Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie domku 45m propan z butli 33kg lub inne opcje

neg666 03 Maj 2013 19:34 6057 7
  • #1 03 Maj 2013 19:34
    neg666
    Poziom 8  

Witam
    Remontuje domek po babci
    Generalnie zostały fundamenty ściany i strop.
    Na ściany daje 20 cm styropianu na strop 25 cm wełny podaloga 15 cm styropianu.
    Wymiary "salon" 4x4 kuchnia 4x4 łazienka 2x2 +1x1 przedpokój 2x2 +2x1 szafa
    w kuchni okno 180x110 w "salonie" okno a właściwie podwójnie drzwi balkonowe 140x200 standard 2 szyby pcv.
    I teraz pytanie
    Planuje ogrzewanie piecykiem gazowym z zamkniętą komora spalania (co + cwu) (odprowadzenie spalin za ścianę) zasilanym dwoma butlami 33kg z propanem. Planuje ogrzewanie podłogowe na calej powierzchni + drabinka w łazience.
    Jaki piecyk wybrać i czy takie rozwiązanie ma sens
    Moje obawy:
    1. Nie wiem jak się zachowa piecyk z ogrzewaniem podłogowym. Czy nie dać sobie siana i zrobić grzejników.
    2. Czy nawet jak dam grzejniki to pojemność układu będzie zbyt mala i piecyk będzie się wyłączał zanim nagrzeje pomieszczenia.

Jest to mieszkanie tymczasowe na 5 do 8 lat. Nie chce wydać na piecyk więcej niż 3 tys z montażem. Nie bardzo mam możliwość innego rodzaju ogrzewania. Mieszkanie stoi miedzy innymi wysokimi budynkami wiec tradycyjne spalanie w piecu c.o. wymagałoby komina wystającego 6m ponad budynek... Zastanawiam sie nad elektrycznym bo to mniej zachodu tańszy montaż itd ale boje sie o rachunki. Z drugiej strony spalanie 3 butli miesięcznie to ok 500 zl a tyle na prąd raczej nie wydam. Co o tym sadzicie ?

Jest jeszcze trzecia opcja. Obok (10 m do pieca) stoi dom rodziców gdzie jest tradycyjny piec na węgiel. Jeśli odpowiednio przebudować instalacje można by zasilenie podłogówki zrobić z pieca a do c.w.u dla wygody dać piecyk jednofunkcyjny zasilony z butli 11kg. Piec ma 17kw i jest starego typu bez żadnego sterowania - grawitacja. dom ocieplony 150 metrów na ostatni sezon poszło 3,5 tony węgla i ok 8m3 zrzynów sosnowych. Ojciec jest hydraulikiem starej daty ale da się przekonać jak dobrze pogadam i sam wszystko zrobi wiec odpadną koszta fachowców od gazu.

Proszę o pomoc bo na wybór mam 2 tygodnie i totalna sieczkę w głowie.

0 7
  • #2 03 Maj 2013 19:51
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Jeśli w domu rodziców jest "palacz" to wspólna kotłownia wydaje się optymalnym rozwiązaniem. 10m to nie jest problem.

0
  • #3 03 Maj 2013 19:58
    W0jtek92
    Poziom 36  

Popieram kolegę William. A czemu nie zastosujesz bojlera do grzania CWU? Wstaw go w kotłowni rodziców i daj cyrkulację. Lepiej na tym wyjdziesz niż na butli.

0
  • #4 03 Maj 2013 20:06
    neg666
    Poziom 8  

W sensie proponujesz podłączyć dwa bojlery do jednego pieca ??
    CWU wole mieć na zawołanie bo jeśli rozpalenie przesunie sie w czasie to domek tak ocieplony raczej nie wyziębi sie strasznie natomiast jeśli zużyje za dużo wody użytkowej to możne sie zrobić awanti a tego nie chce :)

1
  • #5 03 Maj 2013 20:10
    W0jtek92
    Poziom 36  

No skoro tak to masz rację. Tylko czy podgrzewacz który posiadasz jest przystosowany do butli propan butan? Jeśli nie trzeba go przezbroić. Możesz też zastosować bojler elektryczny u swoim domu, w sumie rodzdzielacz podłogówki i tak będziesz mieć w swoim domu więc bojler by Ci nie zaszkodził o ile masz na to pomieszczenie gospodarcze..

