Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja elementu spawarki

porzeczek 03 Maj 2013 20:59 3453 17
  • #1 03 Maj 2013 20:59
    porzeczek
    Poziom 10  

Witam,
    czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć cóż to za element obok pięciozłotówki?
    Ta drobnica pochodzi ze spawarki Harder SIT 300/1 (taka jak w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1396489 - chociaż widzę drobne różnice w płytce zasilacza), a dokładnie z płytki zasilacza.
    Ten rozkruszony krążek wysypał się po wylutowaniu i rozebraniu elementu RT2 który okazał się być po prostu jego oprawką. Resztki zmierzone pomiędzy punktami styku maja 55Ω.
    Historia spawarki jest taka: stała sobie 2 miesiące nieużywana, po tym czasie przy próbie włączenia zapadła cisza, ale po lekkim stuknięciu zaskoczyła.
    Kolejny raz już ta sztuczka nie zadziałała. Po rozebraniu okazało się że iskrzy cosik na nóżkach przekaźnika 1, gdyż chińczycy za płytko go wlutowali. Po przelutowaniu iskrzenie pojawiło się dla odmiany wewnątrz RT2 (2) i tym sposobem pojawiła się powyższa zagadka.

Będę wdzięczny za podpowiedź cóż to za moneta :)
    Pozdrawiam,
    Piotr.

0 17
  • #3 03 Maj 2013 21:03
    Ture11
    Poziom 34  

Ja bym stawiał na Pozystor...

0
  • #4 03 Maj 2013 21:05
    porzeczek
    Poziom 10  

Pozystor podpowiadał chwilę wcześniej @gonzalo, tylko z mojej winy post poleciał w kosz.
    W każdym razie z obrazków w guglu wygląda podobnie :)

0
  • #5 03 Maj 2013 21:15
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Warystor albo termistor ograniczający prąd rozruchowy. wyglądają podobnie, odróżnić można po sposobie włączenia w układ i oznaczeniach na płytce, choć jak widzę obok RV - coś co powinno być warystorem z napisem NTC to mam wątpliwości.
    Bez warystora układ zadziała, będzie pozbawiony ochrony przepięciowej, bez termistora nie zadziała, bo te są włączane szeregowo.

EDIT: Może być i pozystor, który też jest termistorem tyle że PTC.

0
  • #6 15 Maj 2013 21:59
    porzeczek
    Poziom 10  

Ponieważ uszkodzony element nie miał żadnych oznaczeń postanowiłem zapytać w serwisie. I dowiedziałem się że "element, o który Pan pyta to rezystor gaszenia pola, kod: MZ11-13N13-20"
    Możecie panowie zasugerować jakiś zamiennik? Bo wujek google wypluwa z siebie chińskie strony, niestety żadna nie ma parametrów elementu :|

0
  • #7 10 Cze 2013 23:49
    Quarz
    Poziom 43  

porzeczek napisał:
    Ponieważ uszkodzony element nie miał żadnych oznaczeń postanowiłem zapytać w serwisie. I dowiedziałem się że "element, o który Pan pyta to rezystor gaszenia pola, kod: MZ11-13N13-20"
    Możecie panowie zasugerować jakiś zamiennik? Bo wujek google wypluwa z siebie chińskie strony, niestety żadna nie ma parametrów elementu :|
    A więc termistor... a wujcio Google - jako tłumacz - jest the Best, zobacz do załączników, a tekst -> Rozmagnesowanie rezystor implikuje, iż jest to element termiczny działający w chwilę po włączeniu zasilania, a więc pozystor - termistor o dodatnim współczynniku temperaturowym.

0
  • #8 11 Cze 2013 23:06
    porzeczek
    Poziom 10  

Nie no z wujkiem Gugle to zakumplowałem się zanim napisałem tutaj posta, ale niestety - jeśli już coś się pojawia to brak jakichkolwiek parametrów akurat tego konkretnego pozystora, bo pincet innych to proszę bardzo: http://goo.gl/Qzu2c
    Doszedłem tez do tego że cała płytka zasilacza jest dość uniwersalna - występuje w spawarkach dedry, w spawarce WSE200 na rynek UK.
    Chwilowo więc guglam dalej, uznając zakup całej płytki w serwisie za ostateczność.

0
  • #9 12 Cze 2013 02:04
    Quarz
    Poziom 43  

A nie lepiej byłoby, jak byś rozrysował odpowiednią część tego schematu i wtedy można by zastanowić się, czym to zastąpić.

0
  • #10 21 Cze 2013 23:39
    porzeczek
    Poziom 10  

Okej, trochę ostatnio nie zdanżam (remont w domu), poniżej to jest tylko fragment układu (jeśli to za mało to mów, ogarnę wówczas ciąg dalszy), ale mam nadzieję że jednak wystarczy.
    pozdrawiam,
    P.

0
  • #11 22 Cze 2013 09:09
    Quarz
    Poziom 43  

porzeczek napisał:
    Okej, trochę ostatnio nie zdążam (remont w domu), poniżej to jest tylko fragment układu (jeśli to za mało to mów, ogarnę wówczas ciąg dalszy), ale mam nadzieję, że jednak wystarczy.
    pozdrawiam,
    P.
    Wynika z tego fragmentu schematu, iż są to termistory o ujemnym współczynniku temperaturowym, a nie - jak poprzednio przypuszczałem - o dodatnim.
    Tylko dlaczego ich aż tyle połączonych szeregowo oraz o różnych oznaczeniach?
    Na pewno mają one za zadanie ograniczyć pobór prądu w chwili włączenia zasilania tej "płytki wyżej".
    Co jest zasilanie tam zasilane na płytce wyżej?
    Jakie warunki muszą być spełnione, aby przekaźnik U0 zadziałał i swym stykiem zwarł te elementy nieliniowe? A wtedy zasilanie płytki jest bezpośrednio z sieci.
    I ostatnie pytanie; który to element z pokazanego tu schematu uległ uszkodzeniu?

