Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oszczędności energii elektrycznej w firmie - możliwośći

04 Maj 2013 20:54 4590 32
  • Poziom 17  
    Pracuję w firmie gdzie są maszyny przemysłowe zasilane silnikami 3-fazowymi oraz grzałki.
    Miesięczne zużycie energii elektrycznej to ok 13-15 tysięcy kW / m-c cena netto kW 0.55 zł.

Czy istnieje możliwość wprowadzenia oszczędności w zużyciu tej energii?

Fachowiec który spisuje licznik powiedział, że każdy przewód łączony w kilku miejscach to straty w energii.

Czyli od głównej rozdzielni przewód do szafy rozdzielczej w hali / bemy / wtyczka 3~ / szafa maszyny / silnik elektryczny czy przez takie połączenie występują duże straty?

Proszę o informację co zrobić aby zmniejszyć koszty.

Fachowiec twierdzi również, że jakby firma postawiła swój transformator to energia byłaby tańsza o ok 15 groszy... prawda?
  • Szafy Rack
  • Poziom 17  
    Przepraszam nie dopisałem baterie kondensatorów już są.
    Zużycie miesięczne ok 13-15 MWh.

Dodano po 1 [minuty]:

Teraz chyba mamy 260zł za kW netto bez przesyłu.
  • Poziom 33  
    uki4 napisał:

Teraz chyba mamy 260zł za kW netto bez przesyłu.

Raczej za MWh :P
    Opłacalność budowy stacji pod znakiem zapytania- przykładowo stacja kontenerowa z trafo 15/0,4kV 630 kVA to koszt netto ~150000 zł. Gdzie jeszcze koszty związane z projektem, zezwoleniami, przyłączem... No i możliwością przyłączenia po średnim napięciu w ogóle. Wszystko zależy od okresu zwrotu poniesionych kosztów.
    Pierwsza stacja tego typu zwróciła się mojej firmie po pół roku od przejścia na zakup hurtowy energii.
    V.
  • Poziom 17  
    Jam może wtedy kształtować się cena MWh?
    Po tym będzie można wyliczyć okres zwrotu.

Na czym polega zakup hurtowy energii?
  • Poziom 33  
    Pisałem w linku powyżej.
    Zakup hurtowy polega na umowie (rocznej najczęściej) z firmą, zajmującą się dostawą energii dla firm.
    Polecam jednak obadanie tematu w swojej firmie- całkiem możliwe, że to już jest obecnie, bo cena podana przez kolegę to sugeruje.
    V.
  • Poziom 17  
    Tak co rok podpisują umowę o dostawy.
    Patrząc na kolegi link wychodzi różnica w cenie jakieś 0,023zł/kW jak dla mnie to bardzo mała różnica między własną stacją i bez.
  • Poziom 33  
    Dlatego proponowałem rozeznanie sytuacji w swojej firmie- możliwe, że umowa hurtowa jest już wdrożona.
    Cena zakupu hurtowego jest "do dogadania" z dostawcą na podstawie średniego zużycia- wiadomo, że inaczej się rozmawia przy zużyciu 15MWh i np. 15GWh.
    Zajmując się niejako "przy okazji", bo to nie jest moja główna funkcja, tematem energetyki w firmie co rok jestem zadręczany superofertami od wszelkich możliwych handlarzy, ale przy moim bieżącym jakoś wymiękają :P.
    V.
  • Moderator Elektrotechnika
    Największe oszczędności energii elektrycznej przynosi organizacja pracy .Czyli czy wszystko musi lecieć wtedy gdy prąd jest najdroższy (oczywiście zawsze powiedzą tak musi )bo to jest kilka procent zaoszczędzonych pieniędzy ,pomyśleć nad zmianowością zakładu .I aspekt elektryczny czy moc która jest kompensowana (to pisałeś ) jest w porządku czy nie płacicie za pojemnościową ,i czy taryfy godzinowe się zgadzają bo to różnie bywa.
    Ps niech elektryk nie robi fuszerki to jego strat nie będzie.
  • Szafy Rack
  • Poziom 17  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Największe oszczędności energii elektrycznej przynosi organizacja pracy .Czyli czy wszystko musi lecieć wtedy gdy prąd jest najdroższy (oczywiście zawsze powiedzą tak musi )bo to jest kilka procent zaoszczędzonych pieniędzy ,pomyśleć nad zmianowością zakładu .I aspekt elektryczny czy moc która jest kompensowana (to pisałeś ) jest w porządku czy nie płacicie za pojemnościową ,i czy taryfy godzinowe się zgadzają bo to różnie bywa.
    Ps niech elektryk nie robi fuszerki to jego strat nie będzie.

