Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konstrukcja głośników estradowych na bazie Obudowy Eltron 60

91darek91 04 May 2013 13:52 3552 21
  • #1
    91darek91
    Level 9  
    Witam :) Niedawno nabyłem dwie obudowy kolumn Eltron 60 w idealnym stanie jak na swoje lata ! Są to dokładnie Zg 603 czyli w przedniej ściance jest miejsce na dwa głośniki po 30 cm i dwa na głośniki typu GDWT, moje pierwsze pytanie brzmi,jakie głośniki kupić i wstawić je by kolumna dobrze się spisywała,nie mam ogromnych wymagań,chce by to w miarę dobrze zagrało,sam myślę nad kupnem głośników STX`a,chodzi dokładnie o model FR.STX.12.2.300.8.F.S.MC a wcześniej bodajże GDS-30-200-8-SE. oczywiście po dwa na jedną kolumnę.Kolejne Pytania :

    Jakich głośników wysokotonowych użyć,kupować dwa GDWT? Czy może jakiś jeden o prostokątnej tubie? I czy mógłby być piezoelektryczny?

    Jak ewentualnie podzielić/zmodernizować obudowę kolumny tak żeby głośnik który podałem wyżej się nie "męczył"?

    Jakich użyć zwrotnic aby to wszystko ze sobą połączyć tak aby dobrze współgrało?

    Z góry dziękuje za odpowiedzi i pomoc :)
  • Helpful post
    #2
    Shadowix
    Level 31  
    Witam.
    Moim zdaniem zrobiłeś błąd, że kupiłeś te obudowy. Lepszym wyjściem byłoby zrobienie, nowych samemu, ew załatwienia płyt ze stolarzem itp. Te obudowy są po porostu duże, ciężkie, nieporęczne i wg mnie brzydkie... Gotowych projektów z tymi głośnikami jest wiele na forum, wystarczy poszukać.
  • #3
    91darek91
    Level 9  
    Ja kupiłem je w stanie idealnym razem z obiciem,maskownicami za raptem 50 zł a za tą cenę sam nowych bym nie zrobił nawet ze śmieci,więc uważam że się opłacało,nie przeszkadza mi ich wielkość,na forum szukałem jednak nie znalazłem odpowiedzi która by mnie satysfakcjonowała,dlatego proszę o odpowiedź na postawione przeze mnie pytania. Na prawdę zależy mi żeby coś z nich zrobić. Nie chce odpowiedzi typu sprzedaj je albo wyrzuć i zrób sobie nowe.
  • Helpful post
    #4
    JerzyPed
    Level 19  
    Darku, napisz jaka pojemnosc (ile litrow maja te kolumny), to moze cos sie znajdzie odpowiedniego.
    Pozdrawiam,
    Jerzy
  • #5
    91darek91
    Level 9  
    Zewnętrzne wymiary kolumny to :

    Wysokość - 88,5cm
    Szerokość - 55cm
    Głębokość - 36cm

    Wewnętrzne wymiary kolumny to :

