Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na LM3886 kilka pytań

03 Maj 2013 18:09 2808 6
  • Poziom 17  
    Witam.
    Mam zamiar zrobić sobie wzmacniacz na LM3886 lecz kilka rzeczy mnie blokuje.
    Wzmacniacz na LM3886 kilka pytań
    Czy ten schemat jest poprawny i co to jest oznaczone L1?
    Transformator jaki by użyto to ok 2x24 5A na dwa kanały,
    Chyba, że mogę jakiś mniejszy?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    kamil1202 napisał:
    Czy ten schemat jest poprawny

Porównaj z datasheetem. Zwłaszcza w kwestii końcówki nr 5.

kamil1202 napisał:
    co to jest oznaczone L1?

Cewka - dławik.

kamil1202 napisał:
    Transformator jaki by użyto to ok 2x24 5A na dwa kanały,

A czym to obciążysz? Jeśli obciążenie będzie czteroomowe to transformator będzie w sam raz, jeśli ośmioomowe - może mieć mniejszą moc.
  • Poziom 17  
    A ta cewka-dławik jaką ma mieć wartość, wzmacniacz będzie głównie pracował z 8ohm to więc jakie trafo użyć, ile A.
  • Poziom 26  
    Wg datasheet L- 0,7uH. Jednak zastanowiłbym się na Twoim miejscu co chcesz osiągnąć. Sam robiłem niedawno taki wzmacniacz tylko na TDA7294. A Ty chcesz zbudować wzmacniacz mono czy stereo? Do wzmacniacza stereo potrzebujesz 2 takich układów, chyba że wzmacniacz chcesz podłączać pod jeden głośnik. Poza tym dla 8ohm, to ja bym dał trafo o większym napięciu np 28V, ale nie znów 5A to za dużo.
  • Poziom 17  
    Wzmacniacz będzie stereo, chcę go użyć do komputera.
    Kolumny jakie będzie napędzał 8ohm i 120W RMS jakieś no-name, ale o dziwo w nich są głośniki Tonsila.
    Transformator jaki bym na razie użył to 2x24V i ok 3-5A z Grundig SV2000 lub z Denon PMA425r, który by był lepszy według ciebie - jutro rano mogę podać dokładne napięcia obu transformatorów.
    A i czy mam do tego wzmacniacza dorzucać jakiś przedwzmacniacz czy nie warto,
    ale jeśli tak to może znacie jakiś który ma małe szumy.

Moderowany przez Mirek Z.:

Pisownię postu poprawiłem (brak dużych liter itd.).

• Poziom 26  
    Właściwie to powinienem Cię odesłać do noty aplikacyjnej spowrotem bo tam jest napisane na 8 stronie co to są za elementy. Cs to kondensator filtrujący na wejściu zasilania dodatniego ja bym dał coś większego np 1000uF, a Rm to kondensator na wyciszeniu. Ja bym dał 10k ale prawidłowo wylicza się go ze wzoru który znajdziesz tu : http://www.edw.com.pl/ea/archiwum/lm3886.pdf
    Tu masz opis elementów radzę się z tym zapoznać. Pamiętaj również że Twoje 24V AC, dadzą za mostkiem jakieś 34V. Zasilacz musi być symetryczny, schematy takiego zasilacza w sieci są również dostępne, jak i płytki Pcb. Co do przedwzmacniacza, to jest to twój wybór możesz zrobić coś na lm1036, ale nie jest on bez wad, http://mirley.firlej.org/przedwzmacniacz_stereo - tu kolega mirley chwali ten, jednak moim zdaniem przedwzmacniacz to zabawka, lepiej dać jakiś dobry potencjometr(alps) zamiast marnej jakości przedwzmacniacza.