Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podkręcanie procesora - a sekcja zasilania

Oximon 03 Maj 2013 16:31 3759 9
  • #1 03 Maj 2013 16:31
    Oximon
    Poziom 27  

Witam!

Znalazłem w internecie taką wypowiedź dotyczącą ilości faz w sekcji zasilania płyty głównej:

Cytat:
    Sekcja zasilania
    Ważny element płyty głównej, który ma znaczenie przede wszystkim przy podkręcaniu. O stabilności zasilania decyduje jakość oraz ilość faz. 3+1 oznacza, że trzy fazy odpowiedzialne są za dostarczanie prądu do rdzeni procesora a jedna zasila kontroler pamięci.

Sekcja 3+1 stosowana w budżetowych płytach głównych nie pozwoli na skuteczne podkręcanie prądożernych procesorów, jednak powinna wystarczyć do OC tych z dolnej półki np. Athlona II X2. Często też na płytach z 4 fazowym zasilaniem producent nie zaleca stosowania procesorów z TDP wyższym niż 95W.

Sekcja 4+1 pozwala na zamontowanie bardziej prądożernych procesorów oraz oferuje dobre możliwości podkręcania. Jeszcze lepiej gdy wyposażona jest w radiator na mosfetach.

Do wyczynowego overclockingu przeznaczone są płyty z sekcją 8+2 chłodzoną radiatorem.

Najbardziej zastanawia mnie sekcja 4+1. Otóż np. moja płyta takową posiada. Nam w niej zamontowany Phenom II x6 z tdp równym 95W. Jednakże z tego co słyszałem podkręcanie mojego CPU nie jest zalecane przy takiej sekcji.

Tu więc zwracam się do was - co o tym sądzicie? Bo ja już sam nie wiem co o tym sądzić. Sztuka procesora mi się trafiła świetna - kręci się ładnie. Tylko mam świadomość, że jak przesadzę, to może pójść dym.

Pozdrawiam,
    Oximon

0 9
  • #2 03 Maj 2013 16:34
    karolark
    Poziom 40  

Podaj konkretny model mobo bo same sucha ilośc faz to trochę mało :D

0
  • #3 03 Maj 2013 16:59
    Oximon
    Poziom 27  

Gigabyte 970A-DS3

0
  • Pomocny post
    #4 03 Maj 2013 18:43
    Kasek21
    Poziom 43  

Zamontuj radiatory na mosfetach i kręć.

0
  • Pomocny post
    #5 03 Maj 2013 19:42
    pawelr98
    Poziom 35  

Ja wątpię czy dużo z tego phenom-a II x6 wyciśniesz. Thubany wymagają bardzo rozbudowanej sekcji (tj. 6+2/8+2). Jak zaczniesz podnosić Vcore to dosyć szybko załączy ci się OCP. Miałem kiedyś mojego phenom-a II x4 965 na płycie z sekcją 4+1. Sekcja dawała radę ale to nie było nawet solidne OC (1.4 Vcore).Za to mosfety były cholernie gorące. Założenie radiatorów trochę pomogło ale do wystudzenia potrzebowałem zamontować wentylator 80mm wiejący na te radiatory. Kolejna sprawa to jakość tej sekcji. Wielokrotnie zostało udowodnione że np. sekcja 8+2 z płyty za 350zł gorzej sobie radzi z zasilaniem niż sekcja 8+2 z płyty za 500zł.

BTW. Zamiast tej 970A-Ds3 mogłeś brać coś pokroju Crosshair III Formula albo chociaż GA-MA770T-UD3.

0
  • #6 03 Maj 2013 21:10
    Oximon
    Poziom 27  

Wiem, wiem. Płyta była kupiona dość dawno, niestety, bez mojej wiedzy. Tragedii nie ma, ale gdybym sam wybierał - wziął bym coś lepszego.

Co do radiatorów, no właśnie się przemierzam. Problem taki, że sekcja jest umieszczona pomiędzy innymi elementami i jest tam mało miejsca. Mam jeszcze takie pytanko - czy radiatory mogą dotykać kondensatorów?

0
  • Pomocny post
    #7 03 Maj 2013 21:13
    Kasek21
    Poziom 43  

Najlepiej aby nie dotykały.

0
  • #8 03 Maj 2013 23:48
    Oximon
    Poziom 27  

Ale jeżeli się zdarzy, to może doprowadzić do jakiegoś zwarcia?

0
  • Pomocny post
    #9 03 Maj 2013 23:50
    Kasek21
    Poziom 43  

Do zwarcia nie ale radiatory jeżeli będą się stykać z kondensatorami to będą je dodatkowo podgrzewać - co nie jest wskazane.

0
  • #10 30 Maj 2013 21:02
    Oximon
    Poziom 27  

Temat zamykam. Dziękuję wszystkim udzielającym się w temacie za pomoc.

0