Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Makita HR2450 - iskrzenie na komutatorze,dym,wolne obroty

pmitus 03 Maj 2013 18:29 7191 6
  • #1 03 Maj 2013 18:29
    pmitus
    Poziom 12  

Witam!
    Mam problem z młoto wiertarką Makita HR2450, otóż podczas pracy z pod obudowy zaczął wydobywać się dym z okrutnym zapachem, obroty wiertarki zmalały (straciła moc). Rozebrałem odkurzyłem, wyczyściłem okolice szczotek i wirnika z kurzu i pyłu, sprawdziłem szczotki długość około 1cm wydają się dobre. Wszystko poskładałem i w tej chwili po odpaleniu,mocy w wiertarce brak, powoli się obraca i bardzo iskrzy na komutatorze. Przeszukałem google ile ludzi tyle opinii co do usterki, większość wskazuje na uszkodzenie wirnika. Koszt wirnika wg. popularnego portalu to ponad 130zł, nie chciałbym wyrzucić tych pieniędzy w przysłowiowe błoto dlatego proszę o pomoc. Może podpowiecie jak i co sprawdzić,żeby jednoznacznie ustalić co jest przyczyną niedziałania młoto wiertarki. Sprzęt używam wyłącznie do prac domowych,więc naprawdę jest w bardzo dobrym stanie technicznym.

1 6
  • #2 03 Maj 2013 18:53
    Grzesiek_Slosarczyk
    Poziom 20  

Z tego co piszesz wszystko wskazuje na uszkodzenie wirnika ( możliwe zwarcie między zwojowe- silne iskrzenie na komutatorze ). Należało by sprawdzić wirnik pod tym kontem. Ja do tego mam proste urządzonko wykonane z części pierwotnej transformatora. Rdzeń w kształcie litery U i nawinięte uzwojenie kładę na to wirnik i jeżeli cienka blaszka jest przyciągana do wirnika świadczy to o zwarciu wewnątrz uzwojenia.

0
  • #3 03 Maj 2013 19:15
    pmitus
    Poziom 12  

Dzięki za szybką odpowiedź. A nie można tego uszkodzenia sprawdzić za pomocą miernika? Czy przy takim uszkodzeniu wydobywałby się dym w momencie w/w uszkodzenia? Jeżeli wirnik to czy orientujesz się gdzie najtaniej można znaleźć? Może są jakieś zamienniki?

0
  • #4 03 Maj 2013 20:14
    Jacek1983rr
    Poziom 23  

Oryginalny wirnik kosztuje w granicach 120złotych to nie jest drogo jeśli uważasz inaczej to czas zmienić poglądy. Istnieje jeszcze coś takiego jak przewinięcie wirnika co niektórzy robią to za kwotę około 80złotych jeśli będziesz musiał to wysłać to lekko doliczasz przynajmniej 30złotych ( wysyłka jak i powrót). W oryginale jest założone zapewne jedno łożysko także należy dokupić tylko drugie i szczotki przy zamienniku dwa łożyska i szczotki. W konsekwencji uzyskujesz podobną kwotę przy dwóch opcjach z czego oryginał masz przy mniejszych nakładach czasowych:)

0
  • #5 03 Maj 2013 20:14
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Jak stara to wiertarka bo jeśli ma więcej lat to bym poszedł kupić nową (stojan spalony udar zmęczony uzwojenie stojana przegrzane). A jeśli upierasz się dalej o pozostaniu przy tej to poszukaj w najbliższej okolicy nawijacza silników on ci to sprawdzi za parę groszy.

0
  • #6 03 Maj 2013 20:52
    anet870
    Poziom 25  

Ja bym zaczął od sprawdzenia łożysk wirnika...

0
  • #7 03 Maj 2013 21:42
    pmitus
    Poziom 12  

Ok, kupię oryginał sprawdziłem razem z łożyskiem 130zł.Po weekendzie zaniosę do gościa który przewija silniki,żeby sprawdził wirnik i stojan. Wiertarka jest stara,bo ma z 10lat,ale jak wspominałem wcześniej używana tylko do prac domowych,wiec nic nie jest wybite, udar i młot działają należycie. Dodam,że łożysko sprawdziłem, jest ok. Dziękuję za porady.

1