Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa, telefoniczna i sieciowa w remontowanym mieszkaniu

03 Maj 2013 21:36 5097 19
  • Poziom 8  
    Witam,

Remontuję własne M, przy okazji chciałem pozbuć się ciągłego problemu z doprowadzeniem instalacji do pokoi.

Ogólnie planuję aby wszystko co związane z instalacjami miało swoje miejsce w szafie - chcę wpakować główne przyłącze kablówki, telefonu, modem oraz router do jednego punktu w szafie. Stamtąd sygnał będzie się rozchodził do poszczególnych gniazd w mieszkaniu.

Instalacja Ethernet to chyba sprawa prosta z każdego gniazdka biegnie do routera w szafie jeden osobny kabel-skrętka każdy z nich jest podłączony do modemu (jeszcze nie wiem czy telefonicznego czy od TV kablowej)

Instalacja telefoniczna tutaj sprawa nie jest aż taka oczywista - w mieszkaniu jest instalacja telefoniczna (Orange) ale chciałbym też mieć ew wybór tak aby mieć telefon od dostawcy kablówki z ich modemu. Stąd gniazdo telefoniczne w szafie byłoby takim punktem wejścia dla całej instalacji w mieszaniu tak żeby w zależności od potrzeb podpiąć do niego albo kabelek z orange albo kabelek z modemu z TV Kablowej. Czy może być tak że wszystkie gniazda w mieszankiu połączone są jednym kablem a rozgałęzienia byłyby robione "w gniazdku" ?

No i teraz kwestia najważniejsza kabel telewizyjny. Tutaj planuję sytuację podobną jak z kablem telefonicznym - rozgałęzienia "w gniazdku" ? Czy lepiejnżeby każde gniazdo miało osobny kabel tak jak gnazda Ethernet ? Czy w pierwszym przypadku koniczeny jest wzmacniacz ? Tutaj gniazdo w szefie pełni funkcję "wyjścia" do modemu ale musi być też w nim rozgałęzienie na pozostałe gniazda w mieszkaniu.

Na załączonym rysunku przesyłam swoją wizję instalacji w mieszkaniu. Moje wątpliwości dotyczą głównie instalacji antenowej (dostawcą w bloku jest VECTRA).

Będę wdzięczny za sugestie i uwago co do tego sposobu łączenia.

Instalacja antenowa, telefoniczna i sieciowa w remontowanym mieszkaniu
  • OptexOptex
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Instalacja podzespołów w szafie może wyglądać tak.

TVKablowa :
    - rozgałęźnik multimedialny DATA/TV (od VECTRY)
    - rozgałęźnik np. R3 (3 wyjścia do TV) (jeżeli M w kółku to pkt dostępowy w lokalu)
    - od każdego M kabel koncentryczny do szafy

Sieć net :
    - router przewodowy
    - skrętka do każdego pkt dostępowego

Telefon (wybór Orange lub TVK) :
    - skrętka do każdego pkt dostępowego, gdzie będziesz miał możliwość podłączenia 4-ech par telefonicznych a ich przełączanie zrealizujesz poprzez sam aparat telefoniczny z przełącznikiem linii (umożliwi Ci to, że będziesz kontrolował dwie linie jednocześnie - Orange i np. TVK)

Rozgałęźnik np. http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_trojdrozny_r-3_signal_R60103.htm lub http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-3-1_f_E2097.htm .

Przypominam o poprawnym wklejeniu zdjęcia/obrazka.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Nie bardzo rozumiem to co napisałeś na temat przyłącza telefonicznego. Chodzi o skrętkę taką jak dla sieci net ? Czy musi to być osobny kabel dla każdego gniazda telefonicznego ? Czy moje rozwiązanie jest niepoprawne ?

Staram się to tak zaprojektować aby ilość kabli w ścianach była możliwei najmniejsza (po położeniu instalacji elektrycznej w ścianie na której planuję gniazda M zrobi się dość "ciasno" z miejscem na przewody.

Jeszcze pytanie co do TV kablowej: do tego rozgałęźnika co dostaję od vectry do jednego gniazda podpinam modem , a do drugiego rozgałęźnik którym rozdzielam sygnał do gniazdek M w pokojach ?
  • OptexOptex
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    W2Ktdw1 napisał:
    Chodzi o skrętkę taką jak dla sieci net ?

