Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Smartfon z 16-obiektywowym aparatem Pelican w 2014 roku

exti 03 Maj 2013 03:33 5769 2
 • Smartfon z 16-obiektywowym aparatem Pelican w 2014 rokuWe wtorek dowiedzieliśmy się, że Nokia zainwestowała w firmę Pelican Imaging, która stworzyła moduł 16-obiektywowego aparatu do smartfonów, pozwalający dowolnie wyostrzać wykonane zdjęcia. Stąd można przypuszczać, że prędzej czy później taki aparat trafi do urządzeń Nokii, choć konkretna data jest nieznana. Teraz jednak pojawiła się informacja od dyrektora generalnego Pelican Imaging, że produkt jego firmy jest obecnie testowany przez nieujawnionych producentów smartfonów i w przyszłym roku trafi na rynek w co najmniej jednym urządzeniu. Są więc mocne podstawy do spekulacji, że to właśnie Nokia wprowadzi smartfon z nowatorskim aparatem plenoptycznym.

  Aparat Pelican zawiera 16 osobnych miniobiektywów, z których obraz jest rejestrowany osobno. Każdy z takich "podaparatów" rejestruje tylko jeden kolor: czerwony, zielony lub niebieski, podobnie jak w profesjonalnych kamerach posiadających trzy osobne matryce do każdego koloru, co poprawia jakość zdjęcia. Oprogramowanie składa wszystkie te obrazy w całość, generując plik JPEG o rozmiarze jedynie 20% większym od JPEG-a ze zwykłego aparatu. Po wykonaniu takiego zdjęcia można je wyostrzyć w dowolnym punkcie lub kilku punktach naraz. Taka zasada działania przy okazji powoduje, że niepotrzebny jest autofocus, czyli moduł aparatu nie ma ruchomych części i dzięki temu jest cieńszy od konwencjonalnego.


  Link


  Źródło:
  http://www.engadget.com/2013/05/02/pelican-imaging-array-camera-coming-2014/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2390 postów o ocenie 100, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  silvvester
  Poziom 24  
  Tak któtka ogniskowa jaka jest w smartfonowych aparatach, daje głębię ostrości od kilkunastu centymetrów do nieskończoności. Pytanie co tu wyostrzać?
 • #3
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto