Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VIESSMANN VITOPEND 100 - Ogrzewanie podłogowe

relisys 05 May 2013 13:07 2424 9
Legrand
    relisys
    Level 9  
    Od listopada jestem szczęśliwym (choć nie do końca) posiadaczem kominka. Ogrzewam nim całe mieszkanie poza łazienką - bo do niej dochodzi za mało ciepłego powietrza. Przymierzam się do gruntownego remontu łazienki która ma powierzchnię 6,5m2 - w tym podzielenie jej aby mieć oddzielnie WC. Zastanawia mnie fakt czy bawić się z dołożeniem kaloryfera i ciągnąć nowe rurki czy może uda się do tego pieca podłączyć ogrzewanie podłogowe, które byłoby bardziej komfortowe? Proszę zatem szanowne grono forumowiczów o poradę jaki rodzaj ogrzewania wybrać i ewentualnie z jakiego materiału wykonać instalację ogrzewania podłogowego.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Legrand
    mitsurugi
    Level 25  
    Kolego. Musisz zamieścić rysunek poglądowy instalacji jaką masz wykonaną, a także rysunek pomieszczeń ( w tym łazienki i pomieszczenia z kominkiem) żebyśmy mogli coś poradzić.
  • Legrand
    relisys
    Level 9  
    Nie wydaje mi się aby rysunek był konieczny. Pytanie brzmiało czy mogę ten piec wykorzystać do ogrzewania podłogowego (piec miałby ogrzewać jedynie łazienkę - pozostałe pomieszczenia ogrzewa kominek) i jaką instalację do tego wykonać pex czy może ciągnąć rurki miedziane w podłodze ?
    gersik
    Level 32  
    A masz już gdzieś podłogówkę? Możesz przed grzejnikiem w łazience wpiąć się w instalacje i rozprowadzić podłogówkę na RTL-u.
    relisys
    Level 9  
    Hmmm
    Odnoszę wrażenie, że nie jestem zrozumiany. Mam piec który jest używany jedynie do podgrzania wody, mam też zimną zawilgoconą łazienkę którą chcę wyremontować i oddzielić od niej WC. Na chwilę obecną w łazience jest grzejnik (drabinka) podłączony do pieca VITOPEND 100 (pozostała część instalacji ogrzewania jest niewykorzystana właśnie ze względu na ekonomiczniejsze ogrzewanie kominkiem). Oczywiście mogę rozdzielić instalację i dołożyć bardziej sprawny grzejnik do łazienki aby ją dogrzać jednak wydaje mi się że bardziej komfortowo z pod prysznica zimą wyjść na ciepłą podłogę niż na zimne kafle. Mam zdolności manualne i wiele rzeczy potrafię zrobić sam, jednak brakuje mi wiedzy na temat technicznych możliwości rozwiązania problemu dlatego proszę tu o rady:
    1. Czy można do tego pieca podłączyć ogrzewanie podłogowe (z odpowiedzi jakie tu czytałem oraz na innych forach mówią że można - więc pytanie mogłoby być już nieaktualne)
    2. Z czego najlepiej zrobić taką instalację (PEX-AL-PEX , rurki miedziane czy może coś innego)? I oczywiście jakie rzeczy są mi do tego potrzebne ? wiem już że niezbędny byłby tu zawór RTL - co dalej ?
    3. Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie - czy takie wykorzystanie pieca jest w ogóle opłacalne czy może ogrzanie tak małej powierzchni tym piecem spowoduje znaczne zużycie gazu ?

Może ktoś z forumowiczów doradzi bądź odradzi wykonywanie takiej modernizacji z jakichś przyczyn o których w tej chwili nie mam pojęcia ^^
  • Helpful post
    mitsurugi
    Level 25  
    Ad.1 Tak
    Ad.2 Pex-Al-Pex plus zawór RTL.
    Ad. 3 To zależy od wielu czynników. Ogólnie rzecz biorąc ogrzewanie podłogowe jest bardziej ekonomiczne od ogrzewania tradycyjnego (grzejnikowego), ale nie wiem jak to się zachowa na tak małej powierzchni.
    relisys
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam
    gersik
    Level 32  
    Ogrzewanie podłogowe samej jednej łazienki mija się z celem. Jeśli włączysz kocioł na całą instalacje to tak. Na samej podłogówce tylko w tej łazience kocioł będzie wariował. Będzie się co chwile włączać i wyłączać co skutkuje nadmiernym zużyciem gazu. Jak już chcesz koniecznie ogrzewać podłogę w łazience w lecie i okresach przejściowych bez uruchomiania całej instalacji grzewczej to zrób może ogrzewanie wodne na RTL-u pod wylewką a na górze daj elektryczne tylko nie wiem czy tak można.
    adamas
    Level 13  
    Witam jeśli można to też podpiął bym się pod temat, czy można najpierw położyć ogrzewanie wodne a na wierzch elektryczne, i druga sprawa jeśli np tylko elektryczne to czy muszę skuwać grubą warstwę podłogi kłaść jakiś styropian czy coś aby odizolować i zminimalizować straty? bo obecnie pod moją łazienką jest już tylko garaż i podłoga zwłaszcza w zimie jest lodowata :( a szykuje gruntowny remont i chciałbym to jakoś dobrze zrobić i ładnie wykończyć

z góry dzięki za odpowiedź
    gersik
    Level 32  
    Izolacje na pewno trzeba położyć.