Skrętka UTP, w której masz 4 pary przewodów (zielona, niebieska, pomarańczowa i brązowa) i w ten sposób masz możliwość podłączenia 4-ech linii telefonicznych w takiej skrętce.
    Ostatnio (nie wiedzieć dlaczego) dość znaczna rzesza klientów mówi i piszę, że kabel UTP pod żargonową nazwą "skrętka" jest tylko do zastosowań dla przesyłania sieci net - a to nic mylnego.
    Przez UTP prowadzimy sygnały z kamer przemysłowych, z linii telefonicznej, domofonów czy nawet jako kabli zasilających do +24V do sterowania rotorami anten kierunkowych. :D

Cytat:
    Staram się to tak zaprojektować aby ilość kabli w ścianach była możliwei najmniejsza (po położeniu instalacji elektrycznej w ścianie na której planuję gniazda M zrobi się dość "ciasno" z miejscem na przewody.

Kabli w ścianach - nigdy za wiele. :!:

Cytat:
    do tego rozgałęźnika co dostaję od vectry do jednego gniazda podpinam modem , a do drugiego rozgałęźnik którym rozdzielam sygnał do gniazdek M w pokojach ?

TAK.
    Sygnał powinien być OK nawet na 3-ech TV.
    W przypadku zmiany poziomów sygnału z TVK zawsze możesz podłączyć rozgałęźnik aktywny (ze wzmacniaczem około +10dB).

Pozdrawiam.
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    W instalacji telefonicznej przy lokalu mieszkanym , można nieco obniżyć koszty i przekrój kabala i zainstalowac do każdego miejsca, gdzie ma być telefon kabel telefoniczny 2 parowynp. YTKIy 1x4x0,5, czyly tzw. 1 czwórka kablowa.
    Z niej wykorzystasz 1 parę. a druga będzie w zapasie.
    Kabelki jest dobrze rozszyć oddzielnie na łączówce lub na patchpanelu, i zmostkować , co ułatwi diagnozowanie zwarcia , które ewentualnie mogło by się kiedyś pojawić.
  • Poziom 10  
    Puść dwie skrętki i już, skrętka radzi sobie z sygnałami nie tylko związanymi z sieciami LAN (a już na 100% poradzi sobie z telefonicznymi).
    Gniazda możesz kupić podwójne RJ45, będą pasowały także dla telefonu. U siebie robię także instalację i nie bawię się w RJ11 i dodatkowe kładzeni kabla pod telefon. Przy tak małej instalacji zamiana na typowy kabel telefoniczny to niewielka oszczędność, natomiast jak kiedyś stwierdzisz, że jednak wolisz mieć dwa gniazda sieci LAN to nic nie musisz zmieniać bo już masz.
    Tradycyjna telefonie trzyma się całkiem dobrze w Polsce ale coraz bardziej wszystko wypcha się jednak do LAN-ów (telewizja, internet, telefon).
    Jest okablowanie w które można wpiąć wszystko, nawet sygnały TV ale to raczej droga zabawa. Generalnie działa to tak, że kładziesz okablowanie a potem stosuje się na końcach specjalne gniazda po stronie pokoi a po stronie węzła specjalny patch panel. Zmiana tego co chcesz transmitować w kablu polega tylko na zmianie wkładki w gnieździe i na patch panelu.
    Na jednym kablu 4 parowym możesz transmitować do 4 różnych sygnałów! Na jednej parze można wycisnąć 1Gb/s w LAN-ie, oczywiście potrzebne do tego odpowiedni osprzęt sieciowy w węźle.
    Nie wiem czy można to kupić w sklepie, na pewno robi to firma Lanster. Nie wiem czy jeszcze istnieją ale parę lat temu byłem na takiej prezentacji tego sprzętu.
    Może do tak małej instalacji jak twoja nie będzie to duży koszt a uniwersalność wielka.
  • Poziom 20  
    Tak jak kolega wyżej wspomniał, najlepsze rozwiązanie to po dwie "skrętki" w każdym PEL-u (punkt elektryczno logiczny) czyli Twoje "M". Drugie końce skrętki rozszyte w szafie na pach panelu. Rozwiązanie tanie bo skrętki raczej na metry nie będziesz kupował a cały karton starczy Ci spokojnie na logikę i telefony, na ścianach zwykłe gniazda komputerowe (rj45). Tylko w tym rozwiązaniu należy zwrócić szczególną uwagę na opisy poszczególnych kabli i gniazd żebyś potem nie miał problemu z identyfikacją które gniazdo na pach panelu odpowiada za telefon a które za komputer :)