Praca jest na 3 zmiany więc kalkulowaliśmy taryfy dzienna/nocna.
    Obecnie jest jedna stawka bez taryfy C21

Czyli to prawda z tym łączeniem przewodów? Najlepiej jakby z rozdzielni prosto przewód do szafy z maszyną bez żadnych puszek czy mufek.
  • Poziom 33  
    Największe oszczędności energii elektrycznej przynosi organizacja pracy.

Mój drogi imienniku, kolego Krzysztofie! :)
    To są założenia tzw. akademickie, nie mające w praktyce żadnego realnego pokrycia w firmie, gdzie obłożenie maszyn robotą, liczba tych maszyn i sam proces technologiczny jest na przysłowiowy styk, i jakaś drobna oszczędność rzędu 2000 PLN miesięcznie (skala na przykładzie mojej firmy) to pryszcz w porównaniu do potencjalnych kar za niedotrzymanie terminów z dostawą wyrobów... Podstawa to dbanie o utrzymanie tangensa poniżej 0,4 i zapotrzebowanie energii w realnej wielkości, bo za przekraczanie jednego i drugiego są spore karne opłaty.
    Kolego uki4- ponownie proszę- zapoznaj się z papiórami dotyczącymi dostaw energii dla Twojego zakładu- umowy itd.
    V.
    Nie... bez przesady to była aluzja do elektryka.A dlaczego jest jedna taryfa?
    Kolego czy ja o tym nie pisałem a co do tej firmy to nie znamy ani ty ani ja jej charakteru pracy u ciebie nie można , ja pracuję między innymi w zakładzie (zakłady mięsne) gdzie takie możliwości są jest własna stacja i kontrola całościowa pobranej i oddanej energii.
  • Poziom 17  
    vorlog napisał:
    Największe oszczędności energii elektrycznej przynosi organizacja pracy.

Mój drogi imienniku, kolego Krzysztofie! :)
    To są założenia tzw. akademickie, nie mające w praktyce żadnego realnego pokrycia w firmie, gdzie obłożenie maszyn robotą, liczba tych maszyn i sam proces technologiczny jest na przysłowiowy styk, i jakaś drobna oszczędność rzędu 2000 PLN miesięcznie (skala na przykładzie mojej firmy) to pryszcz w porównaniu do potencjalnych kar za niedotrzymanie terminów z dostawą wyrobów... Podstawa to dbanie o utrzymanie tangensa poniżej 0,4 i zapotrzebowanie energii w realnej wielkości, bo za przekraczanie jednego i drugiego są spore karne opłaty.
    Kolego uki4- ponownie proszę- zapoznaj się z papiórami dotyczącymi dostaw energii dla Twojego zakładu- umowy itd.
    V.

Na co zwrócić uwagę czy podać jakieś konkretne informacje?

Dodano po 56 [sekundy]:

Nie... bez przesady to była aluzja do elektryka.A dlaczego jest jedna taryfa?

Jak liczyli to spora różnica cenowa jest w szczycie.
    Czy możesz podać ceny tego dostawcy(z jego nazwą ) w tych taryfach. A pro po może zmienić dostawcę.
  • Poziom 33  
    Proszę sprawdzić ilość kwotową zamówionej energii miesięcznie, stawkę (taryfa C21 to jedno- stawka jest negocjowalna), średnie zużycie, dostawcę, ilość liczników itd. Rodzaj umowy i czas obowiązywania też.
    Nie wiem, jaki dystrybutor i nie wnikam- to na ogół wiedza poufna firmy.
    V.
  • Poziom 17  
    Czy możesz podać ceny tego dostawcy(z jego nazwą ) w tych taryfach. A pro po może zmienić dostawcę.

