Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASRock P67 Pro 3 - Błąd Dr. Debug, A2, A3

Xerphis 02 Maj 2013 23:01 3549 7
  • #1 02 Maj 2013 23:01
    Xerphis
    Poziom 10  

Witam.

Dzisiaj doszła do mnie świeża paczka, dla ścisłości oto jej ważniejsze elementy:
    Procesor: Intel Core i5-3350P 3,10 GHz
    Płyta główna: ASRock P67 PRO3
    Pamięć RAM: Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM XMP
    Karta graficzna: Power Color AX7850 2GBD5-DHV2
    Dysk twardy: Seagate Barracuda, 3.5'', 2TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache

Problem jest z płytą główną. Otóż nie mogę jej prawidłowo odpalić...
    Dzięki debugowi na płycie, jestem w stanie tylko podać kody błędów, które w sumie niewiele mi wyjaśniają.

Po uruchomieniu, wszystko zaczyna się ładnie uruchamiać; wiatraki, oświetlenie led.
    Dr. Debug szybko przewija jakieś tam cyferki (ale to kody samego uruchamiania), aż pod koniec chwilkę 98, 99, A2 i A3 - na tym ostatnim się zatrzymuje.
    Szukałem rozwiązania swojego problemu po rożnych stronach ale niestety go nie znalazłem.
    Problem dotyczy SATA...

Próbowałem na 3 innych dyskach, ale problem identyczny.
    Mając zwykły kabel SATA (standardowo czerwony) i ten z zestawu (chyba przystosowań do SATA III, gdyż na kablu widnieje napis coś tam coś 6GB/s, co mam też napisane na płycie głównej obok wejść SATA III). No i do tego na płycie 4 wejścia SATA II oraz 2 wejścia SATA III. Próbowałem wszystkich możliwych kombinacji kabel + wejście. Rożnica? Sekunda, dwie czasu wyświetlania błędu A2, - no a potem rzecz jasna, A3 i na tym basta...
    No i do tego, nie zapomnę dodać, iż kilkukrotnie próbowałem odpinać wszystko i instalować od nowa, za każdym razem przy tym kasując pamięć CMOS...

Czy ktoś miał podobny problem z tą płytą? Czy może być to usterka i powinienem oddać sprzęt?

0 7
  • #2 02 Maj 2013 23:24
    Kasek21
    Poziom 43  

Wymień MOBO.

0
  • #3 02 Maj 2013 23:34
    Łukasz_W

Poziom 36  

Kasek21 napisał:
    Wymień MOBO.

Dlaczego?

http://www.tomshardware.co.uk/forum/313681-31-build-enable-error-debug

"Hope this helps. I was tearing my hair out for the same problem, since my first Asrock Extreme 7 Gen 3 board was defective and I waited weeks to get this replacement. Plugged CPU and PSU and RAM only to test it and it booted up ok.

Once I plugged drives and other components, I got the A3, blank screen error.

Solution:

I unplugged video card and used HDMI on motherboard to connect to my monitor. Started the machine, hit Del on the keyboard repeatedly during the blakced out boot sequence. That got me into Bios where I can change the IDE settings to Sata.

Kinda weird how I need to interrupt the normal boot with key press into Bios setup, otherwise, it seems that the messed up IDE setting is preventing the motherboard from showing anything on video.

Dom"

0
  • #4 02 Maj 2013 23:41
    Xerphis
    Poziom 10  

No, taki sobie mały problemik... Na swojej płycie głównej nie mam zintegrowanego układu graficznego...

0
  • #6 03 Maj 2013 00:08
    Xerphis
    Poziom 10  

Za 100-tnym odpaleniem poszło. Nie mam pojęcia czemu i jak, ale ważne, że działa.. ;d

0
  • #8 27 Gru 2013 22:12
    glombi
    Poziom 14  

U mnie był taki sam problem jak u Xerphis. Najlepiej jest odłączyć wszystkie urządzenia od SATA i pojedynczo podłączać. U mnie wina była na lini MOBO kabel DWD-RW. Puki co odłączyłem nagrywarkę i wszystko gra, ale jak będę potrzebował jej to sprawdzę z czym jest problem.

0