Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar stężenia ozonu - jak i czym mierzyć w domowych warunkach ??

02 Maj 2013 20:55 12258 9
  • Poziom 23  
    Witajcie,

Pytanie może nietypowe i normalnie mało potrzebne, nie mniej jednak głowa boli mnie już od wdychania ...

Pytanko:
    Czy jest możliwość wykonania/kupienia jakiegoś bardzo prostego urządzonka do pomiaru stężenia tzw. ozonu ??

Urządzenie może być naprawdę prozaicznie proste, na zasadzie trzech lampek "mało, średnio, dużo", ideałem wskaźnik analogowy.

Buduję generator, efekty są dobre ale przy otwartych drzwiach z wentylatorem już po 10sek czuć mocno ozon, a nie jestem w stanie stwierdzić w których warunkach produkuję więcej/mniej ozonu, już i tak robię mniejsze testery, ale nos średnio odróżnia stężenia.

Próbowałem przykładać palnik z gazem i mniej więcej widać kiedy ogień bardziej przyciąga, a kiedy mniej - sądzę jednak że to i tak nic nie oznacza.

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.
    pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Zapytaj w firmie GAZEX. Namiary znajdziesz w internecie. Produkują oni systemy wykrywania przeróżnych gazów oraz oparów. Mają różne rodzaje detektorów, i są w stanie skalibrować je dla bardzo wielu substancji. Ostatnio zamawiałem u nich detektory reagujące na opary skomplikowanej mieszaniny cieczy łatwopalnych i niebezpiecznych. Po podaniu im składu mieszaniny, dobrali odpowiednie detektory, i skalibrowali dla tej mieszaniny.
    Mają w ofercie systemy oraz detektory dla celów przemysłowych, jak i domowych. Ceny są bardzo różne. W zależności od rodzaju detektora i systemu, od paruset do kilku tysięcy PLN.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Tak zdaję sobie sprawę, tutaj bardziej chodzi o wskazanie jest więcej, albo jest mniej ... coś jak proste konstrukcje do pomiaru natężenia światła tj. fotorezystor, potencjometr, mikroamperomierz i bateryjka. Naprawdę urządzenie nie będzie żadnym wyznacznikiem - chodzi o proste porównanie.

Wiem, że do pomiaru właściwości chemicznych potrzebujemy bardziej skomplikowanej aparatury - jest to jednak temat dla mnie obcy, stąd pytanko do bardziej doświadczonych osób w tej dziedzinie.
  • Poziom 43  
    Eratostenes w roku 230 p.n.e. zmierzył obwód Ziemi patykiem ...
    Niestety, ten "numer" nie da się powtórzyć z ozonem.
    Półprzewodnikowy czujnik elektrochemiczny ma złożoną konstrukcję (nie do wykonania w domu) i pracuje w nieco wyszukanych warunkach temperaturowych. Takie czujniki nie pojawiają się w sklepach z częściami "radiowymi", ale spytaj tutaj:
    https://www.elfaelektronika.pl/elfa3~pl_pl/elfa/init.do?page=contact ,
    lub tutaj: http://www.conrad.pl/01-aa%2ftpl_inhalt.htm?w...s-customer-01-aa/servicepages/inc_contact.htm ,
    oni miewają czasem dziwne rzeczy ...
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Niuniek_84 napisał:
    Tak zdaję sobie sprawę, tutaj bardziej chodzi o wskazanie jest więcej, albo jest mniej ... coś jak proste konstrukcje do pomiaru natężenia światła tj. fotorezystor, potencjometr, mikroamperomierz i bateryjka.

Dokładnie tak jak napisałeś, sama struktura systemu może być bardzo prosta. Tyle że w przypadku twojego przykładu, sensorem jest tani i dający łatwą do zmierzenia zmianę rezystancji fotoopór, a w przypadku wykrywania niektórych gazów, są potrzebne drogie i skomplikowane sensory. Ponadto te sensory często wymagają bardzo rozbudowanych układów kontroli oraz zasilania. Co za tym idzie, nie jest możliwe (albo będzie bardzo trudne i drogie) wykonanie takiego detektora w warunkach domowych.
    Ponadto dużą barierą jest czułość prostych układów. W przypadku twojego przykładu, zmiany natężenia światła mogą być bardzo duże, więc łatwo jest je wykryć. W przypadku detektora ozonu, potrzebujesz wykrywać stężenia pojedynczych do paruset ppm.
    1ppm = 0,000001 z całości.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Dziękuję za pomoc Koledzy, może nie koniecznie się udało .... ale skutecznie mam wyjaśnione, że nie wszystko jest takie proste :)

Sprawdzę jeszcze cenę czujnika CZ GQ-131a który służy do pomiaru stężenia ozonu, sądzę jednak, że jego cena będzie liczona w setkach.

Skoro nie można zbudować w domu, bo nakłady są zbyt wysokie, to należy poszukać laboratorium które sprawdzi te wyniki dla mnie.

Mamy Majóweczkę to dam sobie czas na budowę palników, ale zaraz po uderzę na uniwerek chemii i fizyki, tam powinni takie urządzenia pomiarowe posiadać ... a może jakiś profesor w formie laborków dopowie coś ciekawego.

Dziękuję i pozdrawiam
  • Poziom 1  
    Jeżeli nie zależy ci na czasie zawsze możesz zamówić układ oparty o czujnik MQ-131 np. na ebayu czy goodluckbuy.com za około 30 dolarów. Zakres pomiaru od 10 ppb(0.01 ppm) do 2 ppm O3, więc teoretycznie dasz rade wykryć czy stężenie spełnia normy euripejskie - poniżej 0.05 ppm.
  • Poziom 19  
    Zamawiał ktoś ten czujnik mq 131?