Cena obecna to 260zł / MWh nazwy dostawcy nie chciałbym ujawniać bez zgody góry. W innych taryfach nie pamiętam.
    Mieli kilka ofert jednak ten jeden dostawca był nie do przebicia.
  • Poziom 33  
    To proszę jeszcze sprawdzić czy cena w taryfie (wynegocjowana) dotyczy całej doby równomiernie, bez rozbicia na szczyty itd- zresztą to widać na fakturze.
    Umowa w mojej firmie dotyczy ceny niezależnej od pory dnia (A też C21)
    Nadal nie wnikając już chyba wiem, który to dostawca :D
    V.
  • Poziom 17  
    vorlog napisał:
    To proszę jeszcze sprawdzić czy cena w taryfie (wynegocjowana) dotyczy całej doby równomiernie, bez rozbicia na szczyty itd- zresztą to widać na fakturze.
    V.

Tak cena jest stała bez rozbicia na szczyt itp.
    Duży dostawca :D
  • Poziom 33  
    No to tak na moje oko- pozostaje wyłącznie to co macie- nie zaoszczędzisz na polityce energetycznej wewnątrz firmy, bo stawka jednakowa całą dobę. Nie załapiesz się na lepszą ofertę, bo ten nasz znajomy dostawca i tak jest najlepszy :P
    Pozostaje polityka oszczędnościowa typu wyłączanie tego, co zbędne, oświetlenie LED (przemysłowe, drogie, ale rzeczywiście oszczędne), modernizacja parku maszynowego (pozbycie się starych, zwłaszcza przewymiarowanych napędów) o ile to możliwe, instalacja solarów do grzania wody itd., jak powierzchnia dachów pozwala a obecnie bojlery elektryczne w użyciu, no i dbanie o tangensa :)
    V.
  • Poziom 17  
    vorlog napisał:
    No to tak na moje oko- pozostaje wyłącznie to co macie- nie zaoszczędzisz na polityce energetycznej wewnątrz firmy, bo stawka jednakowa całą dobę. Nie załapiesz się na lepszą ofertę, bo ten nasz znajomy dostawca i tak jest najlepszy :P
    Pozostaje polityka oszczędnościowa typu wyłączanie tego, co zbędne, oświetlenie LED (przemysłowe, drogie, ale rzeczywiście oszczędne), modernizacja parku maszynowego (pozbycie się starych, zwłaszcza przewymiarowanych napędów) o ile to możliwe, instalacja solarów do grzania wody itd., jak powierzchnia dachów pozwala a obecnie bojlery elektryczne w użyciu, no i dbanie o tangensa :)
    V.

Oświetlenie mamy metalohalogenowe 70 W kilka sztuk (faktycznie te ledy dostarczają tanie i dobre światło?

Odnośnie silników to człowiek który nam przewija silniki powiedział, że za słaby silnik i tak weźmie więcej energii, a niż trochę większy ponieważ będzie miał większe obciążenie.
  • Poziom 33  
    Tu chodzi o papranie współczynnika mocy przez niedociążone silniki. Inna sprawa- stare maszyny wskutek zużycia mają większe straty mocy. No i dopasowanie maszyny do roboty- trudno mówić o efektywnym jej wykorzystaniu, jak stara Poręba z silnikiem 11kW toczy śrubki M8 :P
    U mnie popalić dają spawarki- setka z górką spawarek, w większości inwertery- bez modułów dławikowych baterie kondensatorów co miesiąc-dwa miały kondensatory wystrzelone.
    Oświetlenie- też mam metalohalogenkowe i sodowe- koszt zakupu kompletu lamp LED na halę (jedną z czterech nowych, bo do jej oświetlenia się LEDami przymierzałem) o powierzchni 100x40m to... Nie chcę rzucać linijką cyfr z pamięci, a laptopka służbowego nie brałem do chaty, niemniej kuuupa forsy. Fakt, dość szybki zwrot inwestycji, ale jeszcze kwestia serwisowania, też niebagatelna... Lampa MH czy WLS na wymianę to grosze marne.
    V.
  • Poziom 17  
    Jutro odnajdę fakturę za energię i napisze dane ze specyfikacji.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    giepetto napisał:
    uki4 napisał:
    faktycznie te ledy dostarczają tanie i dobre światło?
    Mogą dostarczać dobre światło ale to kosztuje... Ile % energii idzie na oświetlenie ?

