Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naukowcy zbudowali sztuczne, cyfrowe oko złożone

exti 02 Maj 2013 19:59 3540 2
 • Naukowcy zbudowali sztuczne, cyfrowe oko złożoneOczy złożone dają owadom bardzo szerokie pole widzenia i dużą głębię ostrości widzenia w każdym punkcie obrazu. Te cechy są bardzo pożądane w zastosowaniach takich, jak bezzałogowe aparaty latające, endoskopy i zaawansowane systemy monitoringu. Dlatego też naukowcy z Uniwersytetu stanu Illinois w Urbana-Champaign podjęli próbę (nie jako pierwsi zresztą) sztucznego odtworzenia oka złożonego.

  W naturze składa się ono z setek lub nawet tysięcy elementów zwanych omatidiami lub fasetkami. Są to struktury w kształcie wydłużonego, odwróconego stożka z soczewką na szczycie, będące w zasadzie niezależnymi oczami rejestrującymi wycinek całego pola widzenia.

  John Rogers, inżynier materiałowy z Uniwersytetu stanu Illinois, i jego współpracownicy umieścili macierz mikrosoczewek na słupkach wykonanych z elastomeru, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełnili elastomerem zafarbowanym na czarno. W efekcie każdy słupek tworzy swego rodzaju niezależny światłowód. Pod nimi znajduje się macierz fotodetektorów umieszczona na elastycznym podłożu. Całość jest cienka i elastyczna do tego stopnia, że sztuczne oko złożone można napompować jak balon.

  Na razie zawiera ono jedynie 180 omatidiów, przez co uzyskiwane obrazy są niskiej jakości, a do tego monochromatyczne. Naukowcy chcą jednak udoskonalać swoje dzieło, integrując w nim ostatecznie 20 tysięcy omatidiów.

  Źródło:
  http://www.nature.com/news/digital-camera-gives-a-bug-s-eye-view-1.12914

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2390 postów o ocenie 102, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #3
  exti
  Poziom 32  
  leonow32 napisał:
  Pod każdą soczewką jest osobna matryca światłoczuła?

  Dobre pytanie. Niestety w źródle napisali to bardzo ogólnikowo, a dostęp do pełnego tekstu pracy jest płatny :(
  Obraz 3D? Według mnie nie, bo po pierwsze poszczególne soczewki nie "patrzą" w ten sam punkt, a po drugie odległość między nimi jest zbyt mała, czyli za mały kąt paralaksy.