Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaświadczenie o montażu systemu do ubezpieczyciela

03 Maj 2013 06:39 2568 14
 • Poziom 18  
  Witam
  Zwracam się z pytaniem do was a nawet z prośba, czy posiadacie druk aby można wystawić klientowi po założeniu systemu alarmowego.Klient potrzebuje aby okazać się w ubezpieczalni by mógł otrzymać 10%zniżki z tytułu posiadania systemu alarmowego.Druga sprawa to taka że jest to dalszy znajomy któremu załozyłem system za friko.Nie posiadam swojej działalności gospodarczej,ale mam wszystkie dokumenty potwierdzające moje kompetencje (licencja zabezpieczenia technicznego II,ukończony kurs na montaż urządzeń Satel, uprawnienia SEP,pełnomocnika na koncesji Ustawy o ochronie osób i mienia uprawniający do prowadzenia działalności w tym zakresie . Dlatego zastanawia mnie czy mogę takie zaświadczenie wypisać nie mając własnej działalności gospodarczej pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Zniżka może i przejdzie ( w co wątpię) , ale w przypadku likwidacji szkody firma ubezpieczeniowa ma świetną podstawę żeby nie płacić...
 • OptexOptex
 • Poziom 18  
  pepe napisał:
  Zniżka może i przejdzie ( w co wątpię) , ale w przypadku likwidacji szkody firma ubezpieczeniowa ma świetną podstawę żeby nie płacić...

  dziękuje za odpowiedź ale dalej nie rozumiem skoro mam uprawnienia na montaż od producenta urządzeń a nie posiadam działalności gospodarczej to już znajomemu nie mogę założyć systemu?. A co w przypadku firmy która zamontuje system a po miesiącu zakończy działalność. To ubezpieczyciel w razie szkody ma nie wypłacić.Elektrycy też sobie instalacje sami montują w domu i niektórzy nie mają działalności gospodarczej a w razie uderzenia pioruna lub przepięcia ubezpieczyciele zwracają pieniążki.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Zniżka jak najbardziej będzie tylko kolego nie możesz wykonywać usług nie prowadząc działalności gospodarczej albo innej formy prawnej, bo oszukujesz organa podatkowe naszego pięknego kraju :)
  Jeśli tak jak piszesz, wykonałeś system za darmo to jest to jakaś tam forma darowizny która też podlega opodatkowaniu ;)
  W tym kraju nie można wykonywać niczego nie będąc podmiotem prawnym albo osobą fizyczną z działalnością gospodarczą.
 • Poziom 18  
  Dziękuje serdecznie za wyjaśnienie mojego pytania
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  jjjanek napisał:
  ..... czy posiadacie druk aby można wystawić klientowi po założeniu systemu alarmowego.Klient potrzebuje aby okazać się w ubezpieczalni by mógł otrzymać 10%zniżki z tytułu posiadania systemu alarmowego.....


  Jedynym "drukiem" w tym przypadku jest Deklaracja Zgodności, ale zawsze trzeba być ostrożnym wystawiając taki dokument. Przykład deklaracji znajdziesz w googlach. Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej nie oznacza to, że razem ze znajomym w niedzielne popołudnie nie możecie wspólnie zamontować systemu sygnalizacji alarmu.
 • Pomocny post
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  jjjanek napisał:
  by mógł otrzymać 10%zniżki z tytułu posiadania systemu alarmowego

  Gra nie warta świeczki.
  Powodów do kwestionowania wypłaty odszkodowania dużo.
  Jeśli nawet klient będzie posiadał zaświadczenie o zamontowaniu systemu przez specjalistyczny zakład, będzie posiadał wymaganą deklarację zgodności do wymaganej klasy systemu ( co przekłada się na zgodność zainstalowanych urządzeń a nie tylko fikcję na papierze) to wyłoży się np. na braku konserwacji.
  A wszystko to kosztuje dużo więcej niż te 10% zniżki.
 • Poziom 18  
  [quote="irkor"]
  jjjanek napisał:
  Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej nie oznacza to, że razem ze znajomym w niedzielne popołudnie nie możecie wspólnie zamontować systemu sygnalizacji alarmu.

  Mam odczucie podobne skoro wykonałem instalacje alarmowa zgodnie z zaleceniami producenta wraz z jego certyfikatem że mogę montować jego urządzenia ,to dlaczego ubezpieczyciel miał by mi robić problemy z tego tytułu . Skoro urządzenia spełniają określone warunki zgodnie z deklaracją producenta i zostały założone przez osobę przeszkolona w tym zakresie.Wychodzi na to według polskiego prawa żeby napić się mleka musiał bym kupić krowę.Bo sam sobie też nie mógł bym założyć systemu pomimo ze posiadam uprawnienia bo brak firmy stał by na przeszkodzie.Polska to dziwny kraj
  Tak jak Rysiek2 napisał chyba sobie i koledze daruje te 10 procent by się starał od ubezpieczyciela
 • Pomocny post
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  jjjanek napisał:
  Wychodzi na to według polskiego prawa żeby napić się mleka musiał bym kupić krowę.Bo sam sobie też nie mógł bym założyć systemu pomimo ze posiadam uprawnienia bo brak firmy stał by na przeszkodzie.


