Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Saunier Duval Isotwin F-25 H-MOD nie grzeje c.w.u.

Trout 05 Maj 2013 16:14 10323 21
  • #1 05 Maj 2013 16:14
    Trout
    Poziom 9  

Witam

Mój Isotwin grzał c.o zamiast/razem c.w.u.
    Rozebrałem zawór trójdrogowy, przeczyściłem, nasmarowałem smarem silikonowym i poskładałem do kupy.
    Jak już miałem rozebrany piec, postanowiłem też odkamienić wymiennik c.w.u - zalałem go wodą z kwaskiem cytrynowym i całość gotowałem w garnku żeby proces przyspieszyć. Kwasek dał radę, kamienia nie widać, rozpuścił też fabryczne napisy na wymienniku.
    Rozebrałem też obie pompy i przeczyściłem w środku.
    Wyczyściłem sitko na zasilaniu zimnej wody i sitko w pompie c.o.
    Wszystko razem poskładałem i tu pojawił się problem.
    Piec nie grzeje c.w.u.. Po włączeniu grzania widać jak silnik krokowy wysuwa ośkę z siebie (na dwa razy po około 4mm) palnik załącza się na kilka sekund, po czym słychać świszczenie-syczenie i zapłon jest odcinany. Silnik krokowy cofa ośkę, mija kilka sekund i od nowa. W trybie instalatora (pozycja 19) wyświetlaja się wtedy stany 23,24 i 26 i od nowa.

POMOCY. Nie mogę dojść co jest grane, już dwa dni walczę
    Próbowałem już wielu rzeczy i nic nie pomaga.
    rozbierałem zawór trójdrogowy ponownie, wszystko wygląda dobrze. Wymieniłem jeden oring - ten mniejszy z tej rurki co wchodzi w obudowę zaworu.
    Opróżniałem, napełniałem i odpowietrzałem piec z pięć razy.
    Posprawdzałem wszystkie wtyczki i kable.
    Przelutowałem całą płytę główną żeby wykluczyć zimne luty.

Zauważyłem że gdy po załączeniu grzania c.w.u. wyjmę kabel z silnika krokowego (zanim przestawi zawór) to palnik się zapala i grzeje bez wyłączania - ale wiadomo na obiegu c.o. - czyli raczej nie jest to problem z układem gazowym.

Czy jest coś co pominąłem? Czy może gdzieś jest jakiś inny odpowietrznik niż na pompie c.o.?
    Prawdopodobnie jest problem z przegrzewaniem wody ale dlaczego skoro silnik przestawia zawór trójdrogowy a pompa c.w.u też chyba działa (pompa drga ale nie wiem jak sprawdzić inaczej).
    Co to może być za problem?

Dodam że w ferworze walki spuściłem powietrze z obu naczyń wzbiorczych myśląc że to odpowietrzniki ale teraz już wiem że to był błąd (doczytałem). Jednak nie miało to wpływu na problem grzania c.w.u. Przestało mi się tylko załączać c.o. Ile powinno być powietrza w tym naczyniu większym - od c.o. bo nie ma żadnej etykiety? Do naczynia c.w.u. napompowałem 3,5 bara ale to nic nie zmienia.
    Przepraszam za długi post ale chciałem być jak najbardziej precyzyjny.

0 21
  • #2 05 Maj 2013 16:28
    W0jtek92
    Poziom 36  

Ja pompuje zazwyczaj 0,9 bara do naczynia wzbiorczego C.O. A czy podczas puszczania wodu użytkowej gdy masz zdjęty silnik zaworu 3 drogowego, próbowałeś ręcznie przestawić zawór na obieg kotła dla grzania wody użytkowej?

0
  • #3 05 Maj 2013 17:04
    Trout
    Poziom 9  

Czyli wykonać takie samo przestawienie zaworu jak robi to silnik tylko ręcznie?
    No więc zdemontowałem sam silnik i popchnąłem ten tłoczek zaworu palcem do oporu i efekt ten sam, zapłon syk i wygaszenie.

0
  • #4 05 Maj 2013 17:16
    W0jtek92
    Poziom 36  

Nie wiem jak to jest w kotłach Duval'a ale w tych które ja serwisuje jest taki myk, mianowicie silnik zaworu 3 drogowego ma w sobie 2 mikro włączniki, gdy włącza się C.O to otwiera on ten obieg i ramie silnika wciska przełącznik co daje zapłon, z CWU jest tak samo tylko ramie silnika kręci się w 2 stronę i wciska drugi mikroprzełącznik co tak samo daje zapłon. Jeśli tam jest podobnie to może być winny silnik zaworu.