Ogólnie ja chcesz na czymś oszczędzać to zacznij od bilansu na jakie cele idzie ile kWh to będziesz wiedział gdzie tych oszczędności szukać...

Z oświetlenia mamy 27 sztuk lamp świetlówki podwójne.
    Oświetlenie placu to MH załączane czujnikiem zmierzchowym zbędne zostały wyłączone.
    Najwięcej myślę, że zużywają energii maszyny.

Dla porównania:

1. Maszyna silnik główny 18kW + 7,5kW zużycie na h=18kW
    2. Maszyna silnik główny 4kW + 4kW zużycie na h= 16kW

Maszyny wykonują tą samą produkcję i wydajnościowo też.

W szafie rozdzielczej mamy zamontowane podliczniki i mierzone jest wg tych liczników, pytanie czy one nie oszukują?

współczynnik tg : 0.38, 0.37, 0.39, 0.39, 0.41, 0.39, 0.39 0.41 to największy parametr.

Dodano po 4 [minuty]:

vorlog napisał:
    V.

Ostanie dane:

zużycie :14681kW
    cena : 0.256zł/kW

Dodano po 4 [minuty]:

Tak jeszcze myślę cena energii to może się nie zmieni ale za przesył będzie chyba mniej przy własnym trafo??

Kolego vorlog jeśli możesz podaj cenę netto za kW z przesyłem.
  • Poziom 34  
    Zapytaj dostawcy o taryfę weekendową jeżeli pracujecie 24/dobę 7dni w tygodniu.Nie wiem jaki dostawca. Wtedy w soboty ,niedziele i święta jest dużo taniej.
  • Poziom 17  
    Pracujemy tylko 5 dni w tygodniu.
    Generalnie myślę, że przy własnym trafo przesył będzie tańszy czy się mylę?
  • Poziom 30  
    uki4 napisał:
    chowiec który spisuje licznik powiedział, że każdy przewód łączony w kilku miejscach to straty w energii.
    Na rezystancji zestyku połączenia powstają straty energii czynnej wynikającej ze w wzoru P=R*I^2, ale są to stosunkowo niewielkie straty energii.
    Zakładam że wyniosą one poniżej 0.01% wykorzystanej energii w zakładzie. Więc nie tędy droga.
    Chcesz płacić mniej to wykonaj dokładną analizę na co idzie najwięcej energii elektrycznej i czy jest ona efektywnie wykorzystana. Jak już kolega wyżej pisał np: wykorzystanie silnika 11kW do toczenia śrubek M8 skoro nawet silnik 1,5 kW jest do tego za duży.
    Taka dokładna analiza razem z pomiarami zajmie ci co najmniej rok czasu.
    Najlepiej zleć to komuś na pracę magisterską.
    Szczerze to ci powiem nie spodziewaj się, że zaoszczędzisz więcej niż 30% na opłatach za energię elektryczną.
    Ograniczanie strat energii elektrycznej w elektroenergetycznych sieciach rozdzielczych pod. red. Jerzego Kulczyckiego. Wyd. Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej Poznań, czerwiec 2002
    http://www.komel.katowice.pl/ZRODLA/FULL/78/ref_07.pdf
    http://www.kape.gov.pl/PL/Programy/Programy_UniiEuropejskiej/SAVE/aP_ESAS/az3.pdf
    http://www.elma-energia.pl/resources/file/text/__r__d__a_energii_biernej.pdf
    inne
  • Poziom 17  
    INTOUCH napisał:
    uki4 napisał:
    chowiec który spisuje licznik powiedział, że każdy przewód łączony w kilku miejscach to straty w energii.
    Na rezystancji zestyku połączenia powstają straty energii czynnej wynikającej ze w wzoru P=R*I^2, ale są to stosunkowo niewielkie straty energii.
    Zakładam że wyniosą one poniżej 0.01% wykorzystanej energii w zakładzie. Więc nie tędy droga.
    Chcesz płacić mniej to wykonaj dokładną analizę na co idzie najwięcej energii elektrycznej i czy jest ona efektywnie wykorzystana. Jak już kolega wyżej pisał np: wykorzystanie silnika 11kW do toczenia śrubek M8 skoro nawet silnik 1,5 kW jest do tego za duży.
    Taka dokładna analiza razem z pomiarami zajmie ci co najmniej rok czasu.
    Najlepiej zleć to komuś na pracę magisterską.
    Szczerze to ci powiem nie spodziewaj się, że zaoszczędzisz więcej niż 30% na opłatach za energię elektryczną.
    Ograniczanie strat energii elektrycznej w elektroenergetycznych sieciach rozdzielczych pod. red. Jerzego Kulczyckiego. Wyd. Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej Poznań, czerwiec 2002
    http://www.komel.katowice.pl/ZRODLA/FULL/78/ref_07.pdf
    http://www.kape.gov.pl/PL/Programy/Programy_UniiEuropejskiej/SAVE/aP_ESAS/az3.pdf
    http://www.elma-energia.pl/resources/file/text/__r__d__a_energii_biernej.pdf
    inne