  Systemy SSWiN, CCTV, SKD może robić każdy, nie wszystkie oczywiście ale te drobne - każdy. Podobnie jak instalacje domofonowe, telefoniczne itp.
  W pożarówce już jest trochę trudniej ale też prawie każdy.
  W swojej wieloletniej praktyce nie spotkałem się aby klient prywatny zabezpieczający dom, sklep, hurtownię, żądał chociażby okazania licencji o innych kwitach nie mówiąc.


  Uwierz mi, że są jednak sytuacje w których pomimo tego, że masz wszelkie niezbędne uprawnienia i kwalifikacje nie możesz formalnie wykonać u siebie zabezpieczeń a o wystawieniu samemu sobie deklaracji już nie wspomnę.
  Według mnie to jest bardzo mądra zasada.

  jjjanek napisał:
  dlaczego ubezpieczyciel miał by mi robić problemy z tego tytułu

  Ubezpieczyciel nigdy nie robi problemów przed szkodą tylko przy wyliczaniu odszkodowania.
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Rysiek2 napisał:
  Ubezpieczyciel nigdy nie robi problemów przed szkodą tylko przy wyliczaniu odszkodowania.

  Domniemam iż piszesz to z doświadczenia, czy możesz dać jakieś przykłady jakich zażądali dokumentów i jakie robili problemy.
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  pepe33 napisał:
  czy możesz dać jakieś przykłady jakich zażądali dokumentów i jakie robili problemy

  Nie bardzo chcę pisać o szczegółach. Tym bardziej, że sprawy dotyczą klientów mojej (poniekąd) konkurencji.

  Bardzo dokładnie trzeba czytać O.W.U. dot. kradzieży z włamaniem - tam jest wszystko czego przy likwidacji szkody mogą żądać. Problematyczny jest język (nazewnictwo) jakim operuje "Ubezpieczyciel". Nie jest to bynajmniej język Polskiej Normy.
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Zwykle to wygląda tak
  wartość mienia np 300 tys
  jeśli wartość składki ubezpieczenia wyszła by 1000 zł /założenie/
  to obniżka na system 10% czyli 900 zł wychodzi
  system kosztował np 3.000 zł
  czyli system zamortyzuje się po 30 latach czyli nigdy
  ale doszło do włamania i zniknęło towaru za 300 tys zł
  1. system był niesprawny
  dali zniżkę 10% czyli nie wypłacają 300 tys tylko 270 tys
  klient jest stratny 30 tys + 3 tys za kiepski system
  2. system był sprawny
  czyli powinni wypłacić całe 300 tys ale ....klient dostanie 300 tys lub lub nie
  ale załóżmy dostał
  czyli jest stratny 3 tys zł które wydał na system minus 100 zł zysku na 0bniżeniu składki
  ale tak jest w Polsce
  w Niemczech jest inaczej
  nikt nie ubezpieczy jeśli nie ma systemu ale składki mogą różnić się nawet kilkakrotnie zależnie od innych okoliczności
 • Poziom 15  
  irkor napisał:
  jjjanek napisał:
  Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej nie oznacza to, że razem ze znajomym w niedzielne popołudnie nie możecie wspólnie zamontować systemu sygnalizacji alarmu.

  Mam odczucie podobne skoro wykonałem instalacje alarmowa zgodnie z zaleceniami producenta wraz z jego certyfikatem że mogę montować jego urządzenia ,to dlaczego ubezpieczyciel miał by mi robić problemy z tego tytułu . Skoro urządzenia spełniają określone warunki zgodnie z deklaracją producenta i zostały założone przez osobę przeszkolona w tym zakresie.

  A to mamy kilka zagwozdek
  1. system wg starej normy czyli miał być np SA-3
  wszystkie elementy klasy C i wcale nie oznacza to, że system uzyska klasę SA-3 bo np czujka PIR zostanie zamontowana zaraz przy drzwiach otwierających sie tak, że zasłaniają pole widzenia czujki - a ponieważ w klasie C nie ma antymaskingu to system nie może jako całość uzyskać klasy SA-3 bo tam jest warunek, że system ma byc odporny na ogólnie dostępne narzędzia a ten system pokonuje się za pomocą miotły czyli narzędziem ogólnie dostępnym
  dopiero zamontowanie kontaktronu na drzwiach przy tym PIRze i to kontaktronu polaryzowanego ustala klasę systemu na SA-3
  2. system wg nowej normy - od stopnia ochrony 2 musi być podłączony do stacji monitorowania
 • Poziom 27  
  SJS napisał:
  irkor napisał:
  Mam odczucie podobne skoro wykonałem instalacje alarmowa zgodnie z zaleceniami producenta wraz z jego certyfikatem że mogę montować jego urządzenia ,to dlaczego ubezpieczyciel miał by mi robić problemy z tego tytułu . Skoro urządzenia spełniają określone warunki zgodnie z deklaracją producenta i zostały założone przez osobę przeszkolona w tym zakresie.  Ja tego nie napisałem Kolego SJS.
 • Poziom 18  
  Dziękuje wszystkim za wyjaśnienie okazuje się że te 10% nie jest adekwatne do późniejszych konsekwencji pozdrawiam