Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blok instalacja jednofazowa

gentlay 03 Maj 2013 08:33 2139 6
  • #1 03 Maj 2013 08:33
    gentlay
    Poziom 8  

Witam
    Posiadam w mieszkaniu (blok) instalacje jednofazową a dokładniej dwa kable idą z klatki.Chciałem się dowiedzieć czy jest możliwość i tu mam kilka pod pytań
    1.Wyciągnąć stare przewody i w miejsce ich wpuścić nowe (podejrzewam że są w rurach ochronnych ) bez większego kucia i wycinania.

2.Co mam kupić do wykonania takiej instalacji - przedpokój kuchnia łazienka mały pokój duży pokój ( obecnie są dwa korki na całe mieszkanie )

3.Może jakiś schemat

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • #2 03 Maj 2013 08:47
    Elmont
    Poziom 23  

Zaproś rozgarniętego elektryka by się rozejrzał co i jak później u administratora tejże
    posesji uzyskać stosowne pozwolenia . Jeżeli jest konieczna ingerencja w układ
    rozliczeniowy postarać się o odpowiednie pozwolenia u dostawcy energii elektrycznej.
    Wtedy będzie można rozpocząć wszelkie pracy przy instalacji elektrycznej .

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 03 Maj 2013 13:51
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Posłuchaj rady kolegi Elmont bo można wiele złego zrobić sobie i swoim bliskim poprzez wadliwą instalację .Później gdy staje się tragedia to co będziesz chciał zrobić, tym bardziej że chcesz przerobić instalację w łazience i dopływ do mieszkania(z nowymi zabezpieczeniami?) to bardzo newralgiczne punkty instalacji.Poczytaj sobie ile potrzebujesz wiedzieć żeby to dobrze wykonać .
    http://www.nhsep.pl/dokumenty/Wykon_instal_nowe_prze_%2022.09.09r.pdf

0
  • #4 03 Maj 2013 13:54
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Tylko nie czytaj strony trzeciej tego opracowania (p. 2), bo Łasak cygani.

0
  • #5 03 Maj 2013 13:57
    Faszysta
    Poziom 9  

gentlay napisał:

1.Wyciągnąć stare przewody i w miejsce ich wpuścić nowe (podejrzewam że są w rurach ochronnych ) bez większego kucia i wycinania.

Teoretycznie dobre rozwiązanie w praktyce nie do zrealizowania, rurki bergmana są ciasne a jak jeszcze są jakieś zagięcia to już amen.
    gentlay napisał:

2.Co mam kupić do wykonania takiej instalacji - przedpokój kuchnia łazienka mały pokój duży pokój ( obecnie są dwa korki na całe mieszkanie )

Na pewno przewód 3x2,5 YDYp i 3x1,5YDYp zwracam szczególnie uwagę na przekroję, podałem koledze najpopularniejsze typy przewodów. Jeśli chce kolega instalację bezpuszkową to głębsze puszki fi 60 a jak puszkową to dodatkowo puszki fi 80 czy tam fi 100. Do tego złączki wago lub podobne.
    Dochodzi rozdzielnica, zabezpieczenie różnicowoprądowe, wyłączniki nadprądowe, kontrolka fazy, rozłącznik FR.
    Po tynkowaniu kupujesz biały osprzęt gniazda, łączniki etc. To takie wstępne zakupy.[/quote]
    gentlay napisał:

3.Może jakiś schemat

Ale schemat czego?

Przedmówca Ci napisał dobrze. Elektryk przed robotą powinien zobaczyć z jakim pomieszczeniem ma do czynienia, jakie jest zasilanie czy będzie potrzebne rozblombowanie etc. On to musi zobaczyć. Życzę żebyś natrafił na dobrego elektryka:)

0
  • #6 03 Maj 2013 14:19
    kortyleski
    Poziom 41  

gentlay napisał:
    dokładniej dwa kable idą z klatki.

Faszysta napisał:

Na pewno przewód 3x2,5 YDYp i 3x1,5YDYp

A może najpierw zapytać gdzie znajduje się układ pomiarowy i jaki przydział mocy? Bo jakoś mi te dwa kable z klatki pachną WLZtem a tu już nie 2.5...

gentlay napisał:
    obecnie są dwa korki na całe

gentlay napisał:
    3.Może jakiś schemat

Te wypowiedzi świadczą tylko o zerowej wiedzy o elektrotechnice. Jedynym rozwiązaniem jest:
    Elmont napisał:
    Zaproś rozgarniętego elektryka by się rozejrzał co i jak później u administratora tejże
    posesji uzyskać stosowne pozwolenia

0
  • #7 03 Maj 2013 15:51
    retrofood
    Moderator

kortyleski napisał:

Te wypowiedzi świadczą tylko o zerowej wiedzy o elektrotechnice. Jedynym rozwiązaniem jest:
    Elmont napisał:
    posesji uzyskać stosowne pozwolenia

Dlatego temat zamykam.

0