Dodano po 4 [minuty]:

A tak apropo, to nie masz zamkniętych zaworów C.O pod kotłem lub przymkniętego kurka gazu? Pytam profilaktycznie.. Sprawdź jeszcze pompę, odkręć śrubę wirnika i gdy pompa będzie pracować wetknij delikatnie w wirnik drobny śrubokręcik, jeśli poczujesz wyraźne drgania i szarpanie gdy dotkniesz wirnika to oznacza że pompę masz okey.

0
  • #5 05 Maj 2013 18:52
    Trout
    Poziom 9  

Tutaj nie ma żadnych włączników w silniku krokowym czy zaworze trójdrogowym. Po prostu silnik przestawia tłoczek w zaworze. To samo robię palcem i zachowanie pieca jest identyczne.

Tutaj kilka fotek dla zobrazowania, może ktoś na oko coś doradzi.
    Saunier Duval Isotwin F-25 H-MOD nie grzeje c.w.u. Saunier Duval Isotwin F-25 H-MOD nie grzeje c.w.u. Saunier Duval Isotwin F-25 H-MOD nie grzeje c.w.u. Saunier Duval Isotwin F-25 H-MOD nie grzeje c.w.u. Saunier Duval Isotwin F-25 H-MOD nie grzeje c.w.u.

Tak oczywiście wszystkie zawory odcinające mam otwarte, ustawione zgodnie z kierunkiem rurek.
    Pompa c.o działa bo po wygaszeniu palnika rozgrzana woda jest przepychana na obieg c.o. - podgrzewa mi kaloryfery
    A pompa c.w.u. nie ma śruby.

Możliwe że mogę mieć niedokładnie napompowane naczynie (pompowane pompką rowerową z manometrem) - ale to chyba nie powinno mieć wpływu.
    Jeszcze jedno mi przychodzi do głowy - czy możliwe żeby kwasek cytrynowy zniszczył jakoś wymiennik cwu? Zatkał go czy jakoś podziurawił w środku?

0
  • #6 05 Maj 2013 18:59
    W0jtek92
    Poziom 36  

Nie. Ja od długiego czasu odkamieniam kwaskiem w proszku i jeszcze nigdy mi wymiennika nie przegryzło na wylot. Jeśli przepływ wody masz dobry to po stronie wymiennika płytkowego wszystko powinno być okey. A kocioł pokazuje błąd przegrzewu? Sprawdź raz jeszcze wszystkie przewody bo może nie masz gdzieś masy na obudowę. I jeszcze jedno pytanko, masz podwójne gniazdko tam gdzie jest podpięty kocioł?

0
  • #7 05 Maj 2013 19:43
    Trout
    Poziom 9  

Piec nie pokazuje żadnego błędu po kilkunastu takich próbach podgrzania cwu.
    Tyle najdłużej czekałem. Próbuje kilka razy, wychładza wymiennik puszczając obieg c.o. i znowu na c.w.u i odpala palnik. Co kilka razy sam się resetuje, taką ma chyba procedurę obsługi błędu.

Kable są ok, oglądam ten piec po raz setny i nic nigdzie nie widzę nie podpiętego oprócz jednej wolnej kostki chyba od czujnika przepływu którego ten model nie ma.
    A gniazdko jest podwójne z bolcem. W obu gniazdach piec pracuje tak samo.

Przy okazji co to za ustrojstwo na rurce z nagrzewnicy? To jest złączka z jakimś bocznym zaworkiem z którego mi troszkę podcieka. Zastanawiam się jakie zadanie ma ten element.

0
  • #8 05 Maj 2013 19:56
    W0jtek92
    Poziom 36  

Zaznacz ten element na zdjęciu bo nie wiem dokładnie o co Ci chodzi, cieknąć może wiele rzeczy. Na oko strzele bo niestety nie ma mnie przy tym kotle, że albo masz walniętą sonde NTC na CWU, możesz też mieć przytkany obieg grzania wymiennika płytkowego poprzez złe usytuowanie zaworka zwrotnego, albo coś jest zapowietrzone.

Dodano po 6 [minuty]:

Jeśli nie idzie do tego żaden kabelek to będzie to jakiś zaworek zwrotny bądź coś w tym stylu. Nie znam niestety tego kotła więc bez pudła nie mogę odpowiedzieć. Jeśli cieknie to trzeba to wymienić.

0
  • #9 05 Maj 2013 19:57
    Trout
    Poziom 9  

No jest zaznaczone, widać na powiększeniu.