Mała uwaga do kolegi wyżej:
    Oczywiście są bardzo fajne media konwertery do przesyłania różnych sygnałów po skrętce (USB, HDMI i wiele innych), ale ze względu na ich cenę stosuje się je tylko w szczególnych przypadkach, bo zazwyczaj wychodzi znacznie taniej położenie nowego specjalnego kabla niż robienie tego po skrętce z wykorzystaniem tychże urządzeń.

Pozdrawiam
  • Moderator
    Wszelkie kable i kabelki trzeba jednak gdzieś wsadzić. Nie zapomnij o odpowiedniej wielkości "szlaku kablowego" Prawidłowe zaprojektowanie trasy kablowej to połowa sukcesu. Technika rozwija się bardzo szybko i nie wiesz jakiego rodzaju kable zastosujesz za dwa lata. Odpowiedniej wielkości koryto przypodłogowe, peszel w ścianie, koryto instalacyjne dobrze założone jest podstawą sukcesu. Wbrew pozorom nie jest to proste.
  • Poziom 10  
    Dlatego zaproponowałem to co robi firma o której wspominałem wcześniej. Okablowanie jest na tyle dobre, że jeszcze długo będzie odpowiednie, na jeden parze 1Gb/s, to co można zrobić na wszystkich dostępnych parach?
    Generalnie myślę, że dla kolegi nie ma znaczenia duża prędkość łącza tylko uniwersalność, żeby za jakiś czas nie kłaść nowych kabli. Niestety nie ma za bardzo takich rozwiązań (przynajmniej ja ich nie znam) w niskiej cenie. Albo masz coś taniego albo masz coś dobrego i na lata ale za większa kasę.
    Jedyny sposób żeby w razie czego coś dołożyć do instalacji to montaż korytek na ścianie ale to raczej szpeci dom, a dom to nie biuro.
    Co do okablowania to specjalnie bym się tym nie przejmował w tym przypadku, położyć skrętkę 6 kategorii (ewentualnie ekranowaną) i mamy naprawdę niezłą wydajność jeśli chodzi o przesył, będzie na tym chulał i telefon i internet. Z tv nie jest tak łatwo ale i na to pewnie niebawem znajdą się rozwiązania. Są urządzenia do wpychania sygnałów tv (nie chodzi mi o sygnał z kamer) w skrętkę (koszt około 100 zł) ale to jednak trochę kłopotliwe bo działa tylko punkt-punkt (po wifi nie pójdzie i zdaje się switch tego też nie przepchnie, choć nie jestem pewny, nie było jak uzyskać takiej informacji od sprzedawcy) http://www.dipol.com.pl/zestaw_transformatorow_pasywnych_tv-lan_signal_2_szt__R94200.htm .Sam szukam czegoś takiego żeby można było wrzucić sygnał z anteny naziemnej tv do LAN-u i z drugiej strony do tv z LAN-u (oczywiście nie chodzi mi o to żeby tv miał gniazdo LAN, tylko za pomocą odpowiedniego urządzenia z drugiej strony wpiąć w zwykłe gniazdo tv), jeszcze jakby to chodziło po WiFi...
  • Poziom 20  
    drejsd napisał:
    Jedyny sposób żeby w razie czego coś dołożyć do instalacji to montaż korytek na ścianie ale to raczej szpeci dom, a dom to nie biuro.

