Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mendocino motor - Silnik słoneczny

modelarztt01 05 Maj 2013 23:20 24132 18
  • Mendocino motor - Silnik słoneczny

Witam.
    Chcę pokazać rzecz która nazywa się Mendocino motor, czyli lewitujący silnik zasilany energią słoneczną.

Sam silnik składa się z czterech ogniw słonecznych, dwóch cewek i dwóch magnesów. Podstawa ma łącznie pięć magnesów i ścianę, która blokuje silnik w jednej pozycji.
    Ogniwa słoneczne połączone są ze sobą po dwa i do nich cewka. Biegun dodatni jednego ogniwa połączony jest z biegunem ujemnym drugiego ogniwa i tak samo biegun ujemny pierwszego ogniwa z biegunem dodatnim drugiego. Połączone ze sobą ogniwa leżą na przeciw siebie, a nie obok. I do tej pary ogniw połączona jest cewka. Identycznie jest z pozostałą parą ogniw.
    W podstawie znajduje się łącznie pięć magnesów, jeden z nich znajduje się dokładnie pod wirnikiem. A cztery pozostałe są po to by sam rotor mógł unosić się w powietrzu.

Cała zasada działania polega na tym, że:
    Gdy światło trafia na jedno z ogniw, które generuje prąd elektryczny, który trafia do jednego z uzwojeń wirnika. To wytworzone pole z cewki oddziałuje z magnesem w podstawie i całość zaczyna się obracać. Po tym jak wirnik się trochę obróci kolejne ogniwo zostaje oświetlone i całość zaczyna się od początku.

Do wirnika użyłem łącznie 2mm balsy i kilku wykałaczek.

Do tego cztery polówki ogniw ogniw słonecznych, które mają:
    Napięcie rozwarcia (Uoc) 0,57V
    Prąd zwarcia (Isc) >350mA
    Moc gwarantowana (P) 175 mW
    Są to dane całych ogniw a ja użyłem połówek tego.
    Cewki zrobiłem z drutu 0.2mm i jeśli dobrze pamiętam to około 60-80 zwojów.

Podstawa tego silnika zrobiona jest z 3mm balsy i dwóch kawałków plexy do których przykręcone są magnesy.

MP 25 x 4,1 x 4 / F30 - magnes ferrytowy 0,34 PLN x4 (1.36 PLN)
    MPŁ 60 x 20 x 13,6 / F35 - magnes ferrytowy 3,92 PLN
    MP 17 x 6 x 5 / N42 - magnes neodymowy 3,16 PLN x2 (6.32 PLN)
    Ogniwo fotowoltaiczne 350 mA (10szt) 69,00 PLN
    DRUT NAWOJOWY 0,20 160m/50g 8.00 PLN
    Balsa - 1,0 x 100 x 1000 4,90 PLN
    Do tego kawałek plexy, parę śrub, parę wykałaczek, 2mm pręt i trochę kleju wikol.
    Całość kosztowała ponad 90zł,le nie wykorzystałem wszystkiego, bo zostało 6 ogniw, trochę balsy i jeszcze dużo drutu.

I na koniec filmik pokazujący działanie silnika słonecznego.

Link

Piszcie, co o tym sądzicie i jak macie jakieś pytania lub propozycje.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    modelarztt01
    Poziom 15  
    Specjalizuje się w: modelarstwo, informatyka
    modelarztt01 napisał 152 postów o ocenie 95, pomógł 9 razy. Mieszka w mieście warszawa. Jest z nami od 2009 roku.
    airman
    Poziom 12  
    Witaj, jak to zobaczyłem, pomyślałem o prądnicy na tej zasadzie. Myślałeś może o stworzeniu modułu który składałby się z jakiejś soczewki fresnela lub zwykłej, skupiającej światło słoneczne na ogniwa ?

kolejne pytanie jest takie, czy moc uzyskana takim wirnikiem będzie większa, czy też mniejsza od użycia samego ogniwa fotowoltanicznego o powierzchni jaka została wykorzystana do projektu ?

...do tego sun tracker, moduły połączyć ze sobą w pary i elektrownia niczego sobie ;)
    hardtmuth
    Poziom 20  
    airman napisał:
    kolejne pytanie jest takie, czy moc uzyskana takim wirnikiem będzie większa, czy też mniejsza od użycia samego ogniwa fotowoltanicznego o powierzchni jaka została wykorzystana do projektu ?

W jaki sposób chcesz uzyskać na osi wirnika więcej mocy, niż dostarcza panel do uzwojenia?
    Hoptymista
    Poziom 14  
    Na początku myślałem, że to jakiś ślimak jest ale popyla nieźle. :D
    Mark II
    Poziom 21  
    Moim zdaniem warto poeksperymentować z tłumieniem kołysania wolnego końca osi. Może wystarczy zbliżyć do magnesu na osi kawałek blaszki miedzianej lub aluminiowej?
    reaven22
    Poziom 27  
    Pomysł Genialny :) gratulacje jak syn mój podrośnie, spróbujemy wykonać podobny silniczek :)

Zastanawiam się czy nie lepiej było by połączyć ogniwa przeciwległe w sposób równoległy. Wówczas nieoświetlone ogniwo nie będzie stanowiło oporu dla przepływu prądu.

Mark II napisał:
    Moim zdaniem warto poeksperymentować z tłumieniem kołysania wolnego końca osi. Może wystarczy zbliżyć do magnesu na osi kawałek blaszki miedzianej lub aluminiowej?