Silniki elektryczne są z małym zapasem mocy tak więc je bym wykluczył. Oprawy świetlówkowe wymienić na LED-y jedna oprawa pewnie kosztuje z 400zł na szybko licząc to ok dwa lata zwrotu.
    Bardzo mocno zastanawia mnie trafo...
  • Poziom 30  
    uki4 napisał:
    Bardzo mocno zastanawia mnie trafo...

Jeżeli trafo jest niedociążone to można pokusić się o 2 mniejsze współpracujące równolegle w przypadku dużego obciążenia zakładu.
    Spotykane są takie rozwiązania że zamiast jednego dużego transformatora np: 1600kVA są 2 mniejsze 800kVA. W przypadku gdy obciążenie przekracza określoną wartość załączany jest drugi transformator. Mniejszy transformator to mniejsze straty mocy, ale to i tak kilka % oszczędności w rachunku za energię elektryczną, pod warunkiem że układ pomiarowy nalicza straty na transformatorze.
    Wymiana transformatora, to duży koszt. Jeszcze większy w przypadku wymiany na 2 transformatory pracująca równolegle.
    Co do oświetlania LED. Tego typu oświetlenie jest bardzo wrażliwe na przepięcia, więc przydało by się obwody tego oświetlenia zabezpieczyć ogranicznikami przepięć klasy C. Watro kupować rozwiązania markowych producentów, a nie produkty niewiadomego pochodzenia. Tanie LED-y posiadają w zasilaczu słabe kondensatory które padają po 2 latach, więc opłacalność wymiany oświetlenia na LED może być żadna.

Cóż na świecie nie ma nic za darmo.
  • Poziom 26  
    Czy ja dobrze widzę?
    Rachunki za energię na poziomie 6-7 tys. PLN/ miesiąc ?

To ile dziesięcioleci ma się amortyzować przyłącze po SN i trafo?

Oszczędności to odpowiednia organizacja zużycia. Jak? Bez zobaczenia naocznie nie potrafię powiedzieć.
    W jednej firmie wystarczyło ustawić piece tak by włączały się na przemian.
    To proste rozwiązanie pozwoliło zmniejszyć moc zamówioną z 650kW na 500 kW.