A nie lepiej położyć peszel w ścianie? nadal mamy możliwość wymiany kabli w przypadku modernizacji bez kucia w ścianach i nie widać ich pod tynkiem.
  • Poziom 10  
    Jak droga kablowa jest prosta i niezbyt długa to peszel będzie ok, ale jak masz dużo zakrętów lub duże kąty to życzę powodzenia. Dodaj do tego jeszcze mało miejsca w peszlu bo są już kable to może okazać się, że nic nie dołożysz.
    Wiem bo mam tak u siebie, była linka w peszlu i nawet sporo miejsca ale jeden zakręt ma duży kąt i koniec, żadną siłą nie szło przepchać jeszcze jednego kabla.
    Natomiast u kolegi może faktycznie nie będzie to złe, z schematu nie wygląda na długie odcinki i skomplikowane.

Generalnie jeśli chodzi o internet to myślę, że w domu coraz rzadziej spotkasz kable, teraz wszystko WiFi, przepływności na łączach bezprzewodowych w paśmie niecertyfikowanym dochodzą już do 100 Mb/s i więcej (chociaż ja nigdy nie osiągnąłem takich prędkości). Niestety to jednak wygoda nie być uwiązanym do kabla ale też i ryzyko bo wszystko fruwa w powietrzu, a nie ma zabezpieczeń nie do przełamania. Tylko co kurna tak naprawdę zwykli ludzie mają do ukrycia, hacker najwyżej zobaczy co oglądasz w necie. Wszystkie połączenia do banków lub innych wrażliwych serwisów są szyfrowane. Dane na dyskach można łatwo zabezpieczyć.
  • Poziom 1  
  • Poziom 20  
    drejsd napisał:
    Nie wiem czy można to kupić w sklepie, na pewno robi to firma Lanster. Nie wiem czy jeszcze istnieją ale parę lat temu byłem na takiej prezentacji tego sprzętu.

Zainteresowało mnie to rozwiązanie więc troszkę poszperałem i sprzęt tego producenta można kupić u dystrybutora a system o którym mówisz nazywa się "ACO Plus". System bardzo fajny ale ceny kosmiczne, dla przykładu 6 portowy panel krosowy (bez wkładek) to koszt 814zł netto. Wkładki ethernetowe RJ45 100BaseT/10BaseT: 172 zł, Kabel krosowy ARJ45 cat. 6a o długości 1m to jedyne 209zł. Niestety nie znalazłem ceny samego kabla, ale przypuszczam że również jest kosmiczna. Tak więc ten system to raczej ciekawostka niż coś co można sobie zamontować w domu. Namiastkę czegoś takiego można zrobić na zwykłej skrętce stosując media konwertery, wyjdzie na to samo z tą różnicą że jeden sygnał będzie szedł po jednym kablu a nie po jednej parze.

A pomysł z wifi jest o tyle nie fortunny że i tak kolega będzie kładł kable od telewizji i telefonu, więc to praktycznie żaden dodatkowy koszt położyć razem z nimi jeszcze skrętkę od internetu, i jednak połączenie po kablu jest znacznie szybsze (1Gbps, dupleks, mniejsze pingi) i pewniejsze.
  • Poziom 8  
    Czy w praktyce stosuje się roziwązania polegające na zamurowania w ścianie (bez peszli) kabla HDMI i USB ? W mniejszym pokoju chciałem mieć komputer, a w dużym TV i podpiąć klawiaturę i mysz, by czasem można było pograć na TV.
  • Poziom 20  
    W praktyce czegoś takiego nie widziałem, zawsze spotykałem się z peszlem. Oczywiście możesz zamurować bez peszla ale to moim zdaniem kiepski pomysł. Jeżeli długość kabla przekroczy 5m warto pomyśleć o aktywnej przedłużce do USB.
  • Poziom 8  
    daniel6662 napisał:
    W praktyce czegoś takiego nie widziałem, zawsze spotykałem się z peszlem. Oczywiście możesz zamurować bez peszla ale to moim zdaniem kiepski pomysł. Jeżeli długość kabla przekroczy 5m warto pomyśleć o aktywnej przedłużce do USB.