0
  • #10 05 Maj 2013 20:13
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Może wytrawiłeś zanieczyszczenia ale nierozpuszczalne śmieci zostały. Sprawdziłeś, czy wymiennik nie zamontowany odwrotnie? Zdemontuj i dmuchaj w otworki :) Sprawdź, czy jest przelot.

0
  • #11 06 Maj 2013 08:53
    Trout
    Poziom 9  

Do wymiennika zajrzę wieczorem ale coś mi mówi że to nie to.
    Jak sprawdzić pompę c.w.u?
    Kiedy ona powinna pracować? Od razu po załączeniu grzania c.w.u. czy jakoś poźniej?

Ja to rozumiem że powinna działać od razu bo są dwa obiegi wody - jeden obieg przez palnik i do wymiennika płytowego a drugi obieg c.w.u. z wymiennika płytowego do zasobników cwu.
    Czyli pompa c.w.u. powinna pracować razem z pompa c.o. żeby ciepło doprowadzane z palnika do wymiennika płytowego było z niego odbierane przez c.w.u.
    Proszę kolegów doświadczonych w branży o spojrzenie do załączonej dokumentacji i wytłumaczenie mi jeśli moja teoria jest błędna.

----------------------------

Problem rozwiązany.
    Wymiennik sprawdziłem, czysty, szczelny i drożny.
    Okazało się że problem tkwił w małym białym tłoczku który znajduje się w korpusie pompy c.w.u. Po czyszczeniu i złożeniu nie wszedł na swoje miejsce dokładnie i był przyblokowany na tyle że ciśnienie wody nie było go w stanie przesunąć.

Saunier Duval Isotwin F-25 H-MOD nie grzeje c.w.u. Saunier Duval Isotwin F-25 H-MOD nie grzeje c.w.u. Saunier Duval Isotwin F-25 H-MOD nie grzeje c.w.u.

Wystarczyło lekko pchnąć śrubokrętem od środka korpusu i gotowe.
    Piec działa jak nowy, woda użytkowa jest o kilka stopni cieplejsza po odkamienieniu wymiennika płytowego.
    Wieczorem dodam zdjęcia, może komuś kiedyś się przyda.

Obiecane fotki.
    Poniżej silnik i wirnik pompy cwu

Saunier Duval Isotwin F-25 H-MOD nie grzeje c.w.u. Saunier Duval Isotwin F-25 H-MOD nie grzeje c.w.u.

Ponawiam pytanie co to za element i czemu ma służyć. Jest to rodzaj łącznika pustego w środku, z boku ma wyciągany korek zatykający dwa małe otworki. Nie ma w środku żadnego filtra.

0
  • #12 08 Maj 2013 14:00
    pioteer66
    Poziom 11  

2 dni zabawy kilkatrotne spuszczanie wody z obiegu co i cwu(duża szansa na zalanie płyty ew.czujników)przelutowywanie płyty(szansa na przegrzew scalaka)
    Ja bym bacznie obserwował czy kociołek nie zgłupieje np.czy za każdym razem zamyka gaz:).Właśnie dlatego każdy powinien robic to na czym sie zna.Pozdrawiam iżycze dużooo szczęścia i zdrowego rozsądku.Przy okazji przeglądu i tak pare rzeczy zostało pominięte.

0
  • #13 09 Maj 2013 00:03
    Trout
    Poziom 9  

Nie wiem co ma wnosić do tematu Twój post ale także podobne pogróżki od innych 'zawodowców' pojawiające się w innych tematach.

Że straciłem dwa dni, trudno ale mam satysfakcję, że się udało i sporo zaoszczędzonej gotówki.
    To co się przy tym nauczyłem to moje.
    Jak wielu ludzi czytających to forum lubię samemu naprawiać sobie w domu rzeczy. Nie jesteśmy fachowcami w każdej dziedzinie ale szukamy i drążymy temat. Dzięki temu to forum żyje. Gdyby każdy wiedział wszystko to Pan zostałby bez pracy i to forum byłoby zbędne.
    Na prawdę wiele spraw można ogarnąć samemu wystarczy podstawowa wiedza techniczna, trochę dociekliwości i zdolności manualnych. Czasem się oczywiście też nie da ale w większości przypadków jest to kwestia braku sprzętu a tylko czasem braku doświadczenia.
    Na szczęście jest na tym forum wielu doświadczonych ludzi którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Wracając do tematu, rozbieranie układu wodnego pieca to nie żadna magia ani wiedza tajemna. Procedurę opróżniania pieca z wody a także odpowietrzania podaję przecież producent w instrukcji użytkowania. A odkręcić śruby i wyciągnąć zawleczki potrafi każdy kto ma odrobinę zdolności manualnych. Mając odrobinę wyobraźni i podstawowej wiedzy technicznej możną tą i tysiące innych rzeczy wykonać samemu niczego nie zalewając ani nie psując po drodze.
    Układ gazowy pozostaje przy tym nie tknięty, więc bez obaw.
    Co do przegrzania procesora, owszem jest takie niebezpieczeństwo ale nie dla człowieka mającego do czynienia z elektroniką na co dzień :-)
    Poza tym celem ingerencji w piec było usunięcie usterki a nie kompleksowy przegląd. I tak zostało zrobione więcej niż to było wymagane. Cały układ wodny chyba został przeglądnięty a na czyszczenie elementów komory spalania przyjdzie jeszcze czas. To też żadna magia, kwestia tylko posiadania sprzętu kontrolnego w postaci m.in. czujnków gazu i gazów spalinowych.

