Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakim prądem ładować Li-po 1S połączonych szeregowo bądź równolegle

domino19140291 03 Maj 2013 13:23 5535 16
  • #1 03 Maj 2013 13:23
    domino19140291
    Poziom 9  

Mam pytanie odnośnie ładowania szeregowo lub równolegle połączonych ze sobą pakietów 1S.

Przypuśćmy, że chcę naładować 4 x Lipo 1S 3.7V 380 mAh 20C.

Jeśli połączę je:

Szeregowo to mam: 14.8V 380 mAh

Równolegle to mam: 3.7V 1520 mAh

Mam ładowarkę mikroprocesorową gdzie wybiera się ilość pakietów do ładowania więc sama ustala wartość napięcia przy ładowaniu, mogę też ustawić pojemność przy jakiej ma przerwać ładowanie.

Chodzi mi teraz o to jakim prądem ładować oba te układy, czy niezależnie od połączenia zawsze prądem 1C czyli 0,3A ? I analogicznie jak ustawiać pojemność pakietu zależnie od połączenia ?

Dziękuje za odpowiedź

0 16
  • #2 03 Maj 2013 14:44
    goldi74
    Poziom 43  

W szeregu ładuj prądem 1C, równolegle możesz ładować prądem 4C (dla pojedynczego ogniwa) czyli 1,2A. A pojemność ustawiasz taką jaką już obliczyłeś wyżej.

0
  • #3 03 Maj 2013 19:31
    Madrik
    Moderator Robotyka

1 - Pakiet to jest kilka ogniw. 1S to jest ogniwo. Jedno. Na pakiet potrzeba co najmniej 2.

2 - Ładujesz pojedyncze ogniwa prądem nie większym 380mA. Przez godzinę, nie dłużej. KAŻDE osobno.

3 - Nigdy nie ładujemy wielu ogniw, które nie są połączone w pakiet.

4 - Do połączenia ogniw pakiet trzeba je wyselekcjonować pod kątem rezystancji wewnętrznej i parametrów. Łączenie ogniw LIPO, o nieznanych parametrach (nawet z tej samej partii produkcyjnej mogą być różne), jest co najmniej nierozsądne. Te ogniwa mogą być zbyt niebezpieczne. Gdy coś się zacznie z ogniwem dziać, możesz nawet nie mieć czasu wyjąć wtyczki. Jak ogniwo dostanie zwarcia wewnętrznego to już nic nie zdołasz zrobić. Można się tylko przygotować do próby gaszenia gwałtownego pożaru.

5 - Przy ładowaniu wielu ogniw, KAŻDE musi być balansowane. To nie są "paluszki" NIMH/NICD z kiosku. To wysokowydajne, bardzo delikatne i niebezpieczne ogniwa.
    Możesz tak zrobić bardzo silną bombę zapalającą.

1
  • #4 03 Maj 2013 21:39
    domino19140291
    Poziom 9  

Ok zgadzam pakiet to kilka ogniw źle napisałem. Ładuje ogniwa połączone w pakiet poprzez balanser tak jak na tym schemacie i myślę, że jest to poprawne połączenie.

Jakim prądem ładować Li-po 1S połączonych szeregowo bądź równolegle

0
  • #5 04 Maj 2013 14:46
    Madrik
    Moderator Robotyka

W ten sposób - owszem.

0
  • #6 03 Lip 2013 08:22
    cincin85
    Poziom 15  

Witam jeśli mam ogniwo 11,1 v ładuję to 1A to jak sprawdzić kiedy jest w pełni naładowany?

0
  • #7 03 Lip 2013 09:43
    goldi74
    Poziom 43  

cincin85 napisał:
    Witam jeśli mam ogniwo 11,1 v ładuję to 1A to jak sprawdzić kiedy jest w pełni naładowany?

A w jaki sposób ładujesz ten pakiet? To kontroler w ładowarce odpowiada za określenie poziomu naładowania i zakończenie procesu ładowania.

0
  • #8 03 Lip 2013 10:39
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

cincin85 napisał:

Jak przy stalym napieciu 12,6V zaczyna ciagnac malo pradu, to jest naladowany. Ladowarka tego powinna pilnowac. Jak nie pilnuje to jej nie uzywaj.

Madrik napisał:

3 - Nigdy nie ładujemy wielu ogniw, które nie są połączone w pakiet.

Szeregowo to moze nie, ale rownolegle jak najbardziej. Jak to sa pojdyncze ogniwa a nie pakiety >=2S, to nic nie trzeba balansowac. Pakiety/ogniwa moga miec rozne pojemnosci. Wazne zeby pakiety mialy taka sama ilosc ogniw.

0
  • #9 03 Lip 2013 11:16
    cincin85
    Poziom 15  

Chodzi o to że moja ładowarka Walkera GA 005 zamiast go ładować rozładowuje, i robię to za pomocą swojego zasilacza, jest to akumulator do helikoptera walkery 1500 mah robbe roxxy z jakimś chipem, jest przyklejony na taśmę, nie wiem do czego służy "BID CHIP".

