Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 400W Elmuz SBX 400 - potrzebne informacje

26 Lut 2005 13:46 1736 8
  • Poziom 16  
    Witam wszystkich.
    Potrzebuje jakie kolwiek informacje na temat wzmacniacza który jest wbudowany w obudowe subwofera(w kolumne). Na kolumnie pisze "SBX 400" na płytce od wzmacniacza widnieją diw nazwy: "ELMUZ" i "PBX-1" Wzmacniacz jest zasilany +- ale nie wiem jakimi napięciami bo trafo spalone i nie ma na nim etykiety. Jest 6 tranzystorów końcowcyh o nazwie 2SC3281 które zostały wszystkie spalone. Trzy tranzystory (2SC3281) są zasilane plusem i sterowane MJE15033 i trzy tranzystory (2SC3281) zasilane minusem, sterowane MJE15032.Tranzystory MJE też padły.Czy to nie dziwne że połowa tranzystorów NPN jest zasilana napięciem ujemnym a druga połowa dodatnim ? Dla podpowiedzi mogę powiedzieć że tranzystory zasilane z minusa mają diode z kolektora 2SC3281 do MJE (3 noga patrząc od strony przodu tranzystora). Anoda tej diody jest na kolektorze tranzystora 2SC3281. Tranzystory które są zasilane plusem mają rezystor zamiast diody

Wzmacniacz podobno jest mocy 400W, a właściwie był ;)
  • Poziom 42  
    Witam! Jeżeli wzmacniacz nie był oszukany i faktycznie miał te 400W, to trafo musiałoby mieć 2x56V, co po filtracji dałoby 2x80V, zobacz na napięcie elektrolitów, czy są na 80V i w tedy będzie wiadomo jak nawinąć.
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    kondensatory są do 100V, po za tym trafo jest toroidealne, więc przewinięcie trafa nie wchodzi w gre :/

Pozostaje kwestia tranzystorów , bo ktoś grzebał już w tym wzmacniaczu i nie wiem czy to nie jest jakaś prowizorka.
  • Poziom 42  
    Witam! Jeżeli nie chcesz przewijać, to kup trafo TST 600/016 2x55V, jak nie masz zamiaru tego katować, to możesz TST 450/016 2x55V
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Zgadza się. Nie popatrzyłem na którą noge idzie zasilanie :( Tyle że na emiter jest - a na kolektor +. Jutro odpale bez tranzystorów go i zobacze czy dźwięk przechodzi przez niego czy też się gubi.

• Poziom 26  
    napiecia z trafa wylicz sobie z przekladni napieciowej musisz tylko odwinac druty i policzyc zwoje wtedy Uwe /Uwy==Zwe/Zwy ... nalezy przyjac jeszcze mala poprawke tzn napiecie wyjsciowe zeczywiscie bylo 5 % mniejsze niz wyliczysz z przekladni
  • Poziom 22  
    power napisał:
    Zgadza się. Nie popatrzyłem na którą noge idzie zasilanie :( Tyle że na emiter jest - a na kolektor +. Jutro odpale bez tranzystorów go i zobacze czy dźwięk przechodzi przez niego czy też się gubi.

sory za blad pomylilem strzalki z pospiechu. dobrze mówisz emiter na + a kolektor na -
  • Poziom 16  
    Czy tranzystor BDX44 można zamienić na BD681 ??