Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Qualcomm chce instalować ministacje bazowe sieci kom. w prywatnych domach

exti 02 Maj 2013 21:31 2559 2
 • Qualcomm chce instalować ministacje bazowe sieci kom. w prywatnych domachFirma Qualcomm, producent układów scalonych do telefonów, wraz z kilkoma amerykańskimi operatorami komórkowymi rozważa nową koncepcję rozszerzania zasięgu sieci komórkowych. Zakłada ona rozmieszczenie w prywatnych domach małych stacji bazowych (piko/femtokomórek), z którymi łączyłyby się telefony osób przebywających w pobliżu. W założeniu ma to odnieść lepszy skutek niż budowa kolejnej pełnowymiarowej stacji bazowej.

  Podczas wczorajszej prezentacji w Santa Clara (Kalifornia) Mat Grob, dyrektor ds. technologii w firmie Qualcomm zaprezentował stację bazową tak małą, że nadaje się ona do zintegrowania w przystawce do telewizora lub domowym routerze. Qualcomm zainstalował 20 prototypów takich urządzeń w swoich budynkach biurowych w San Diego. Każde z nich działa w zasięgu kilkudziesięciu metrów. Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie testu na szerszą skalę, we współpracy z operatorem komórkowym i producentem infrastruktury.

  Piko- i femtokomórki same w sobie nie są żadną nowością, sporo osób ma takie urządzenia w domu, szczególnie na obszarach o słabym zasięgu sieci. Jednakże są one używane tylko przez domowników, a nie innych abonentów sieci.

  Źródło:
  http://www.technologyreview.com/news/514531/q...l-phone-network-by-the-people-for-the-people/

 • #2 03 Maj 2013 12:38
  necavi
  Poziom 17  

  Obecnie za wynajem terenu pod dużą antenkę można domagać się konkretnych pieniędzy zwłaszcza gdy firma nie ma zbyt wiele alternatywnych lokalizacji. W przyszłości kilku nierozgarniętych sąsiadów może załatwić problem za 50% upustu w abonamencie (na 3 miesiące) i jeszcze zasponsorują firmie zasilanie ustrojstwa.
  A zainteresowani śledzeniem użytkowników dostaną do ręki całkiem użyteczne narzędzie.

 • #3 03 Maj 2013 23:13
  69696
  Użytkownik usunął konto