0
  • #6 05 Maj 2013 21:57
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.
    Ja też jestem za wspólnym kotłem. Odległość 10 m po między budynkami, to nie bariera.
    Jeśli chodzi o CWU, to możesz mieć drugi zasobnik CWU dla swojego budynku - to nie problem. Nie będzie wtedy sytuacji, że jak za dużo wody zużyjesz, to rodzice nie będą mieli CWU. Oba zasobniki podgrzewane tym samym kotłem. Zasobnik do CWU możesz postawić w swoim budynku (jeśli jest miejsce). Sterowanie zasobnika też nie jest problemem. W zasobniku można dodatkowo zastosować grzałkę, i będzie można podgrzać CWU, jeśli rodzice nie będą długo palić w kotle.
    Jeśli chodzi o kocioł gazowy na propan, to samo przezbrojenie na ten gaz nie jest problemem. Podłączenie kotła do małej instalacji, czy ogrzewania podłogowego, też nie jest problem. Oczywiście trzeba w przypadku ogrzewania podłogowego zastosować układ mieszający (w przypadku zasilania ogrzewania podłogowego z kotła stałopalnego też), chyba że zamontowany by był kocioł kondensacyjny, ale to już inna półka cenowa. Natomiast żeby zasilać go gazem z butli 33kg (jakich kolwiek butli), to butle te muszą być na zewnątrz budynku - na kolektorze co najmniej dwie. Ponadto musisz mieć wykonaną instalację gazową wewnątrz budynku, a nie jakieś wężyki czy inne prowizorki. Czyli wiąże się to z projektem instalacji gazowej, pozwoleniami, itp.
    Kolejną rzeczą jest to, że z kotłów o mocy większej niż 21kW, nie wolno wyrzucać spalin przez ścianę.
    Ponadto jeśli to ma być tylko na parę lata, to nie ma sensu inwestować w instalację gazową i kocioł.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 07 Maj 2013 10:19
    neg666
    Poziom 8  

Dzięki za podpowiedzi. Po wstępnych rozmowach z rodzinkom wymyśliliśmy, że podzielenie się kosztami opału będzie najrozsądniejszą opcją. Wymaga to jednak wymiany pieca bo ten obecny nie da rady zwłaszcza, że ma już ok 20 lat i jego żywot dobiega końca. Co do CWU to miejsce na zbiornik się znajdzie. W sumie opcja dogrzewania grzałka w razie potrzeby jest kusząca. Policzyłem odległości i po uwzględnieniu lokalizacji pieca rodziców i zbiornika u mnie wyjdzie ok 20 mb rury. Właściwie jedyne o co muszę się zatroszczyć to agregat do awaryjnego zasilania pompy.

0
  • #8 22 Lip 2013 18:06
    neg666
    Poziom 8  

Wracam do tematu :)
    Daruję sobie podłogówkę wodną z piecyka gazowego.
    Na CWU będzie jednofunkcyjny piecyk na P/B

Teraz gwóźdź programu (mam nadzieję, ze nie do trumny)
    Co powiecie na elektryczną podłogówkę (I taryfa).
    Powierzchni do ogrzania ostatecznie 44m2 (16 'salon' 16 kuchnia 6 łazienka 6 przedpokój z garderobą) Pytam teraz bardziej o doświadczenia. Budynek jest dość dobrze ocieplony. Strop 20 cm wełny 2x po 10, ściany styr. 15 cm do tego domurowałem w środku warstwę z 12cm suporeksa z racji tego, ze pojedynczy pustak żużlowy wydawał mi się karkołomnym pomysłem do tego po prostowałem ściany, jest do czego przymocować okna itd.
    Kable 100W na m2 w 4 obwodach. 2 sterowniki.
    Zastanawiam się na jakiej głębokości wylewki dać kable. Nie zależy mi na jakiejś wielkiej bezwładności bo nie ma potrzeby akumulacji ciepła. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tego typu rozwiązaniem, jaki rodzaj wylewki dać na kable. Czy nie dać kabli bezpośrednio pod płytki wreszcie jak długo taka instalacja pracuje. Ustawiając temperaturę podłogi na poziomie 22 stopni wydaje mi się, że czas pracy nie powinien przekroczyć 4-5h na dobę co powinno zamknąć rachunek na poziomie 400 zł/mc. Nie wiem czy to nie zbyt optymistyczne założenie dla tego bardzo zależy mi na kontakcie z kimś kto takie rozwiązanie posiada. Dopuszczam opcję dogrzewania piecykiem gazowym na butlę P/B w czasie gdy przebywam w pomieszczeniu.

1