Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczna lampka nocna- potrzebna modyfikacja

Jackziom 02 Maj 2013 23:04 2157 10
  • #1 02 Maj 2013 23:04
    Jackziom
    Poziom 23  

Witam!

Otóż rozpisałem schemat mojej lampki nocnej- to tania lampka zatem dość proste rozwiązania. Na szczęście nie było żadnych elementów ukrytych, niezidentyfikowanych układów scalonych itp.

Co można zmienić w schemacie aby:

1) Zastąpić rezystory R1 i R2 15k/3W które grzeją się do 45-50`C co powoduje niepotrzebne straty energii. Chociaż sama lampka nie pobiera więcej niż 0,05W.

2) Zwiększyć prąd przepływający przez diody, jasność jest trochę za mała na moje potrzeby. Małe natężenie prądu widać po kolorze diod, duża część beam`u jest zielonkawo-żółta. Kolektor zastosowanego tranzystora może przyjąć 100mA, oryginalnie jest S9014 ale można było go na schemacie zastąpić znanym BC-547.

Dziękuję za okazaną pomoc! Pozdrawiam!

0 10
  • #2 03 Maj 2013 01:24
    oj
    Poziom 42  

Ten zasilacz można zmodyfikować na zasilacz beztransformatorowy na kondensatorze szeregowym ale nie podano oczekiwanego prądu diod LED; nie będzie wydzielać się ciepło.

Gabaryt kondensatora/ów rosną z zapotrzebowaniem na prąd.

Schemat ma błędnie włączoną fotodiodę

0
  • #3 03 Maj 2013 10:45
    Jackziom
    Poziom 23  

Powiedzmy, że będzie to bezpieczne 20mA. Więc kondensator musiałby mieć wartość ok. 300nF/400V- np. MKSE. (I=U/Xc) Może być?

Dzięki, za zwrócenie uwagi na diodę...;)

0
  • #4 04 Maj 2013 19:57
    Jackziom
    Poziom 23  

Nie wiem dlaczego, ale lampka kompletnie nie działa... zrobiłem tak: Kondensator (wylutowany kiedyś z podobnej lampki) 330nF/250V wlutowałem w miejsce rezystora R2. Zamiast R3 zrobiłem zworkę. Zbocznikowałem kondensator rezystorem 2M żeby nie "kopało" przy przypadkowym dotknięciu. Testuję i... nie działa. Zatem odlutowałem bocznikujący rezystor i jest to samo- więc to nie była wina rezystora. Kondensator raczej jest dobry. Co jest nie tak?

0
  • #5 04 Maj 2013 22:03
    oj
    Poziom 42  

Nie zadziała, bo kondensator się naładuje i nie ma jak się rozładować w drugiej połówce sieci.

Zakładając, że dioda oznaczona na schemacie jako Dz jest dioda Zenera to ta dioda ma być umieszczona przed diodą D1, wtedy zasilacz będzie działał

250V to stanowczo za mało, chyba że kondensator jest na napięcie 250VAC

Powinno się stosować kondensator MKP najlepiej klasy X2

0
  • #6 04 Maj 2013 23:33
    Jackziom
    Poziom 23  

1. Dioda jest na płytce drukowanej więc raczej ciężko będzie ją "przełożyć" bo operuję na oryginalnej płytce z lampki. A kolejność elementów na schemacie nie koniecznie ma przełożenie na płytce. Równoległe elementy ułożone są tak jak mi było wygodnie rysować. Kondensator jest na napięcie zmienne-250V- tak jak wspominałem pracował w podobnej lampce- różnica była taka, że lampka miała kontroler i diodę RGB- zmieniała kolorki. Co można zrobić? Dać drugą, podobną diodę Zenera w miejsce które wskazałeś?

0
  • #7 05 Maj 2013 01:16
    oj
    Poziom 42  

Dołożyć druga diodę np. 1N4007, dioda Zenera ma pozostać na swoim miejscu.

0
  • #8 05 Maj 2013 11:25
    Jackziom
    Poziom 23  

oj napisał:
    Dołożyć druga diodę np. 1N4007, dioda Zenera ma pozostać na swoim miejscu.

Anodą czy katodą do punktu między kondensatorem a diodą D1?

0
  • #10 06 Maj 2013 23:51
    Jackziom
    Poziom 23  

oj napisał:
    Na schemacie:

Czyli 1N4007 w przeciwnym kierunku względem fotodiody? Bo wcześniej zwróciłeś mi uwagę, że mam źle fotodiodę narysowaną- a na twoim schemacie jest tak samo jak na moim. Pytam, żeby była jasność czy to z premedytacją czy przez pomyłkę...

0
  • #11 07 Maj 2013 00:13
    oj
    Poziom 42  

Narysowałem sam schemat samego zasilacza.

Fotodioda na oryginalnym schemacie na pewno nie jest tak włączona - teraz jest równolegle z diodą Zenera. Musi być umieszczona w bazie tego tranzystora

0