    Wysokość - 85cm
    Szerokość - 51cm
    Głębokość - 29cm

    Wygląda biorąc pod uwagę wymiary wewnętrzne kolumny litraż wynosi ok

    85cm x 51cm x 29cm = 125715 cm3 czyli około 125,715 litra

    Chciałbym dostosować tę kolumnę do głośników właśnie STX`a model GDS-30-200-8-SE
    na stronie producenta dedykowana obudowa do niego to obudowa zamknięta o objętości 50L.Czyli można by moją jakoś ewentualnie podzielić na dwie komory po około 50L to chyba dobry pomysł.Nie wiem natomiast jak z obudową typu BR.
  • Helpful post
    #6
    JerzyPed
    Level 19  
    Tak jak juz zauwazyles, firma STX zaleca te kolumny tylko do obudowy zamknietej, to znaczy, ze tylko w takiej obudowie glosnik bedzie optymalnie pracowac. Jezeli jednak masz watpliwosci, to zadzwon do nich, lub wyslij emaila i zapytaj czy mozna te glosniki stosowac w obudowie BR. Sam jestem ciekawy co ci odpowiedza. Ze zmniejszeniem objetosci kolumny nie ma problemu, wystarczy przyciac odpowiednio np. styropian i wkleic do wnetrza kolumny. Najlepiej to zrobic tak, zeby kolumna wewnatrz miala ksztalt trapezowy. Na przyklad wytniesz slupki o o przekroju trojkata o wymiarach 85cmx29cmx10cm, kazdy slupek bedzie miec objetosc ok 12 litrow w sumie ok. 24 litry. Te slupki umiescicz na bokach kolumny. Ale objetosc kolumny musi byc netto, czyli trzeba odliczyc objetosc jaka zajmuja glosniki, wsporniki ewentualne listwy, wzmocnienia itd.
  • Helpful post
    #7
    Anonymous
    Anonymous  
  • #8
    91darek91
    Level 9  
    Dziękuje wam za zaangażowanie w sprawę i tak obszerne wypowiedzi,otóż od początku planowałem wzmocnić kolumne bo wiem że po prostu nie wytrzyma,nie dość że ma swoje lata to jeszcze faktycznie większa moc.Co do głośników wysokotonowych również od początku postanowiłem że chcę wykorzystać głośniki dynamiczne,a mówiąc dokładniej głośniki GDWT,po dwa na kolumnę,piezo to opcja tańsza wiadomo ale jakoś do mnie nie przemawia dźwięk który się z nich wydobywa,chciałbym połączyć 2x GDWT ze sobą,zastosować odpowiednią zwrotnice oraz z tego co się orientuje to zabezpieczenie żarówką ( z tąd moje pytanie czy te głośniki da się nią zabezpieczyć?) W płycie czołowej głośnika nie przeszkadza mi nic oprócz tego oryginalnego otworu który miał pełnić funkcję BR.Mam jeszcze pytanie odnośnie głośników GDS-30-200-8-SE a mianowicie : Głośniki są szerokopasmowe,to z góry wiadome,w jednej kolumnie będą dwa głośniki STX i dwa głośniki GDWT czy waszym zdaniem powinienem zastosować jakąś zwrotnice która obcinała by górne tony tym STX`om tak aby za nie odpowiedzialne były tylko GDWT,czy zostawić całe pasmo na tym GDS`ie? Co do wymiarów czy konieczne jest zmniejszenie tym styropianem czy jest inna możliwość np podział kolumny na dwie komory by jeden GDS miał paczkę właśnie ok 50 L i drugi również,pozostałe ok 25 L przeznaczyłbym na komorę dla głośników wysokotonowych,czy waszym zdaniem ma to sens??
  • Helpful post
    #9
    JerzyPed
    Level 19  
    Darku, pytasz czy glosniki wysokotonowe da sie zabezpieczyc. Zabezpiecza sie stosujac przewaznie zarowke np samochodowa 12 volt (niektorzy proponuja zarowke o napieciu 24volt, na ten temat mozesz przeczytac na forum).Glosniki szerokopasmowe mozna puscic calym pasmem, ale moim zdaniem lepsze, bardziej wyrownane brzmienie uzyska sie przy odpowiednim podziale pasma, czyli przy zastosowaniu odpowiednio zaplanowanej zwrotnicy. Zmniejszenie objetosci kolumny styropianem nie jest konieczne. Mozesz tez zrobic tak jak chcesz czyli podzielic kolumne na trzy komory (dwie po okolo 52 litry /dodaje tutaj objetosc glosnika ok 2 litry) i trzecia komora ok 20 litrow zostanie na glosniki wysokotonowe. Ale zrobienie oddzielnej komory dla glosnikow wysokotonowych w zadnym stopniu nie wplynie na brzmienie tych glosnikow. Glosniki te sa juz w swojej wlasnej zamknietej obudowie i nie potrzebuja zadnej komory. Czyli to wlasciwie nie ma sensu, ale to rowniez nie pogorszy brzmienia tych glosnikow, tylko tyle, ze bedziesz miec wiecej pracy.
    Jeszcze mam prosbe do dj-MatyAsa: chcialbym sobie zobaczyc te piezzo RD-104, jaki sklep je sprzedaje?
    pozdrawiam,
    Jerzy
  • Helpful post
    #10
    Anonymous
    Anonymous  
  • #11
    JerzyPed
    Level 19  
    Dziekuje za link i podziekowania rowniez dla Artura ktory zrobil te fotografie.