Pozdrawiam

0
  • #12 22 Cze 2013 10:14
    porzeczek
    Poziom 10  

Start urządzenia wyglądał tak, że po przełączeniu włącznika uruchamiał się wentylator, a dopiero po chwili przekaźnik robił klik i ożywała całość.

Uszkodzony jest MZ11-13n13-20 i ten jest dla odmiany PTC, pozostałe trzy są identyczne.

Znalazłem trochę obmierzoną płytkę od spawarki na rynek UK, o której wspominałem wcześniej, ten uszkodzony PTC autor określa jako 'unknown component' ale podaje że ma 19,5Ω, symbolu też brak :(
    pozdrawiam,
    P.

0
  • #13 22 Cze 2013 10:27
    Quarz
    Poziom 43  

porzeczek napisał:
    Start urządzenia wyglądał tak, że po przełączeniu włącznika uruchamiał się wentylator, a dopiero po chwili przekaźnik robił klik i ożywała całość.

Uszkodzony jest MZ11-13n13-20 i ten jest dla odmiany PTC, pozostałe trzy są identyczne.
    OK. A jednak PTC, a więc wujcio Google mnie tu nie zawiódł - patrz wyżej.
    A czy nie jest tak, że ten PCT jest podgrzewany przez któryś z NTC (sprzężenie cieplne)?

porzeczek napisał:
    Znalazłem trochę obmierzoną płytkę od spawarki na rynek UK, o której wspominałem wcześniej, ten uszkodzony PTC autor określa jako 'unknown component' ale podaje że ma 19,5Ω, symbolu też brak :(
    pozdrawiam,
    P.
    Wartość rezystancji nieliniowego rezystora, a którego wartość rezystancji zależy od temperatury, kiedy ta nie jest podana dla podanej rezystancji nic nie mówi.

Pozdrawiam

0
  • #14 22 Cze 2013 11:17
    porzeczek
    Poziom 10  

Quarz napisał:
    A czy nie jest tak, że ten PCT jest podgrzewany przez któryś z NTC (sprzężenie cieplne)?

O ile NTC mają szansę wpływac na siebie, to PTC jest odsunięty od nich (na fotce PTC to RT2, NTC z lewej - RVx)

pozdrawiam,
    P.

0
  • #15 22 Cze 2013 11:49
    Quarz
    Poziom 43  

porzeczek napisał:
    Quarz napisał:

O ile NTC mają szansę wpływac na siebie, to PTC jest odsunięty od nich (na fotce PTC to RT2, NTC z lewej - RVx)

pozdrawiam,
    P.
    Taaa... stąd wynika jedyny możliwy wniosek, że za pomocą tych włączonych w szereg z obciążeniem elementów nieliniowych, i o wartości rezystancji zależnych od ich chwilowej wartości temperatury, kształtowana jest charakterystyka wartości - skutecznej - prądu włączenia obciążenia na płytce wyżej (a co tam jest?).
    Przed oczyma duszy mojej - wszak nie znam tych charakterystyk od ich temperatury - widzę to tak: na samym początku; PTC ma najmniejszą możliwą ze swych wartości rezystancję a NTC - odpowiednio - wartość największą i w funkcji czasu oraz płynącego przez te elementy prądu wartość rezystancji PTC rośnie a wartość rezystancji NTC maleje.
    I jest taka chwila czasowa, że ich wypadkowa wartość rezystancji jest najmniejsza, czyli na początku jest większa za sprawą NTC a później - po wystąpieniu ekstremum (minimum) - za sprawą PTC.
    Wszak na końcu "kłapie" przekaźnik U0 i wszystkie te elementy zwiera, więc przestają one mieć wpływ na kształtowanie poboru prądu przez obciążenie będące na płytce wyżej.
    Ale, jak odłączy się przekaźnik U0 to jak te elementy są jeszcze nagrzane lub nie, to ponownie ograniczają pobór prądu przez obciążenie na płytce wyżej.

Pozdrawiam

0
  • #16 24 Cze 2013 19:40
    porzeczek
    Poziom 10  

Okej, udało mi się znaleźć w końcu zdjęcie płytki z opisem na tajemniczym PTC, szczęście w nieszczęściu że Chińczycy wykorzystują ten sam projekt w różnych urządzeniach.

Ze zdjęć wynika że jest to MZ72-18R, obrazki poniżej.
    Cała spawarka:

Sama płytka zasilacza:
    Znalazłem też samego ptc, bez opisu, ale z wymowną nazwą 'Best PTC resistor 18R', przyjmuję więc że wszędzie upychają 18Ω element.

Tematu nie zamykam, póki element nie będzie wlutowany i spawarka nie wróci do formy :)
    @Quarz dzięki za wsparcie! :)
    pozdrawiam,
    P.

0
  • #17 24 Cze 2013 20:28
    Quarz
    Poziom 43  

porzeczek napisał:
    [ ... ]
    Tematu nie zamykam, póki element nie będzie wlutowany i spawarka nie wróci do formy :)
    @Quarz dzięki za wsparcie! :)
    Proszę... :lol:
    IMHO, jakbyś tam wstawił zamiast tego pozystora rezystor 18Ω/2W to mógłbyś spróbować tę spawarkę załączyć i zobaczyć co dzieje się, czy ów przekaźnik U0 załączy.

Pozdrawiam

0
  • #18 22 Cze 2015 19:16
    porzeczek
    Poziom 10  

Okej, MZ72-18R uzdrowił urządzenie :)

0