Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Siemens Siwamat XL1430-uszkodzona elektronika

pawelko111 04 May 2013 12:18 1788 2
 • #1
  pawelko111
  Level 12  
  Witam!
  W pralce zepsuło się odwirowywanie wody, krótko mówiąc silnik nie uruchamiał kolejnych biegów. Rozebrałem pralkę i sprawdziłem potencjometr obrotów był ok, następnie sprawdziłem przekaźniki (prawdopodobnie od tych biegów), w obwodzie dwóch z nich były uszkodzone diody (zabezpieczające przed przepięciami). Po wymianie diód chciałem podłączyć pralkę, jednak nieszczęśliwie moduł wyświetlacza dotknął sie obudowy pralki i wyleciał różnicowoprądowy.
  Teraz w ogóle nie uruchamia się. Proszę o pomoc!
  Czy ktoś ma schemat elektryczny takiej lub podobnej pralki? Gdzie szukać uszkodzenia?
  Napięcie 230V dochodzi do głównego przełącznika wyboru programu na płycie elektroniki, w pozycje 0 są rozwarte, po wyborze programu się zwierają i 230V wchodzi na układy.

  Nie widzę żadnego bezpiecznika, a warystor S-10 ma oporność 120k. Diody prostownicze przy jednym z małym transformatorze są ok.

  Proszę o pomoc, bo nie widzi mi sie kupno nowej pralki, a moduł elektroniki na ebay w Niemczech to min 40Euro.

  Z góry dzięki.


  PS.
  Właśnie sprawdziłem, stabilizator 8M05B - dalej napięcie 8,5V - układ procesora B/S/H, pamięc 24C32 zasilane tym napięciem - a prawdopodobnie dopuszczelne to 5V!!!
 • #2
  Anonymous
  Anonymous  
 • #3
  pawelko111
  Level 12  
  Dzięki za chęci, naprawilem sekcję zasilania, jednakże po wielu próbach wychodzi na to, iż spalony jest procesor główny B/S/H.