera?
    Możecie rzucić linka do schematu monitora?

0
  • #8 27 Lut 2005 21:25
    Marcin1980
    Poziom 23  

To może gdzieś jest zwarcie z innym. czy poza tym napieciem 12V które jest podbite do 18V są inne napięcia też nie zgodne?

0
  • #9 27 Lut 2005 21:31
    k4be
    Poziom 31  

właśnie mam to zamiar zmierzyć. Przypominam że peerek jest skręcony do minimum - więc będę szukać zbyt niskiego napięcia.

0
  • #10 27 Lut 2005 21:37
    Marcin1980
    Poziom 23  

sprawdz jakie masz napiecie to ktore zasila trasformator lini zaraz po wyjsciu z przetwornicy, nie sugeruj sie tym co jest na trazystorze lini bo to bedzie bledne, sprawdz to z schematem albo z tym co pisze na druku.

0
  • #11 01 Mar 2005 16:43
    k4be
    Poziom 31  

Napięcia zmierzyłem. Podaję ich wartości (w nawiasie wartości nadrukowane na płytce):
    13.1V (12V)
    7.1V (6.3V)
    88 do 110V zmienia się (78V)
    59 do 62V (55V)
    Zdaje się, że napięcia są podwyższone w równym stopniu.

Dodano po 13 [minuty]:

może jeszcze raz powymieniać te elki? te poprzednie wyglądają trochę dziwnie...

0
  • #12 02 Mar 2005 12:06
    Marcin1980
    Poziom 23  

Dobrze szukaj w przetwornicy, zobacz czy nie masz sprzeżenia zwrtonego przez trans optor, może tam coś jest padnięte.

0
  • #13 02 Mar 2005 19:31
    k4be
    Poziom 31  

transoptor jest, ale służy tylko do włączania przetwornicy sygnałem z karty graficznej. Wymieniłem elki w przetwornicy, przelutowałem transformator i powielacz. Teraz monitor w ogóle nie rusza :( po kilku sekundach od włączenia zasilania zaczyna stukać powielacz, poza tym nic się nie dzieje.

----

przyjrzałem się dokładnie i stuka nie powielacz, ale przekaźnik od cewek rozmagnesowujących - 'łapie' na chwilę i puszcza z powrotem

----

wymieniłem te kond w przetwornicy na stare i monitor ruszył... już lepiej nie będę ruszać tej przetwornicy bo zacznę świecić zamiast kineskopu :P jednak obraz nadal ciemnieje kiedy jego dół jest ciemny - zainteresować się PK (na niej jest wzm wizji) ? zauważyłem, że podstawka od kineskopu się rozlatuje, wymienić czy to nikomu nie szkodzi?

----

OSD ciemnieje razem z obrazem, może to wina stabilizacji WN?
    Do czego służą 2 zaklejone regulatory na powielaczu?

(posty połączyłem sam, bez pomocy moderatora ;))

0
  • #14 07 Mar 2005 22:56
    k4be
    Poziom 31  

teraz monitor nie działa w ogóle :( Po włączeniu pojawił się bardzo powiększony i ciemny obraz, po chwili monitor wyłączył się i zaczął stukać przekaźnik od cewek rozmagnesowujących. Było czuć zapach spalenizny, ale wizualnie nie ma uszkodzonych elementów. HOT jest dobry. Co w nim sprawdzać?

Dodano po 4 [godziny] 16 [minuty]:

wymieniłem elektrolity w przetwornicy i na PK, monitor zachowuje się tak samo (stukanie przekaźnika). Bez HOTa to samo. Co w nim szukać?

Dodano po 2 [godziny] 58 [minuty]:

znalazłem uszkodzony tranzystor Q001 - IRF630 bez radiatora. Po wymontowaniu rusza przetwornica. Czy robić coś jeszcze oprócz wymiany tranzystora i sprawdzenia jego okolic?
    Okazuje się, że wszystko robię sam, bo na tym forum nikt mi nie odpowiada...

0