Blaszka będzie działała jak hamulec magnetyczny spowalniając obroty. Podejrzewam że wystarczyło by dobrze wyważyć wirnik i kołysanie było by zminimalizowane.
    Można dać ewentualnie po 3 magnesie w podstawie od góry wirnika.
    bobo
    Poziom 29  
    Dokładny opis tej zabawki, zasadę działania oraz rysunki modelu, można zobaczyć na stronie http://www.bis0uhr.de/ w dziale Home / Projekte/Magnetismus

Pozdrówka
    filokolo1
    Poziom 17  
    Jaką moc ma jeden panel? Fajny projekt ale przydały by się jakieś mocowania wału.
    zbyrek
    Poziom 23  
    filokolo1 napisał:
    Jaką moc ma jeden panel? Fajny projekt ale przydały by się jakieś mocowania wału.

Wystarczyło przeczytać pierwszy post...

Cytat:

Jeśli natomiast chodzi o mocowanie wału, to celowo nie jest on na stale, by uzyskać efekt lewitacji.
    filokolo1
    Poziom 17  
    zbyrek napisał:
    filokolo1 napisał:

Wystarczyło przeczytać pierwszy post...

Cytat:

Jeśli natomiast chodzi o mocowanie wału, to celowo nie jest on na stale, by uzyskać efekt lewitacji.

Faktycznie, efekt lewitacji mi też się podoba, ale jeśli były by zamocowane dodatkowe mocowania wału to wał był by o wiele stabilniejszy.
    Pozdrawiam
    kris1966
    Poziom 17  
    Ciekaw jestem jak próby ze światłem słonecznym. Jakie osiągi?
    modelarztt01
    Poziom 15  
    Ze światłem słonecznym jeszcze nie sprawdzałem, i dziś już nic nie zrobię ale jutro zobaczę jak działa. A jeśli chodzi o efekt lewitacji to jest raczej konieczny, bo bez niego wirnik wcale nie rusza. Wirnika na razie nie wyważałem, ale sprawdziłem i jest nie najgorzej. Kołysanie spróbuje zmniejszyć rozsuwając trochę magnesy na boki.

Sprawdziłem jak działa na słońcu. Znacznie miej kołysze, szybciej się rozpędza i od razu zaczyna się obracać. Nagrałem też krótki filmik.

Link
    pat
    Poziom 11  
    Witam.

Świetnie wykonanie, naprawdę podziwiam pracę.

Mam też taką propozycję, żeby ustabilizować zawieszenie magnetyczne wirnika.
    Myślałem żeby, zamontować nad magnesami wału (na początku i końcu) jeszcze po jednym magnesie, wtedy ich pole magnetyczne "dociśnie" wał do dołu stabilizując dodatkowo wirnik. Nie wiem czy to nie zakłóciłoby pola magnetycznego całej konstrukcji, ale eksperyment warty próby.
    Ja do tematu podchodziłem w tamtym roku i poza tym, że strasznie się zaangażowałem i nakombinowałem, to nie kręcił wcale, prawdopodobnie źle dobrałem ogniwa (ogniwa z lamp ogrodowych wbijanych w trawnik).
    Obiecałem sobie, że taki zbuduje jeszcze kiedyś, tym razem działający, kiedy się uzbroję w nową wiedzę i czas.

Pozdrawiam
    Patryk Kozioł
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
    Super sprawa:) Gdzie kupiłeś te ogniwa, czy możesz podać ich oznaczenie, ewentualnie podać na PW link-a? I w jaki sposób je "rozpołowiłeś", nie niszcząc przy okazji?:)
    modelarztt01
    Poziom 15  
    Ogniwa kupiłem w sklepie soltec i tu też jest ich dokładniejszy opis. O ile dobrze pamiętam to ogniwa przeciąłem zwykłym nożem do tapet, ale te ogniwa są naprawdę delikatne i bardzo kruche więc trzeba uważać.
    MateBer
    Poziom 11  
    Niezły pomysł :) a może by tak udoskonalić silnik i zbudować z jego pomocą pojazd mechaniczny?
    ezbig
    Poziom 19  
    MateBer napisał:
    Niezły pomysł :) a może by tak udoskonalić silnik i zbudować z jego pomocą pojazd mechaniczny?

Pojazd mechaniczny chyba lepiej zrobić ze zwykłym silnikiem zasilanym z panela. To widziałbym raczej jako wentylator, gdyby dorzucić tam łopatki na osi.
    tzok
    Moderator Samochody
    Z oryginalnego opisu wynika, że powierzchnia o którą opiera się oś powinna być idealnie gładka i twarda, jeśli końcówka wypiłuje w niej zagłębienie wzrosną opory i pogorszy się stabilność, a Ty chyba specjalnie zrobiłeś wyżłobienie w tej ściance... Autor oryginału użył lustra, ale okazało się za miękkie, więc zamienił je na płytkę ceramiczną.
    modelarztt01
    Poziom 15  
    Zamiast peksy powinno być szkło, lustro albo właśnie coś twardego. Lecz ja użyłem pleksi i po jakimś czasie działania zaczeło robić się wgłębienie i dlatego sam nawierciłem otwór. I faktycznie przez to opór wzrósł. Lecz żeby użyć właśnie takiego materiału od razu musiał bym lepiej zaplanować położenie magnesów by kołysanie było jak najmniejsze, bo obecnie gdy wyjmę końcówkę z zagłębienia to ta końcówka wypada po zrobieniu paru obrotów.