    Pozdrawiam,
    jerzy
  • #12
    91darek91
    Level 9  
    Ok ok :) Więc na pewno zabezpieczę te głośniki,czytałem że napięcie żarówki zależy od oporności głośnika ale nie wiem czy to prawda czy mit. Z Tą komorą na głośniki wysokotonowe chodzi o to że muszę coś zrobić z tymi 20 litrami które mi zostaną dwie komory po około 52l to jest 104 razem więc mam jeszcze około 20 L które muszę jakoś zagospodarować więc stąd mój pomysł właśnie z tą komorą.Wracając do głośników lepszym rozwiązaniem będzie połączyć je tak aby cała kolumna miała 4 czy 8 ohm?? Dodam ze wszystkie głośniki jakie posiadam mają 8ohm.Co do zwrotnicy,jaką zastosować w głośnikach wysokotonowych? czy może być to jakiś kondensator czy trzeba coś bardziej zaawansowanego? No i oczywiście jakie zwrotnice do tych STX`ów aby obciąć im wysokie tony tak aby przenosiły średnie i niskie,czy po prostu zostawić je tak aby grały całym pasmem? jeszcze jedno pytanie : Czy przy wzmacnianiu kolumny mam brać pod uwagę objętość jakiegoś wspornika np łączącego ściany boczne? Np kawałek jakiejś drewnianej listwy o wymiarach 5cm x 5 cm x 51cm to ok 1,275L ? i odejmować to wtedy od całości?
  • #13
    Anonymous
    Anonymous  
  • #14
    91darek91
    Level 9  
    No to sprawę obudowy mamy z głowy,będę kombinował i na pewno napisze co i jak,proszę jeszcze o odpowiedź na pytania o zwrotnice i zabezpieczenie wysokotonowych żarówką
  • #15
    JerzyPed
    Level 19  
    Jezeli chodzi o wzmacnianie kolumny i montowanie listw np 5 x 5 x 51cm, to masz tutaj podwojna korzysc: 1) wzmacnia sie konstrukcja kolumny, 2) tym samym zmniejsza sie (chociaz tylko nieznacznie) litraz kolumny, co w tym wypadku jest wskazane. (Zakladam, ze zostawisz obudowe bez przerobek) Oblicz sobie objetosc wszystkich tych listw, wzmocnien chociazby z tego wzgledu zebys wiedzial jaka bedzie ostateczna objetosc kolumny po zamontowaniu wszystkich elementow. Twoja kolumna bedzie miec 4 omy jezeli polaczysz te dwa 8-mio omowe glosniki rownolegle, jezeli polaczysz je szeregowo, to bedziesz miec 16 omow i w takim wypadku po podlaczeniu do wzmacniacza jego moc spadnie i dlatego lepszym rozwiazaniem jest polaczenie rownolegle ALE TYLKO WTEDY GDY BEDZIESZ UZYWAC WZMACNIACZA STEREO 2 x 4 omy. Jezeli bedziesz uzywac Elektrona ktory jest mono i ma 4 omy (jezeli dobrze pamietam) To trzeba podlaczyc glosniki szeregowo (dadza 16 omow) i te dwie kolumny podlaczone do Elektrona (rownolegle) dadza w sumie 8 omow i bedzie OK.
  • #16
    91darek91
    Level 9  
    Ok będę się starał kombinować przy podłączeniu ;) Czyli jak dobrze pójdzie gdybym zrobił więcej wsporników,grubszych we wszystkich kątach kolumny to może jakoś uda mi się wytracić jak najwięcej litrów,a powiedzcie mi Panowie jak z wytłumieniem kolumny? Bo w obudowach które posiadam jest gąbka o grubości ok 3cm,w jaki sposób wytłumienie będzie oddziaływać na prace głośników i na litraż kolumny ??
  • #17
    Anonymous
    Anonymous  
  • #18
    91darek91
    Level 9  
    Ok czyli zostawiam tę gąbkę tak jak jest :) Odpowiednio ją tylko przymocuje do ścianek bo na razie jest tylko docięta i leży luzem.O wzmacniaczu będę myślał dopiero kiedy zrobię kolumny :) Co do obudów moje akurat nie mają wzmocnień na wewnętrznych krawędziach,może to i lepiej bo pozwoli mi to na przymocowaniu tam grubszych i bardziej konkretnych wsporników.Każdy na pewno zabierze coś z tej pojemności a dodatkowo usztywni i wzmocni konstrukcję.

    Więc pozostaje mi jeszcze niewyjaśniona kwestia zwrotnic do tych moich kolumn,więc proszę o radę w tej sprawie ;)
  • #19
    Anonymous
    Anonymous  
  • #20
    91darek91
    Level 9  
    Będę się wzorował na Panów postach i radach tworząc te kolumny :) Na pewno jeszcze wrócę w razie wątpliwości i pytań więc proszę o nie zamykanie tematu :) Pozdrawiam :)

    Jeszcze jedno pytanie ;)

    Czy głośniki przykręcać od przodu przedniej płyty? Czy tak jak było to w oryginale z tyłu ?
  • #21
    Anonymous
    Anonymous  
  • #22
    91darek91
    Level 9  
    Oki więc przykręcam od przodu ;) Do Pana JerzyPed :Pisałem do STX`a czy glośnik nadaje się do obudowy typu BR i jaka ewentualnie miałaby być jej objętość,długość i wymiar tunelu BR i dostałem odpowiedź że głośnik dedykowany to obudów zamkniętych ;)