Sugeruje więc nie demonizować zawodu serwisanta kotłów.
    Rozumiem że Panowie jesteście po drogich szkoleniach i w większości znacie się na swoim fachu.
    Ale często też nie macie zdrowego podejścia do klienta.
    Często załatwiacie sprawę w najbardziej dla was opłacalny sposób a niekoniecznie dla klienta.
    Tu sprawa rozbijała się o dość znaczne koszty naprawy usterki którą serwisanci realizują przez szybką i łatwą wymianę całego zaworu trójdrogowego. Cena samego zaworu to 700-800zl do tego usługa i oczywiście dojazd i wyjdzie 1000zl.
    A tymczasem można ten zawór rozebrać i wyczyścić, co najwyżej wymienić oringi które kosztują złotówkę.
    Dlatego gra jest warta świeczki.
    Ale pewnie niewielu serwisantów poinformuje klienta o takiej możliwości naprawy, lepiej przecież zarobić na częściach.
    Owszem są sytuacje gdzie bez szczegółowej dokumentacji instalatorskiej czy serwisowej, której producent nie rozpowszechnia, ciężko sobie poradzić, np podczas kalibracji automatyki kotła ale nie o takiej sprawie tu mowa.

Dlatego z całym szacunkiem Panowie dla waszego profesjonalizmu bądźcie bardziej przyjaźni klientom i służcie radą techniczną na forum zamiast wygłaszać morały. Jednocześnie doceniam i rozumiem waszą troskę o ludzi kiedy przestrzegacie przed bezmyślnym grzebaniem w urządzeniach gazowych itp ale nie popadajcie w przesadę.

1
  • #14 09 Maj 2013 00:19
    W0jtek92
    Poziom 36  

pioteer66 skoro zostało pominięte to czemu nie udzieliłeś swej wiedzy? Bo może i serwisujesz saunier duval. No ale jeśli chodzi o mnie to cenię inwencję użytkowników forum pod względem własnych napraw (nie licząc elektroniki) lecz czasami lepiej krytykować niż pomagać;)

1
  • #15 30 Wrz 2013 18:34
    gxs5
    Poziom 9  

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat. Mam problem z tym samym piecem czy ktoś wie jak odkręcić wymiennik cwu...potrzebuję sprawdzić w jakim jest stanie ponieważ przecieka jakby na podłączeniu, a że widoczność jest dosyć kiepska to nie wiem jak go odkręcić...Proszę o pomoc...

0
  • #16 01 Paź 2013 17:44
    Trout
    Poziom 9  

Popatrz na powyższe zdjęcia, wymiennik cwu to ten metalowy prostokątny element umieszczony za pompami w środkowej części pieca. Najpierw trzeba spuścić wodę z pieca, potem zdemontować większość miedzianych łączników i pompę cwu (czarną). Wtedy powinieneś mieć dostęp do czterech wkrętów mocujących wymiennik do zaworu trójdrogowego od jego tyłu. Wykręcasz je i wymiennik powinien dać się wydobyć od dołu pieca.

0
  • #17 01 Paź 2013 20:03
    gxs5
    Poziom 9  

Trout napisał:
    Popatrz na powyższe zdjęcia, wymiennik cwu to ten metalowy prostokątny element umieszczony za pompami w środkowej części pieca. Najpierw trzeba spuścić wodę z pieca, potem zdemontować większość miedzianych łączników i pompę cwu (czarną). Wtedy powinieneś mieć dostęp do czterech wkrętów mocujących wymiennik do zaworu trójdrogowego od jego tyłu. Wykręcasz je i wymiennik powinien dać się wydobyć od dołu pieca.

