Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczna regulacja wentylatorów w obudowie przez CPU i GPU

misterbociek 03 Maj 2013 12:33 3648 11
  • #1 03 Maj 2013 12:33
    misterbociek
    Poziom 21  

Witam!!!
    Ostatnio zamontowałem sobie 3 wentylatory w obudowie ponieważ czasem mi się dość mocno nagrzewa CPU lub GPU. Z powodu że CPU/GPU nagrzewa mi się jedynie podczas grania pasuje mi jakiś regulator bo wentylatory strasznie głośno chodzą :| Na początku myślałem o tym AVT1596 B lecz to jest na termistoru i nie wiecz czy to będzie dobrze chodziło. Pasuje mi żeby ten cały regulator był sterowany poprzez wentylatory od CPU/GPU.
    Mam nadzieję że wiecie o co mi chodzi :D
    Znacie taki regulator żeby nie był na termistor lecz żeby sam się regulował ?]Link[/url]

0 11
  • #2 03 Maj 2013 12:38
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Na CPU najlepiej jest dać wentylator "4-pinowy". Jest sterowany przez PWM i jego obroty są automatycznie dobierane w zależności od temperatury CPU. Jeśli masz dodatkowe 4-pinowe złącza do wentylatorów na płycie, to sterowanie będzie podobne.
    Przykład takiego wentylatora: http://www.arctic.ac/en/p/cooling/case-fans/556/arctic-f-pwm-co-.html?c=2183
    Z sygnału PWM dla CPU można też korzystać do sterowania innymi wentylatorami, jak to jest opisane przy wspomnianym wentylatorze (PWM sharing).

0
  • #3 03 Maj 2013 12:48
    misterbociek
    Poziom 21  

wiem wiem... wentylatory od CPU i GPU są regulowane ale od obudowy nie bo mają tylko 2 przewody

0
  • #5 03 Maj 2013 13:05
    misterbociek
    Poziom 21  

speedy9 napisał:
    To kup do obudowy sterowane i wykorzystaj PWM z CPU do ich sterowania.

YY a jak takie sterowanie wygląda ?

0
  • #7 04 Maj 2013 12:47
    misterbociek
    Poziom 21  

aaa już wiem o co koledze chodzi. A dało by się jakoś podłączyć pod CPU i GPU równocześnie , ponieważ raz jest tak że to grafika mi się nagrzewa a procesor jest OK a czasem na odwrót.

Dodano po 2 [godziny] 41 [minuty]:

a ten PWM jak działa? Tam jest jakieś napięcie(tym szybciej ma chodzić wentylator tym większe napięcie?)?

0
  • #9 15 Maj 2013 21:56
    oldfirehandpl
    Poziom 17  

NZXT SENTRY LX SUPER proszę bardzo. Co prawda trochę drogie. Ale jeżeli mamy wolne 2 zatoki 5.5" to śmiało można montować

0
  • #10 16 Maj 2013 15:56
    t.luk
    Poziom 19  

Panelom od NZXT to podziękujemy, na forum producenta ludzie sporo na nie narzekają. Jeśli już to coś porządnego typu Lamptron FCT (test, prezentacja na żywo)

0
  • #11 16 Maj 2013 17:38
    misterbociek
    Poziom 21  

oldfirehandpl napisał:
    NZXT SENTRY LX SUPER proszę bardzo. Co prawda trochę drogie. Ale jeżeli mamy wolne 2 zatoki 5.5" to śmiało można montować

bez przesady...

0
  • #12 23 Maj 2013 12:43
    t.luk
    Poziom 19  

Trochę drogie ale zdecydowanie warte uwagi to są panele Lamptrona i Scythe a nie NZXT, z którymi ludzie mają dziwne problemy...

0