Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATmega8][USBasp] - Uszkodzony programator lub zbyt długa taśma IDC

123XmaX 05 Maj 2013 16:53 2025 8
  • #1 05 Maj 2013 16:53
    123XmaX
    Poziom 12  

Witam!

Od kilku miesięcy meczę się z odpaleniem USBasp jest to dokładnie taki model:
    [ATmega8][USBasp] - Uszkodzony programator lub zbyt długa taśma IDC

Czytałem o tym dużo. Błąd jaki mi się pojawia to po prostu brak połączenia z mikrokontrolerem. Próbowałem różnych sterowników. Nie mam do nich lików, ale można po nazwach się połapać:
    - 091122_USBASP_Driver_Win32-Win64_v0_1_12_1
    - libUSBx64
    - usbasp-windriver.2011-05-28

I żaden nie pomógł. Program jaki używam do "analizy" to mkAVR Calculator, ustawiony na programator USBasp i wybrany układ ATmega8. W innych programach był taki sam błąd. Zastanawiam się jaka może być maksymalnie długość taśmy IDC? Moja ma ok. 40cm. Taśmę sprawdzałem wiele razy - jest na 100% dobra. Gdy programuje to mam zamknięte następujące zworki: power i service. Próbowałem też wszystkie 3, ale nadal jest ten sam problem. Układ jest prawidłowo zasilany 5V - sprawdzone. System jaki posiadam to Win 7 32bit.
    Można w jakiś sposób sprawdzić, czy w programatorze znajduje się jakiś kod nie posiadając drugiego programatora?
    Może ktoś ma dokładnie taki sam programator i mógłby mi podać jakie ma zainstalowane sterniki pod Win 7? Ułatwiłoby mi to znacząco "badanie sprawy". Za każdym razem gdy w necie znajdę nową teorię odinstalowuje aktualny sterownik i instaluje następny, co jest dość pracochłonne. Męczę się z tym ok. 6mieś. Co tydzień wracam do sprawy na ok. 2h. Nawet sprawdzałem ciągłość ścieżek na samym programatorze, ale wszystkie są dobrze. Jestem już ogólnie dość sfrustrowany tą sytuacją, kupiłem kiedyś książkę od Tomasza Francuza "Język C" a tu się okazuje, że nawet nie mam czym programować :(

Jeśli macie jeszcze jakieś sugestie co należy sprawdzić, piszcie.
    Z góry dziękuję!
    Pozdrawiam!

0 8
  • #2 05 Maj 2013 16:56
    excray
    Poziom 39  

Kolego kup sobie drugi programator. Koszt 20zł

0
  • #3 05 Maj 2013 17:01
    123XmaX
    Poziom 12  

Tylko jaka jest pewność, że drugi też będzie sprawny?

Pozdrawiam!

0
  • #4 05 Maj 2013 17:05
    domansolarpower
    Poziom 13  

Ta, kup sobie od razu 10 sztuk może któraś będzie sprawna :D Lepiej zrób sobie sam - taniej i pewniej :)

Użyj avrdude! Otwórz terminal i przejdź do katalogu z avrdude. Wpisz :

Code:
    avrdude -p atmega8 -c usbasp
    Napisz co Ci się wyświetli w terminalu. Są tylko 2 możliwości :D Albo nie zaprogramowany programator (a one chyba wszystkie są NIE zaprogramowane - są tylko kompatybilne z usbasp) albo błąd połączenia programator-atmega (wtedy w terminalu będzie o błedzie odczytu sygnatury procka).

0
  • #5 05 Maj 2013 17:28
    123XmaX
    Poziom 12  

Błąd cały czas ten sam.

Code:
    avrdude.exe: error: could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc 

Czytałem o tym błędzie wiele razy. Najczęściej problem polega w sterownikach, ale na wszystkich, które posiadam wyskakuje ten sam błąd. W menedżerze urządzeń jest widziany prawidłowo.

Chyba będę musiał faktycznie kupić ich kilka :P

Pozdrawiam!

0
  • #6 05 Maj 2013 18:03
    domansolarpower
    Poziom 13  

To lepiej już taki którego programować nie trzeba np. na ft232rl. A nim najwyżej jeszcze raz zaprogramujesz usbasp. Na windowsie nie miałem nigdy problemu ze sterownikami i usbasp. Jak masz możliwość sprawdź na innym kompie, innym systemie operacyjnym.

0
  • #7 06 Maj 2013 19:44
    AVRhobby
    Poziom 7  

Może zwarłeś piny i spaliłeś programator ?, ja tak zrobiłem dwukrotnie i objawem była nie paląca się dioda. Jeżeli u ciebie pali się dioda a jak jest dobrze podłączony itp. to powinien działać a tak to możliwe że go spaliłeś. zobacz sobie czy jest w ogóle widoczny w windowsie w menadżerze zadań.

0
  • Pomocny post
    #8 06 Maj 2013 20:26
    atom1477
    Poziom 43  

A czy zworka "service" nie służy przypadkiem do wprowadzenia programatora w tryb wymiany firmware? W takim razie do normalnej pracy powinieneś ją zdjąć.
    Z założoną zworką programator będzie widoczny w systemie co mylnie sugeruje ze wszystko jest ok. Ale przy próbie programowania będzie wystawiał sygnał Reset który za sprawą zworki będzie powodował resetowanie się poza programowanym procesorem również procesora w programatorze. Czyli próby programowania będą powodowały znikanie programatora który wcześniej był zupełnie poprawnie widziany w menedżerze urządzeń.

0
  • #9 07 Maj 2013 20:09
    123XmaX
    Poziom 12  

atom1477 masz rację. W instrukcji jaką dostałem od pana z allegro jest napisane "podczas normalnej pracy zworka service powinna być nałożona". Teraz sprawdziłem bez zworki od razu został wykryty mikrokontroler. A ja sprawdzałem wszystkie ścieżki, aby upewnić się, czy na pewno jest połączenie hehe. I pomyśleć, że spędziłem na tym tyle czasu. Cóż, początki bywają zabawne ;)

Jeszcze raz wielllkie dzięki!
    Pozdrawiam!

0