Dzięki za odpowiedź, w najbliższych dniach spróbuję się temu przyjrzeć.

0
  • #18 24 Sty 2014 00:10
    pioteer66
    Poziom 11  

Po czasie ale jednak muszę odpisać.We wszystkim najważniejszy jest zdrowy rozsądek.To ze komuś wydaje się że wie nie znaczy wcale że na pewno wie.
    Poza tym nie wiem co ma znaczyć "groźba".Ja bynajmniej nikomu nie groziłem.Jak widać albo kiepsko u Pana ze studiowaniem instrukcji konserwacji kotła,albo lubi Pan adrenalinkę.Pisząc o dwóch straconych dniach miałem na myśli przelicznik:skórka za wyprawkę.Jezeli nie jest Pan bezrobotny to przy Pana zawodzie można zarobić nie mniej niż w moim.Jeżeli chodzi o części do kotłów,To nie serwis ustala ceny tylko producent i nawet jeżeli mam parę groszy taniej niż klient,nie pracuje charytatywnie.
    Wbrew pozorom nie wystarczy mieć lutownice ,troche cyny i miernik.Narzędzia analizator i mnóstwo innych rzeczy za które nikt nam nie wróci.Poza tym dojazd do klienta samochodem(własnym).to nie tylko koszt paliwa.Poza tym ktos kto pracuje w czyjejś firmie i jeździ służbowym samochodem liczy czystą pensję ew.ma jakieś boki.
    Dlatego tekst typu przyjeżdża serwisant i kasuje 700 za zawór-pewnie sobie go struga z drewna.Jeżeli chodzi o elektronikę to obecnie chyba nie naprawia się płyty/tylko wymienia moduły.To samo w kotłach tyle że w samodzielna naprawa może być przyczyną pożaru czy wybuchu gazu.Osobiście widziałem takie przypadki.I jeszcze mały myk.Jeżeli serwisant uruchamiając,naprawiając kocioł czy nawet dopuszczając coś niezgodnie z przepisami w razie wypadku(zatrucie czadem,wybuch gazu,porażenie prądem etc,może mieć wielkie problemy.
    Dlatego nie bawimy się w naprawę elektroniki(nie dlatego ze nie potrafimy)
    Odnośnie forum.Staram się w miarę możliwości pomagać innym ludziom.W kotłach przeze mnie serwisowanych rzadko padają zawory ponieważ je również czyszczę i smaruję.Jeżeli chodzi o urządzenia.W większości przypadków to czynniki zewnętrzne wpływają na nieprawidłową pracę.

0
  • #19 27 Sie 2014 09:22
    gxs5
    Poziom 9  

Potrzebuję wrócić do tematu tego pieca. Przez 2 lata piec stał nieużywany, teraz zamierzam go uruchomić, ale w między czasie chyba miałem jakąś awarię ponieważ zauważyłem wyciek wody na podłączeniu wymiennika płytowego. Dołączyłem jego zdjęcia i stąd moje pytanie, czy na zdjęciu są wydmuchane uszczelki czy tylko mi się tak wydaje? Proszę o potwierdzenie.

0
  • #20 25 Wrz 2014 19:05
    gxs5
    Poziom 9  

Mam jeszcze jedno pytanie, czy pompa obiegowa w piecu powinna być gorąca mimo że piec nie pracuje a jest tylko podłączony do sieci ?

0
  • #21 26 Wrz 2014 04:12
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Gorąca może być z powodu zablokowania. Nieużywanym to się zdarza. Należy je rozruszać przed uruchomieniem. W obiegowych co. starej daty trzeba odkręcić centralną śrubę i śrubokrętem pokręcić osią pompy. W cyrkulacyjnych cwu. trzeba odłączyć silnik pompy (duża zębata nakrętka), wyczyścić i rozruszać wirnik.

0
  • #22 26 Wrz 2014 06:26
    gxs5
    Poziom 9  

piotr_boncza napisał:
    Gorąca może być z powodu zablokowania. Nieużywanym to się zdarza. Należy je rozruszać przed uruchomieniem. W obiegowych co. starej daty trzeba odkręcić centralną śrubę i śrubokrętem pokręcić osią pompy. W cyrkulacyjnych cwu. trzeba odłączyć silnik pompy (duża zębata nakrętka), wyczyścić i rozruszać wirnik.

Dziękuję za odpowiedź. Pompę mam jak na wyżej dołączonych zdjęciach, odkręcałem śrubę i kręciłem śrubokrętem, zrobiłem kilka obrotów i dalej chyba nie działa tylko się nagrzewa. Jest jakiś inny sposób żeby ją ruszyć ?

0