Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Makita HR2450 - iskrzenie na komutatorze,dym,wolne obroty

pmitus 03 May 2013 18:29 11787 7
Bosch
 • #1
  pmitus
  Level 12  
  Witam!
  Mam problem z młoto wiertarką Makita HR2450, otóż podczas pracy z pod obudowy zaczął wydobywać się dym z okrutnym zapachem, obroty wiertarki zmalały (straciła moc). Rozebrałem odkurzyłem, wyczyściłem okolice szczotek i wirnika z kurzu i pyłu, sprawdziłem szczotki długość około 1cm wydają się dobre. Wszystko poskładałem i w tej chwili po odpaleniu,mocy w wiertarce brak, powoli się obraca i bardzo iskrzy na komutatorze. Przeszukałem google ile ludzi tyle opinii co do usterki, większość wskazuje na uszkodzenie wirnika. Koszt wirnika wg. popularnego portalu to ponad 130zł, nie chciałbym wyrzucić tych pieniędzy w przysłowiowe błoto dlatego proszę o pomoc. Może podpowiecie jak i co sprawdzić,żeby jednoznacznie ustalić co jest przyczyną niedziałania młoto wiertarki. Sprzęt używam wyłącznie do prac domowych,więc naprawdę jest w bardzo dobrym stanie technicznym.
 • Bosch
 • #2
  Grzesiek_Slosarczyk
  Level 20  
  Z tego co piszesz wszystko wskazuje na uszkodzenie wirnika ( możliwe zwarcie między zwojowe- silne iskrzenie na komutatorze ). Należało by sprawdzić wirnik pod tym kontem. Ja do tego mam proste urządzonko wykonane z części pierwotnej transformatora. Rdzeń w kształcie litery U i nawinięte uzwojenie kładę na to wirnik i jeżeli cienka blaszka jest przyciągana do wirnika świadczy to o zwarciu wewnątrz uzwojenia.
 • Bosch
 • #3
  pmitus
  Level 12  
  Dzięki za szybką odpowiedź. A nie można tego uszkodzenia sprawdzić za pomocą miernika? Czy przy takim uszkodzeniu wydobywałby się dym w momencie w/w uszkodzenia? Jeżeli wirnik to czy orientujesz się gdzie najtaniej można znaleźć? Może są jakieś zamienniki?
 • #4
  Jacek1983rr
  Level 24  
  Oryginalny wirnik kosztuje w granicach 120złotych to nie jest drogo jeśli uważasz inaczej to czas zmienić poglądy. Istnieje jeszcze coś takiego jak przewinięcie wirnika co niektórzy robią to za kwotę około 80złotych jeśli będziesz musiał to wysłać to lekko doliczasz przynajmniej 30złotych ( wysyłka jak i powrót). W oryginale jest założone zapewne jedno łożysko także należy dokupić tylko drugie i szczotki przy zamienniku dwa łożyska i szczotki. W konsekwencji uzyskujesz podobną kwotę przy dwóch opcjach z czego oryginał masz przy mniejszych nakładach czasowych:)
 • #5
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  Jak stara to wiertarka bo jeśli ma więcej lat to bym poszedł kupić nową (stojan spalony udar zmęczony uzwojenie stojana przegrzane). A jeśli upierasz się dalej o pozostaniu przy tej to poszukaj w najbliższej okolicy nawijacza silników on ci to sprawdzi za parę groszy.
 • #6
  anet870
  Level 26  
  Ja bym zaczął od sprawdzenia łożysk wirnika...
 • #7
  pmitus
  Level 12  
  Ok, kupię oryginał sprawdziłem razem z łożyskiem 130zł.Po weekendzie zaniosę do gościa który przewija silniki,żeby sprawdził wirnik i stojan. Wiertarka jest stara,bo ma z 10lat,ale jak wspominałem wcześniej używana tylko do prac domowych,wiec nic nie jest wybite, udar i młot działają należycie. Dodam,że łożysko sprawdziłem, jest ok. Dziękuję za porady.
 • #8
  skaza6
  Level 11  
  Witaj,
  podzilisz się wynikami naprawy? W końcu był to wirnik czy coś innego?