Chciałem to zrobić w ten sposób, bo wtyczki od hdmi i usb są na tyle duże że nie zmieszczą się w peszlu. A nie jestem w stanie zainstalować w tej ścianie peszli o średnic takiej by zmieścił się hdmi.
  • Poziom 20  
    W takim wypadku możesz zastosować coś takiego: http://www.otido.pl/przeduacz-hdmi-extender-1...0m-po-kablu-2xcat-5e6-nad.-odb.-p-199050.html
    A do USB : http://aksonet.pl/pl_PL/p/Unitek-Y-2505-przedluzacz-USB-po-skretce/2673

Nawet w cienki peszel powinny wejść 3 skrętki Cat 6. Wrzucanie kabli bez peszli w ścianę zostawił bym jako ostateczność. Inna opcja to polutowanie wtyczek po wrzuceniu kabla, o ile w przypadku USB to żaden problem to z HDMI już jest trudniej jak się nie ma doświadczenia w lutowaniu.
  • Poziom 8  
    Elektryk ułożył instalację 230V i razem z nią w jednej bruździe kable UTP 5e (nieekranowane) i kable antenowe. Teraz szukając gniazd przeczytałem że taki układ może sprawaić że sieć nie będzie działała. Czy przewody 230V mogą oddziaływać na kabel UTP i kabel antenowy ?

Szukam też pomysłu na eleganckie wyprowadzenie kabli ze ściany w szafie. Problem polega na tym że nie dopilnowałem jak elektryk układał kable i są one dość krótkie (na razie idą luzem po ścianie w szafie ale będą zabudowane płytą regipsową) jeśli by miały starczać do samej podłogi( z pokoju wychodzą pod sufitem) Kabel telefoniczy też jest puszczony jako kabel UTP. W jaki sposób elegancko zakończyć te przewody -jest jakaś puszka z 4 wyprowadzeniami RJ45 ?

W mieszkaniu jest też stare ( z lat 60-tych) przyłącze telefoniczne - kabel 2 - żyłowy. Jest on dość krótki tak że kończy się w połowie ściany. W jaki sposób go przedłużyć ? tak żeby doprowadzić go do wyjścia ?
  • Poziom 26  
    W2Ktdw1 napisał:
    ...Czy przewody 230V mogą oddziaływać na kabel UTP i kabel antenowy ?
    ...

Przy dobrze wykonanych konektorach nie powinny.
    BTW: co do peszla to rozcina się go wzdłuż, wkłada kable i zamyka drugim rozciętym peszlem. Wtyki nie są wówczas problemem.
    Są nawet gotowe zestawy do zastosowań profesjonalnych.
    Pozdrawiam.

Sebastian
  • Poziom 10  
    CO do kabli elektrycznych razem z instalacją TV i skrętką. Na pewno nie jest tak, że nie będzie to działać. Mimo, że skrętaka UTP nie ma ekranu to żyły są skręcone więc pole elektromagnetyczne z przewodu 230 V nie robi jej aż tak dużej szkody.
    Coś co możesz odczuć przy tego typu ułożeniu kabli to zmniejszenie wydajności sieci LAN, czyli zamiast 100 Mb/s, który standard skrętki 5e powinien maksymalnie osiągnąć będziesz miał np. 80 Mb/s (choć to też raczej optymistycznie, z mojego doświadczenia wynika, że nawet w środowisku z małymi zakłóceniami nie osiąga się pełnej prędkości jaką definiuje standard).
    Co do kabla TV...Hmm, zależy jakiej jakości masz kabel. Niby koncentryk jest ekranowany i nie powinny mu szkodzić sygnały z zewnątrz ale tu głowy nie dam. Może być różnie choć moim zdaniem powinno być ok.
    Przedłużyć się wszystko da tylko każde łączenie to dodatkowa strata sygnału, jednakże też niekoniecznie musi być to w rezultacie dla Ciebie istotne. Może okazać się, że nawet z łączonymi kablami wszystko będzie pięknie działało.
    Puszki są jakie chcesz, natynkowe, podtynkowe, są złączki do kabli itd. Napisz konkretniej jak to ma wyglądać bo nie do końca zakumałem z tego co piszesz.
    Do kabli telefonicznych są specjalne łączki ale trzeba mieć do tego przyrząd więc raczej trzeba jakieś inne prostsze rozwiązanie (może również mała puszka z gniazdem albo łącznik do rj11 i wtyczki na kablu).