0
  • #10 10 Lip 2013 12:27
    dudekartur
    Poziom 2  

Ładując akumulator Li-po poprzez ładowarkę procesorową to ona sama zakończy proces i wyświetli ilość mAh jakie weszło w pakiet.
    Napięcie na cele bez obciążenia wówczas nie powinno przekraczać 4-4,2 V

sam prąd ładowania to temat rzeka i najczęściej producent podaje najbardziej wydajne napięcie jakie można zastosować z zachowaniem wysokiej żywotności.

jeżeli jest akumulator 2000mAh i prąd ładowania podany jako 2C = 4 A
    jeżeli pakiet 5000mAh i prąd ładowania 4C to = 20 A

Ale jeśli potrzeba w krótkim czasie naładować to można odstąpić od tej reguły, z tym że należy pamiętać o możliwym zmniejszeniu żywotności ogniw.

W języku polskim obowiązuje zasada, że zdania zaczynamy od dużej litery. Proszę pilnować pisowni.

0
  • #11 02 Sie 2013 16:21
    Piotr Pierchała
    Poziom 12  

Nawet wybuchu.
    1 miesiąc temu ładowałem imaxem b6 akumulator Hpi Plazma (1100mah NiMh) w trybie automatycznym i go rozsadziło.Ładowarka niby z ilością zabezpieczeń większą niż Pentagon a jednak zawiodła.Z góry mówię że na stronie sprzedawcy było napisane iż automatycznie dobiera napięcie i natężenie ;/

0
  • #12 02 Sie 2013 16:29
    Madrik
    Moderator Robotyka

A może nie zrozumiałeś, że akumulator też ma swoją żywotność i pracuje określoną ilość cykli. Podłączony non-stop przez miesiąc, przeżywa po kilkadziesiąt krótkich cykli dziennie. Nic dziwnego, że nie wytrzymał.

Jednego zabezpieczenia nie da się wbudować - Tego przed głupotą użytkownika.

Jakoś niektórym trudno zrozumieć, że urządzenia techniczne to nie są młotki.
    A instrukcje obsługi nie są po to, żeby w Brazylii mogli drzewa wycinać.
    Wypada je jednak czytać.
    Szczególnie w przypadku chińszczyzny.

Akumulatory trzeba przygotować do przechowywania przez dłuższy czas. Nie lubią ani ładowania ponad miarę, ani przeładowania, ani rozładowania, ani nawet leżenia w pełni naładowane.
    Każdy typ ogniw ma określone warunki przechowywania. Jeżeli się ich nie przestrzega, to trzeba się z akumulatorem pożegnać.

0
  • #13 02 Sie 2013 17:22
    goldi74
    Poziom 43  

Piotr Pierchała napisał:
    Z góry mówię że na stronie sprzedawcy było napisane iż automatycznie dobiera napięcie i natężenie ;/

Podaj link do tej strony.

0
  • #14 02 Sie 2013 19:26
    Piotr Pierchała
    Poziom 12  

Nie wiem kupowałem rok temu.Już na pewno tego nie ma w archiwum allegro ;/

0
  • #15 02 Sie 2013 22:21
    Madrik
    Moderator Robotyka

To na pewno nie wina ładowarki, tylko twoja. Zostawić na miesiąc podłączony akumulator. Litości.
    To jak wjechać samochodem w słup i zgłosić do producenta reklamacje, że chłodnica ma przeciek.

0
  • #16 02 Sie 2013 23:04
    Sabre
    Poziom 18  

Madrik napisał:
    To na pewno nie wina ładowarki, tylko twoja. Zostawić na miesiąc podłączony akumulator. Litości.

Ja już nie wiem czy to niepoważny moderator, czy brak umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Ten sam żart powtórzony dwa razy jest już nieśmieszny, więc zakładam, że nie zrozumiałeś co kolega napisał o ładowaniu miesiąc temu a nie przez miesiąc czasu.

0
  • #17 02 Sie 2013 23:21
    Piotr Pierchała
    Poziom 12  

Madrik napisał:
    To jak wjechać samochodem w słup i zgłosić do producenta reklamacje, że chłodnica ma przeciek.

Akumulator był podłączony 30 minut ><. No ale dobra już kit z tym bo widze że się kłótnia robi bez powodu.

Dodano po 9 [minuty]:

Madrik napisał:
    .
    Akumulatory trzeba przygotować do przechowywania przez dłuższy czas. Nie lubią ani ładowania ponad miarę, ani przeładowania, ani rozładowania, ani nawet leżenia w pełni naładowane.
    Każdy typ ogniw ma określone warunki przechowywania. Jeżeli się ich nie przestrzega, to trzeba się z akumulatorem pożegnać.

Jeżeli kierujesz te zdania do mnie to uważasz że jestem głupi. :|
    To logiczne że kiedy zostawi się akumulator na dłuższy czas to traci swój potencjał ...Chryste...

0