Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sensor PIR i uC(atmega 8 lub inny uC)

03 Maj 2013 21:33 3492 8
  • Poziom 22  
    Witam serdecznie
    Mam pod ręką kilka sensorów ruchu i chciałbym się dowiedzieć czy jest jakiś łatwy sposób podłączenia sensoru pod uC, tak żeby nie wykorzystywać żadnego wzmacniacza, a za to może układ Darlingtona, bo zależy mi na niskim poborze prądu. Widziałem kilka postów na temat takiego podłączenia, ale żaden z nich mi nie pomógł.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Mam pod ręką kilka sensorów ruchu i chciałbym się dowiedzieć czy jest jakiś łatwy sposób podłączenia sensoru pod uC, tak żeby nie wykorzystywać żadnego wzmacniacza, a za to może układ Darlingtona. Zależy mi na niskim poborze prądy.
    I weź tu się domyśl o czym on gada i jeszcze ten język który tylko z grubsza wygląda na polski.

Co to u ciebie znaczy sensor, cały moduł, czy sam pyrodetektor, jeśli to drugie to wzmacniacz jest konieczny, co nie znaczy że będzie pobierało dużo prądu, jeśli to pierwsze to pewnie będzie miał wyjście przekaźnikowe.
  • OptexOptex
  • Poziom 22  
    Sensory pochodzą z uszkodzonych czujników ruchu czyli są to same pyrodetektory. Zależy mi na niskim poborze rzędu 25mA, bo chciałem zasilić to zasilaczem beztransformatorowym

Panowie skoro nikt nie ma chęci mi pomóc to może chociaż napisze mi coś o wzmacniaczu operacyjnym LM324, czy ten schemat bedzie odpowidni żeby podłączyć sensor PIR
  • Poziom 43  
    Wygląda na dobry i typowy dla tego rodzaju konstrukcji, jest to dwustopniowy wzmacniacz o dużym wzmocnieniu (65000) z filtrami ograniczającymi wzmocnienie dla małych i dużych częstotliwości, oraz komparator okienkowy na wyjściu. Prądu pobierze tyle co LM324 i 78L05 czy li 5÷10mA.

A soczewkę Fresnela masz? i obudowę która będzie do tego pasowała?
    Wygodnie było by skorzystać z elementów czujek ruchu z których wymontowałeś pyrodetektory., nawet jeśli uszkodzone, wiele da się wykorzystać, może nawet wzmacniacz który rzadko się uszkadza.
  • Poziom 22  
    Wczoraj zrobiłem na płytce stykowej ten kawałek układu co niżej na zdjęciu i chciałem to podłączyć pod microkontroler, niestety pyrodetektor reagował tylko na gorącą lutownice, czyli będę musiał pewnie wykonać cały układ żeby działało ok

co do soczewki Fresnela to mam ze starego czujnika, a wzmacniacz który tam siedział to BIS0001, ale niestety uszkodziłem go mechanicznie
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Nikt mi nie pomoże?

W czym, napisałeś że musisz zbudować cały ten wzmacniacz, w pełni się z tym zgadzam, więc czekam aż zrobisz.

Jeśli mam coś doradzić, nie budował bym wzmacniacza o tak dużym wzmocnieniu na płytce stykowej, bo może łapać zakłócenia 50Hz, przez pole elektryczne, jeśli masz oscyloskop (tu wystarczy nawet rejestracja z karty dźwiękowej) możesz sprawdzić na ile ten problem będzie widoczny w twoim układzie. Stare czujki PIR były całkowicie ekranowane, nie jest pewne czy ekranowanie będzie konieczne w twoim układzie, ale ponieważ układ reaguje na napięcia rzędu 10µV z sensora warto go zrobić starannie.

Ugly Construction pozwala zbudować układ prototypowy w pełni zaekranowany i z korzystnym sposobem łączenia masy (ground plane) prototyp zbudowany w ten sposób na pewno nie będzie miał problemów które mogą się pojawić na płytce stykowej.

Bez soczewki Fresnela albo choćby przysłony, układ nie będzie dobrze wykrywał ruchu, chyba że ruch będzie bardzo szybki.
  • Poziom 22  
    Jak narazie nie mogę zrobić tego układu na płytce stykowej, więc może wykorzystam takie czujniki co na zdjęciu wyżej bo mam jeszcze pare. tylko zastanawiam się nad prądem. chodzi głównie o wytrzymałość prądową zasilacza beztransformatorowego
  • Poziom 43  
    A kto ci każe na płytce stykowej, możesz budować dowolną inną metodą, wydajność prądowa zasilacza beztransformetorowego wystarczy, wzmacniacz pobiera niewiele prądu.